Z80 dallamcsengő és eprom

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Re: Z80 dallamcsengő és eprom

Hozzászólás Szerző: csaba »

"Talán még adaptert is tudnék csinálni. Egy tranzisztorra, vagy optocsatolóra menne a jelenlegi égetőfesz, ami kapcsolhatná a magasabb feszültséget az epromnak."

Csak hogy bonyolítsam, volt olyan típus is amire nem lehetett az égetőfeszültséget fixen kapcsolni, hanem a programozó impulzus kapcsolta a feszültséget is.
csege
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: csege »

buddhasoft írta:... Természetesen ezzel készült egy új eprom tartalom, amit mellékelek, de hogy ne ússzátok meg ennyivel, fel kell ismerni a dallamot a kódok, vagy a flash zongora alapján :) Tulajdonképpen szánhatnám fejtörőnek is.
(naná, hogy a fejtörő megfejtése után- kis hamisak :) )
Mostanában ismerkedem az Arduino rendszerrel, és nagyon tetszik.
Tudjátok, van egy mondás: Akinek kalapácsa van, az hajlamos minden problémát szögnek nézni!
Mivel a vizuális hallásom, vagy a zenei látásom már nem a régi, ezért úgy gondoltam megírom a csengő dallam lejátszót, természetesen Arduinora :)

itt a szegem:
z80.7z
(1.34 KiB) Letöltve 50 alkalommal.
szépen játssza a dallamot a reset gombbal indítva.
engem meglepett a harmadik és a negyedik sor, mivel én egész más befejezéssel ismertem ezt az opuszt!
(c)
buddhasoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: buddhasoft »

Szia!

Az Arduino szép tág fogalom. Melyik platformon készül a szoftvered?
(c) 1986 BUDDHA SoFtWaRe HUNGARY
csege
Alapító tag

buddhasoft írta: Az Arduino szép tág fogalom. Melyik platformon készül a szoftvered?
'reggelt!
a hw egy kínai UNO R3 klón (atmega328p avr Development Board for Arduino)
a sw pedig az arduino.org ról letöltött Arduino 1.0.6.2 IDE
és a működése videón. a platform egy cipősdoboz teteje :lol:

(c)
buddhasoft
Kapcsolat:

Kedves Csege! Ehhez nincs mit hozzátenni! :) Gratulálok! Nyertél egy hangszórót! Pontosabban - egyeztetett időpontban válogathatsz a retro dolgaim között, és természetesen tiéd lehet egy eredeti! Z80-as dallamcsengő is, hogy legyen tétje is a dolognak. Ezen felül - mivel eddig is érdekelt ez a platform - szívesen vennék egy kis beszélgetést, konzultációt is! A kínai panel megoldás különösen tetszett! Érdekelne minden részlet, mit hogyan? Én most jutottam el odáig, hogy legyártattam egy fordító panelt. Ez a kevert lábú eprom tartalmat keveri vissza normál epromra. Így a teljes zenei tartalom is visszanyerhető, ami az Urbán-féle megoldásban van. Pár nap és végre learchiválom és véglegesítem a jó dallamcsengőt. Egyben megrajzolhatom a "fejlesztőkészletet" is. Ezzel lehetővé válna Sok meglévő hardver egyszerűbb csatlakoztatása a Z80-hoz, egyben jó móka is. Persze az Arduino is jó kis platform, elgondolkodom, hová tudom beilleszteni a dolgaim közé... Egyenlőre 1 projektet már tudok. Ez a MIDI-s szintetizátorom. Jelenleg 8 boot eepromra (ezek tartalmazzák a már megírt szoftvereket) épül és egészen kiváló a hangzása. 8 dedikált nyomógombbal lehet majd szelektálni a funkciók között. MIDI IN/OUT/THRU audio in/out van rajta + microSD kártya. Hanggal elég sok mindenre képes. Szépen szól a SID chip emulációra épülő orgona is benne.
Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft »

buddhasoft írta:legyártattam egy fordító panelt.
Ez a rész érdekelne! Van olyan hely, ahol lehet gyártan EGY ilyen panelt, értelmes áron?
Tehát nem kell vagyonokat költeni gyártófilmekre, és aztán - kis panelek esetén - minimum pár tucatot rendelni?
buddhasoft
Kapcsolat:

Kedves Zozo!

Én is mindig próbálkozom különböző csatornákon. Most éppen egy hobbielektronikás fórumtársammal levelezgettünk, így sikerült egyoldalasra összehoznom az adapter panelt, amit így már postával együtt 2000 Ft-on belül lehetett tartani (2db ára). Ez elég olcsónak mondható és viszonylag gyors megoldás. Nyilván pancsolhatnék én is a vegyszerekkel, ahogyan régen meg is tettem - de túl sok hasznos időm ment el rá, amit mástól kellett elvennem.
csege
Alapító tag

Buddha Mester!
:oops: Elpirultam a dícsérő szavaid olvastán! :oops:
Természetesen megosztom "tapasztalaimat" Veled/veletek, habár mindössze egy-másfél hónap előnyöm van!
:)
A dolog előzménye, az volt, hogy megkeresett egy barátom azzal, hogy megvette egy 1975-ös Ikarus busz első két-három méterét, és busz szimulátort építene belőle.
A bontóban levágták egy öreg roncsról a kért szeletet és leszállították neki.
Ezután jönnek a szép feladatok:
A buszból szép felújított, interaktív szimulátor kabint varázsolni!
A felújítást barátom megoldja, nekem "csak" a számítógép-busz inerface kitalálása-megépítése lenne a dolgom!
:roll:
Nos az internetet bújva találtam videókat, ahol az interface egyik része egy Arduino Mega volt, ami a műszerfal lámpáit, kijelzőit működtette.

Ezután ástam bele magam az Arduino internetes irodalmába, és találtam egész hasznos oktatóanyagokat.
magyar nyelven két forrás is egy helyről, a TavIR.hu honlapról jön:
az egyik, a 60 nap alatt Arduino - az ingyenes tanfolyam cimű akció. Ez egy egy-két naponta email formájában érkező 60 napos leckesorozat, ami az abszolút kezdő szinttől a vadabb témákig viszi a hallgatókat.
a másik ugyanennek a honlapnak a fóruma.
a ráadás a tanfolyamhoz ingyenesen letölthető mini referencia magyarul.
tavir_arduino_notebook.pdf
(696.01 KiB) Letöltve 47 alkalommal.
Angol könyvek között leltem fel a Making_Things_Talk_PDF.pdfés a Making_Things_Talk_Second_Edition.pdf könyveket, amik hw és sw példaalkalmazásokat mutat be a villogó ledtől az interneten webszerverrel, ip kamerával működő időjárás állomásig.
A második könyvben láttam pl MIDI mintaalkalmazást is.

A beszerzésről: itt a Tavir.hu webáruházat kellene ajánlanom a sportszerűség jegyében, ha már onnan tanulok, de az az igazság, hogy itthon minden duplájába-háromszorosába kerül a kinai áraknak.
pl azlcd kijelző az i2C illesztővel nekem 2000 Ft alatt volt, míg ezt a TavIR.hu4000-ért árulja.
az itthoni forrásokat sos beszerzésekhez ajánlanám csak.(igaz, első panelemet én is az olxen vettem meg)
a DXingyen kiküldi a cuccot, kb egy hónap alatt érkezik meg. Az ebayon is van kinai eladó ingyen postával. ő is egy hónapos szállítást igért, de most két hét alatt itt volt a csomag

A szoftverekről: két alap forrás: http://www.arduino.cc és http://www.arduino.org
Az előző hszben említett Arduino IDE rendszer mindent megcsinál: kontextusérzékeny editor, compiler, usb com porton keresztül programozza az áramkört, a soros monitor interaktív kommunikációt biztosít az eszköz felé, estébé. egész okos. a kinai klónokat nem biztos, hogy felismeri a program, de saját usb-com eszközillesztő telepítése után már látja a klónt a rendszer.

remélem, nem volt nagyon off, és Bali nem vág ki a fenébe, ha már ennyit gépeltem... :D :D :D

jó8 mindenkinek!
(c)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csege 2015.03.28. 22:31-kor.
buddhasoft
Kapcsolat:

Nos. Végre sikerült a kibogozhatatlant kibogoznom. Elkészült az Urbán-Kinczel konverter V2.0.
Ennek a segítségével az Urbán féle "elferdített" cím és adatbuszos tartalmat a konverter visszaalakította a normál cím és adatbuszra, azaz a Kinczel féle Z80 dallamcsengőn is lejátszható már. Így sikerült kinyernem a teljes 8k-s (2764 eprom) tartalmat az alsó és felső (low-high) átkapcsolós verzióból. Hardveren már teszteltem. Most már csak a dallamot és a szoftvert kellene visszanyerni - azaz disassemblálni és kommentezni. Nincs valakinek ingere ilyesmire?

Mellékelem a kinyert UV eprom tartalmat. Ez már a helyes cím és adatbuszt használja:
z80_dallamcsengo_2015_04_12_high_konvertalt_2764.zip
(3.41 KiB) Letöltve 58 alkalommal.
Pgyuri
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: Pgyuri »

Üdv,

Azzal nem lesz probléma ... ha megfelel, visszafejtem, kommentezem, de határidő nélkül :)

Pgyuri
Válasz küldése

Vissza: “Hardver ötletek”