Super 80K

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Super 80K

Hozzászólás Szerző: MailMiner »

Sziasztok!

Itt ragadom meg az alkalmat, hogy újra témába hozzam, hogy a 80K-s bővítő mellett anno a "Szellőző Művekben" létezett egy Super (esetleg Szuper) 80K néven futó kapcsolás is, amihez anno furatgalvanizált (!!!) panelt is sikerült vásárolnom. Kérdéseket megelőzendő, igen, megvan még. Sajnos kapcsolási rajzom nincs hozzá és semmi további info, talán csak a chip-ek. Ami biztos, hogy a hagyományos 80K-s bővítéssel szemben ezen 4 darab IC szerepelt és a 74LS74-es 2 db-os D flip-flopja helyett egy 4 flip-flop-os IC szerepelt, de az emlékek már megkoptak 20 év távlatában. Ami újdonsága volt a kapcsolásnak, hogy a felső 32 KB-ot, be tudta lapozni a ROM helyére is, ezzel egybefüggő 64KB-os RAM-ot kialakítva, ami pl. a CP/M alapfeltétele vagy egy módosítgatott ROM kiváltásáé.

egyébként meg simán lehetne csinálni a hátsó buszcsatira rádugható lapozólogikát a RAM-okkal együtt. Annyi, hogy ki kellene szedni miattuk a felső 32K-t vagy átvágni néhány vezetéket, hogy ne ez a tartomány címződjön. nagyrészt úgyis hozzá kellene nyúlni ezekhez a 32KBites chipekhez, mert csak kevés gépben vannak hibátlan 64KBitesek. Egy ilyen rádugható alkalmatosság kiváltaná annak a kb. 10 lengő kábelnek az alaplapra történő forrasztgatását is.

Ha már itt tartunk, mármint hogy memóriabővítés, akkor felmerül bennem a kérdés a hardver guruk felé, hogy ha mondjuk nem 64 KB-ot, hanem többet szeretnénk a gépre dugni vagy nem is a 80K-s Spectrum lapozó logikáját követni, hanem 16K-s lapokkal a 128-asét, akkor megoldható olyan kapcsolás, ahol a lapozó logika mögé nem az ősrégi 4164 vagy 4464 vagy 41256, stb. IC-ket pakolgatjuk, hanem "újabb" technológiájú PC-ben használatos RAM modulokat?

Latyi.ca
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Re: Super 80K

Sziasztok!

A szellőzőművekben készült lapozó, ha minden jól megy akkor az unokaöcsém szellemi terméke. Elég sok panel készült belőle.
A szerkezet sokkal több volt mint a hagyományos 80K-s lapozók. Az alapfunkció megmaradt a szokott porton, így amelyik program használta (Super 50K másoló) az lapozta sikeresen. A ROM helyére lehetett a RAM-ot betenni amivel ki lehetett próbálni különböző ROM verziókat, (Puzsar ROM, Demak ROM stb.) Nem kellett epromokat égetni, csak betölteni és átkapcsolni. Lehetőség volt a ROM terület írására is természetesen az árnyék RAM-ba. A videó RAM mellé is be lehetett lapozni egyéb célokra. A napokban rajzoltam be a kapcsolási rajzát az EAGLE-be némi magyarázattal. A NYÁK terv csak papíron van meg, de nem különösebben nagy méret lehet ötletelni vele. Nekem az első gépembe volt beépítve, a ROM csere funkciót nagyon sokat használtam.

Üdv: Gábor /HA5AWS/
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Ugyanakkor készültek komoly fejlesztések is, mint a MULTIFACE furatgalvanizált utángyártása vagy a kérdésem tárgyát képező Super80K-s lapozó logika is. Sajnos mindössze ez a félig szerelt panelom maradt meg, amin ugyan szerepelnek beültetve az IC-k, de semmilyen más esetleges analóg alkatrész vagy átkötés már nincs szerelve. Ugyanígy hiányzik a kapcsolási rajz is vagy az egyéb dokumentáció.

Ismerős így a kép alapján bárkinek is? Van közelebbi információnk?
Super80K_b.jpg
Super80K_f.jpg

Gábor (HA5AWS), esetleg felismerted a fényképben a Szellőző Művekben készült lapozón az unokaöcséd által alkotottat? Esetleg fel tudnád tenni a listára ami neked van vagy legalább a rajzot ami róla készült?

Kerlaci, neked nem ismerős?

Latyi.ca
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Sziasztok!

EAGLE-ben készült a rajz, remélem minden jól sikerült. Ez a rajz alapján készült a lapozó. Amiket írtál azokat a funkciókat tudja. Hogy melyik állapot mit jelent az megvan nálam. A kapcsolást LED-ekkel is el lehet látni, hogy tudjuk éppen milyen módban van a szerkezet. Sok sikert az utánépítéshez.
80K lapozó.gif
HA5AWS Gábor
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Szia Gábor,

Köszönöm a rajzot!

Úgy tűnik a kapcsolásban alkalmazott IC-k alapján (74LS27, 74LS86, és a D flip-flop), hogy az általad közölt kapcsolás a normál 80K-s lapozó alapján készült és annak kiegészítése, bővítése.

Viszont az általam a listára küldött nyák más alkatrészekből áll (74LS32, 74LS00) így bár funkcionalitásában hasonló, mégis úgy tűnik, hogy egy másik megvalósítás. Ugyanakkor mélyebben nem néztem utána, így elvileg az is lehet, hogy azonos működést valósítanak meg, más logika alkalmazásával.

Érdekes, hogy a nálam lévő Super80K-ról mennyire nincsen info, pedig úgy néz ki, hogy nagy sorozatban készült a panel.

Latyi.ca
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Sziasztok,

Sikerült a Super80K-s misztériumnak is a végére járni, mert előkerült és tegnap megkaptam Pélyi Pétertől a Szellőző Művekből az általam korábban közölt panelhez tartozó kapcsolási rajzot.

Mellékelem kis felbontásban a rajzot, mellette szerepel egy NYÁK terv is, de az nem egyezik meg a nálam lévő két oldalas furatgalvanizálttal, mert ez egy terv volt, egyoldalas kialakításra.
Super80K_sch.jpg
Latyi.ca
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Sziasztok!

A húsvéti tüdogyulladás és múlt heti hajtás után eljöttünk pár napra wellnesskedni a családdal. A vacsoránál azonnal Leslie barátunkba botlottunk. :) De ez még semmi nála még spectrum is van. Micsoda "égés" nálam meg csak sinclair.hu-s poló van. :) De, hogy miért is van nála speccy, meghagyom neki, hogy írja meg o. Jópofa story!

Üdv,
Bali
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Sziasztok!

Hát igen, picit meglepődtem én is, mikor Balival összefutottunk a hotelben.
Mégis asszem ő lepődött meg jobban, mikor szemérmesen elrebegtem, hogy nálam épp van egy igazi Spectrum is :).

Akit esetleg érdekel, hogy miért, annak szívesen elárulom, hogy is volt ez a kis "Leslie saga":
Történt ugyanis, hogy 1992 tájékán, miután Edy barátommal befejeztük a "Weird Science Megademo"-t (http://www.worldofspectrum.org/infoseek ... id=0007845)
egy 128k-s Speccy-re vágyódás és némi kézpénz hiány okán eladtam az addig használt 80k-s Spectrumomat.
Egy vidéki srác vette meg.
Életem következő 14 évének történéseitől megkíméllek benneteket, ami ez után jött, az fontosabb. 2006-ban ugyanis Edy szívélyes invitálására elmentem egy Sinclair.hu találkozóra és az ott látottak újra megfertőztek Speccy ügyben :).
Felmerült bennem, hogy milyen jó lenne visszavásárolni az eladott régi gépemet, nosztalgiából. Szerencsésen sikerült megtalálnom azt a levelet (igazi levelet, nem email :)), melyet az akkori vevő írt, így meglett a név és a cím.
Aztán az iwiw-en kutakodva meg is találtam azt a srácot, aki megvette a gépet, így hát felvettem vele a kapcsolatot, hogy visszavásárolnám, ha még esetleg megvan neki a cucc.
És láss csodát: megvolt neki a 80k-s gép meg a Philips magnó is, és mi több, ingyen visszaküldi postán, csak a postaköltséget álljam én.
Ennek nagyon megörültem, de bizonyos okok miatt a küldés végül picit elhúzódott. Olyannyira, hogy egyszerűbb volt most Alsópáhok felé menet beugorni a cuccért.
Így került hát vissza régi kis gépem, és így büszkélkedhettem vele Balinak a hotelben.
Jól szét is szedtük este 10 körül a folyosón :), hogy belekukkantsunk.
A 80k-s bővítést Bali érdekesnek találta, majd teszek fel képeket, bár a gép egy kis felújítást igényel fotózkodás előtt.

Egyébként Alsópáhokon családi sétálgatás közben nem csak Baliékkal, hanem Náray Jociékkal is sikerült összefutnunk.
De, hogy ők miért is sétálgattak arrafelé, meghagyom neki, hogy írja meg ő. Jópofa story! ;-)

Üdv,
Leslie.wss
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Valószínüleg a Super80K eddig "egyetlen élő példája" van a gépben. :)

üdv,
Bali
MailMiner
Lev-LIST archiváló

Sziasztok!

Nos, a Bali általal beharangozott 80k-s lapozóról készült képeket végre van időm elküldeni.
Nem tudom, hogy ez Super 80k-snak számít-e vagy sem, azt majd okosabbak eldöntik.
Mindenesetre a panelt és a beépítést is a Singer Gyuri nevű ismerősöm készítette. A nyák forrasztási oldalán lévő felirat is ezt tanusítja: "Lapozo, 25cm2, forr, SINGER, dec".
S80k_lapozo_alkatresz.jpg
S80k_lapozo_forrasztas.jpg
S80k_lapozo_ledek1.jpg
Üdv.
Leslie.
Válasz küldése

Vissza: “Hardver ötletek”