Super 80K

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Re: Super 80K

Hozzászólás Szerző: MailMiner »

Sziasztok,

Megvizsgáltam a képet és bár a NYÁK terv nem ugyanaz, mint az enyém, de a használt IC-k és a 4 LED valóban arra utal, hogy ez egy működő Super80K lesz. A mellékelt kapcsolási rajz és a Leslie NYÁK-ja alapján ez ellenőrizhető is lenne gyakorlott szemeknek.

Latyi.ca
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Hozzászólás Szerző: MailMiner »

A fenti levelezés 2007-2008-ban volt a témában.

MailMiner
leslie.wss

Hozzászólás Szerző: leslie.wss »

Még 2008-ban rajzoltam ezeket is (ExpressPCB segítségével).
Csatolmányok
Super80k_2.png
Super80k_1.png
dave

Hozzászólás Szerző: dave »

Sziasztok!

Bár pont egy napja tettem fel képet csak épp másik rovatba, de olvasgatva a fórumot gondoltam ide is beküldöm. Lehet hogy ide kellett volna eleve tennem a hozzászólást. :-) Szóval nekem is előkerült egy 80 k-s bővítőm hogy super e vagy sem azt nem tudom:-), nem tudom ki építette magát az áramkört és ki tette bele mert anyámék intézték (akkor még gyerek voltam) de az emlékeim szerint volt egy számítástechnikai bolt a 13. kerületben valahol a Balzac utca környékén és ott bütykölték össze. Évekkel később egy fóliabillentyű cserénél kiszereltem belőle mivel nem igazán tudtam hasznát venni.Azért teszek ki képet ide is róla. Egyébként a fóliát valamilyen számítástechnikai cégnél vásároltam a Róna utcában valahol, de nem bolt volt arra emlékszem és alig volt 4-5 db. a fóliából (zx spectrum + ról van szó) és a kilencvenes évek első felében volt. Talán az egyik speccyalista lehetett innen közületek. :-)

Üdvözlettel: dave
Csatolmányok
Ez volt a memóriabővítő :-)
Ez volt a memóriabővítő :-)
Laki
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Laki »

MailMiner írta: 2012.01.08. 20:22 Nekem az első gépembe volt beépítve, a ROM csere funkciót nagyon sokat használtam.
Szia Gábor!

Neked még megvan ez az első géped, amiben az unokaöcséd által tervezett Super 80K volt beépítve?

Latyi.ca
Laki
Speccyalista

dave írta: 2013.05.13. 13:55 Szóval nekem is előkerült egy 80 k-s bővítőm hogy super e vagy sem azt nem tudom:-)
Nekem első ránézésre ez az alap 80K-s lapozó.
Laki
Speccyalista

leslie.wss írta: 2013.01.05. 23:19 Még 2008-ban rajzoltam ezeket is (ExpressPCB segítségével).
Szia Leslie!

Jelenleg is működőképes és elérhető ez a Super 80K-val szerelt géped?
Laki
Speccyalista

Szeretném újra felvenni a fonalat Super 80K ügyben.
Ehhez kérném a segítségeteket.

Átnéztem a témában eddig megjelent fórum bejegyzéseket, és a Speccyalista Világ 2016. évi 2. számának 37. oldalán megjelent cikket.

Ezek alapján az körvonalazódott, hogy kétféle kapcsolás létezik:
  • az egyik a 'HA5AWS' Székely Gábornál található Stock Péter féle,
  • míg a másik ami Leslie-nél és nálam van.

Ezek egyvelege a Speccyalista Világ magazinban található cikk, ahol a kapcsolási rajz a Gáboré, míg a beültetett NYÁK fotója a Leslie féle másik megoldás. Ebben a pillanatban kérdés, hogy a két verzió azonosan működik-e, ahogyan azt Gábor leírta:

D0: 64KRAM L/H (0=normál; 1=fordított)

D1: Video RAM mellett 64K "L" része (0=kikapcsolva; 1=bekapcsolva)

D2: ROM helyén 64K RAM "L" része (0=kikapcsolva; 1=bekapcsolva)

D3: ROM terület írás engedélyezés (0=nem engedélyezett; 1=engedélyezett, ekkor a megfelelő árnyék RAM-ba írhatunk, ROM kiválasztás esetén is.

K1: Be=ROM területre íráskor (ha engedélyezett) az árnyék RAM-ba ír. Ki=ROM-ba írva ott nincs RAM. (nem lehet írni)

Szeretném megérteni a Super 80K plusz funkcionalitását a sima 80K-hoz képest. Az világos, hogy az A6-os címvezetéken érhető el a lapozó logika, azaz egy OUT 191,x paranccsal állítható a memória lapozás. A kompatibilitás miatt megmaradt a D0 bit a felső 32K közötti lapozáshoz.

Ugyanakkor szeretném tisztázni a D1, D2 és D3 bitek jelentését. Az egész arról szól, hogy az egyik 32K-s lapot fentről lelapozzuk a memória alsó 32K-s tartományába. Itt nem világos számomra a D1 és D2 szerepe. Elképzelhető, hogy a lelapozott 32K-s lap esetében tovább lehetne bontani ezt a lapot két 16K-sra? Majd a D2 bit esetében a ROM, míg a D1 bit esetében a Video RAM területre lapozódik a plusz 32K RAM terület?
Kérdés, hogy a Video RAM területre lapozott extra 32K-s lap esetében mi történik? Hiszen az ULA-nak nem kellene tudnia elérni azt a memória területet, hiszen az alaplapi 16K le van választva a felső 32K-s területtől, ahol az extra 32K is elhelyezkedik.

A D3 az világos, a ROM területre lapozott extra 32K-s memória lap írásvédettségét lehet vele állítani.

A K1 jumper szerepe sem világos, hogy miért kell tudni a ROM területre írást (alsó 16K) az extra 32K-s lapra mappelni, hiszen arra a területre a felső 32K-n belapozás után is lehet írni, majd a ROM területre lapozni?

Latyi.ca
Laki
Speccyalista

leslie.wss írta: 2013.01.05. 23:19 Még 2008-ban rajzoltam ezeket is (ExpressPCB segítségével).
Szia Leslie!

Köszönet, hogy berajzoltad a kapcsolást a NYÁK alapján!
Láthatóan nagyban hasonlít a nálam található - egyébként más elrendezésű NYÁK - kapcsolásához, minimálisak a különbségek: a tiéden van még egy NMI gomb és egy jumper (SW3).

Egyet viszont nem értek: a kapcsolási rajzodon a 74LS175-ös IC (U2) negyedik D tárolójának semelyik kimenete, azaz a Q4 (15-ös láb) és a /Q4 (14-es láb) nincs bekötve sehová sem. Pedig a rajzod alapján az U2-es IC D4 (13-as láb) bemenetére a "9"-es vezetéken keresztül a D2 adatbit érkezik, aminek nyilván van feladata. Ha a Gábor által ismertetett lapozó logikával ez is kompatibilis, akkor a D2-es adatbit a ROM területre lapozásért felel.

Latyi.ca
csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba »

A rendelkezésre álló rajzokat futólag átnézve kettőn is van egy IC23(13)-ra menő kimeneti pont
ez issue2-4-ig igaz, de 5-6-ig ez egy másik ic ic28(5)
Ez eredetileg a felső 32k ramok wr pontja(egy-egy kapun keresztül) ami szintén egy kimenetre, a cpu wr-re csatlakozik.
A két kimenetet szembe kapcsolni nem okos dolog, tehát le kell vágni az eredeti cpu-ra menő wr vezetéket?
ha igen, ilyen beépítési instrukciók még hiányoznak.
leslie express pcb-s rajzát meg át kell rajzolni funkcionális szempontok szerint, mert így átláthatatlan
Válasz küldése

Vissza: “Hardver ötletek”