Propeller Proppy "A" klón :)

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
buddhasoft
Kapcsolat:

Propeller Proppy "A" klón :)

Hozzászólás Szerző: buddhasoft »

Sziasztok!
Sajnos nem úgy alakultak eddig az anyagiak, mint szerettem volna, de mindig elkészül egy kis morzsa amivel előrébb tudok jutni, gondoltam azért nyújtok némi tájékoztatást.

Gondot okozott először a Propeller mikrokontroller megismerése, nekem is sok új dolgot meg kellett szoknom, meg kellett ismernem.
A hardvert illetően még hiányoznak mozaik darabkák.

Elnézve a világon a tendenciákat a gyári "nagy" klónoknál sem foglalkoznak a méretes, régi élcsatlakozókkal, hiszen a gyári játékélmény és a retro érzés a legfontosabb kedvenc kis masináinkban.

Alaposan megnézve a C64 új változatokat, abszolút inkább egy lebutított PC kategóriában indulhatnak, nagyon tetszetős designnal feljavítva.

Én górcső alá igyekeztem venni a speccy legkomolyabb problémáit, amivel mindig küzdeni kellett:

- billentyűzet
erre több megoldást jártam körbe. Teljesen saját tervezésű billentyűzet készítése el lett vetve, mert túl sok a bele fektetett munka és feleslegesen drágítja a gépet, ráadásul nehezebb pótolni. Kerestem gyári billentyűzeteket. Notebook billentyűzet már majdnem jó volt, de még mindig drága. Most úgy tűnik megtaláltam a megoldást egy tablet billentyűzet felhasználásával. Igaz ez bonyolítja kicsit az elektronikát, mert PS2 billentyűzetet egy az egyben tudtam volna használni, de ez USB, így ezzel is foglalkoznom kell sajnos. Azonban mechanikai kivitelét és méretét tekintve ideálisnak tűnik. Már megrendeltem pár darabot. további előnye, hogy veszettül olcsó (400FT!!!!!)
- ULA
Ez nem lehet kérdés, hogy át kell örökíteni más hardverbe, mert a pótlása problémás. Hoztam egy stratégiai döntést. A grafika önálló mikrokontrollert kap.
- video kép minősége
Tulajdonképpen ez a probléma az előzőből fakadóan sokat egyszerűsödik, mert az önálló mikrokontrollerhez önálló memória is társatható, így a VGA, XGA, kompozit video felbontások mellé felkerülhet a HDMI is hardver támogatásban
- hang
Szintén stratégiai döntés: Vagy önálló mikrokontrollert kap, vagy egy saját hangchipet. Ez a része a gépnek valamelyest tesztelve lett. Elkészítettem egy saját general midi lejátszót, ami midi fájlok lejátszására (midi0 csak) alkalmas, de sajnos még csak dobok nélkül. Nagyon erősen gondolkodom, hogy a MIDI (IN/OUT) csatlakozást is kivezessem, illetve, kapjon ez a rész egy önálló microSD kártyanyílást is. Ugyanígy tesztelve lett az AY hangchip emuláció és egyben ugyanazon a hardveren egy SID chip emuláció is. Mindkettő teszi a dolgát.
- egér
A hardverhez jelenleg PS2 egér támogatásom van, de ha már hozzá kell nyúlnom az USB-hez a billentyűzet miatt, fontolóra kell vennem az USB-s egér használatát. Másik opció egy lézeres egér, amihez saját soros port van (RS232), ehhez szintén van építőkészlet és szoftveres támogatás
- joystick
Ez szerintem az alap hardverbe bele fog férni, de legrosszabb esetben kap egy periféria chip opciót, így esetleg nem csak joystick, de a mai gamepad-ek és wii eszközök is használhatóak lennének natív módon
- adattárolás
Ez tűnt a legrázósabbnak és ezzel ment el sok idő, közben kiderült, hogy microSD kártyával pofonegyszerű lesz a megoldás.
Önálló periféria chip esetén (közös a joystickkel), RS232, és microdrive, valamint spectrum printer illesztés is szóba jöhet, de sajnos fizikailag a printer csatlakozó a legnyűgösebb a mérete miatt
- kommunikáció
Nos ezen a téren sok a jó hír. RS232-n keresztül összeköthető lenne az eredeti speccy és a klón. Továbbá +2000Ft beáldozása esetén lehetséges a 10Mbites ethernet használata is, valamint újabb 1800Ft beáldozása esetén USB-s PC kommunikáció is megvalósítható. Ezeket már teszteltem valamilyen szintig.
Külalak:
Több megoldás is felmerült bennem. Most sakkozgatok, hogy ennyi csatlakozás az eredeti spectrum, vagy spectrum plus aljában el tud-e férni. Ha a csatlakozók megvannak és elférnek, akkor az elektronika már biztosan. Így gyakorlatilag a meglévő speccy aljába kerülhetne az elektronika, a billentyűzet helyére az új közdarab, az új billentyűzettel.
Másik megoldás - ezt szeretném kevésbé, de vannak még benne tartalékok - ha önálló dobozba kerülne az egész, ebben az esetben könnyebben cserélhetőek lennének a külső perifériák: billentyűzet, stb. és akár a normál, kereskedelmi (tehát olcsó) billentyűzetek is felhasználhatóak lennének.
Önálló doboznál felmerült bennem az is, hogy például a Janust venném alapul, hogy mégis csak meg legyen építve a valóságban
Emulátor, szoftverek:
Gyakorlatilag egy lépést megint tettem előre, ugyanis legalább a logikája összeállt a már mások által már felépített Propeller speccy emulátornak, megértettem, hogyan kell felépítenem, ha ugyanazt az eredményt el akarom érni. Sajnos a dolog hátránya, hogy mindössze 32k ram áll rendelkezésre, szűken véve így csak a 16k-s gép emuláció lenne lehetséges.
Más már megépített logikát követve 512k SRAM-al lehetne gazdálkodni, ami bonyolítja ugyan a programozást, de garantáltan működik. Sajnos ez a memória típus igen drága, még keresek alternatívákat.
Felmerült, miután kezdtem jobban megismerni a Propeller "lelkét", hogy egyszerűbb egy önálló emulátort írni, mert eleve itt nem EPROM-ban tárolódna az interpreter, hanem EEPROM-ban, azaz simán átírható, akár bootoláskor is. A maximális méret 64k, de az egyszerűbben megoldható verziónak 32k-ba kell maximum elférnie. Reálisan 8-16kba röhögve bele kellene mennie az eddigi tapasztalataim alapján.
A BASIC interpreter felépítése a Propeller architektúra miatt nagyon könnyű. Létrehozok pld egy külső (vagy belső) függvényt: PUB new - ez a new parancsot fogja végrehajtani, a külső függvény tartalmazza az ehhez szükséges SPIN, vagy assembly kódot. Mivel a propeller 80MHz-es, nem jelenthet problémát a 4MHZ-es gép időzítéseinek precíz betartása. Azaz pontosan ugyanannyi idő alatt fog végrehajtódni a rutin. Tulajdonképpen erre az analógiára építve első lépésként elkészíthető lenne a Z80 emuláció (bár már van egy létező ZICOG szoftver is), majd azt is külső függvényként lehetne meghívni a BASIC interpreterből, akár az eredeti speccynél!
Így a két blokk garantáltan a legkompatibilisebb megoldást adná.
Hozzá kell tennem, hogy mivel ezek kizárólag szoftverek, nem okozna gondot ugyanazen a hardveren futtatni a C64, vagy bármely más 8 bites gép emulációját sem.
Sebességét tekintve röhögve kellene mennie az MSX-nek és a spritekezeléseknek is.
Tehát az első feladat: a hardver összeállítása úgy, hogy ez a kívánságlista elfusson rajta. Nem titkolt szándékom egy olyan szuperklón létrehozása, ami önállóan is megállja a helyét, mint számítógép, hiszen a 8bites mód messze nem használja ki a 32bites magot. Ha összeszámolom, mennyi egybesűrített tudás lesz a gépben, az önmagában véve is tisztetelet érdemel: 1 központ mag, 1 grafikus mag, 1 perifériakezelő mag, 1 audio mag ez összesen 4x8 azaz 32 darab 32 bites processzor!!!!!
Mellé microSD kártya fogadása és remélem jelentős - olcsóbb RAM én 2GB körülire gondoltam, figyelembe véve a 32bites kiépítést.
Ágyúval verébre? Igen. De egy hardverben összegezni lehetne mindazt a tudást, ami most külön-külön kallódik s rengeteg programozó munkája van benne.
Gondolatébresztő képek:
http://www.sinclair.hu/tortenelem/loki/janus.jpg http://image.made-in-china.com/2f0j00LK ... -K-01-.jpg http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... _ZJBXVBfqA http://www.youtube.com/watch?v=7GDA6pbg ... sults_main http://www.youtube.com/watch?v=TB5INqBrUYs http://www.youtube.com/watch?v=zRf7f3b1V0g http://www.youtube.com/watch?v=6vp5krplhxE http://www.youtube.com/watch?v=EJcbxrdErkY http://www.youtube.com/watch?v=mwmBNqdt2Yg http://www.youtube.com/watch?v=0q_NxV6mi0I http://www.youtube.com/watch?v=tQQVVguMkSU http://www.youtube.com/watch?v=wRxtYD0nuRA http://www.youtube.com/watch?v=ETroX2srZ1k http://www.youtube.com/watch?v=4bFLyeYm2os http://www.youtube.com/watch?v=0oOYXfQ9aJM http://www.youtube.com/watch?v=W_53bNePQXs http://www.orrtech.us/propdos/
(c) 1986 BUDDHA SoFtWaRe HUNGARY
buddhasoft
Kapcsolat:

Re: Propeller Proppy "A" klón

Ismét léptem egyet előre. A Propeller chipen és SD kártyán fut a General midi. Nem igazán tetszik a hangja, így keresek valakit a fórumon, aki midi és sf2 hangpatchek ismeretében otthon van. leginkább a felépítése érdekelne, mivel az a célom, hogy a linkelt GM-ből a legjobb hangzást hozzam ki - alapból. A jelenlegi lejátszó csak a midi0-t támogatja és a dobjai - tulajdonképpen nincsenek is :(

Eredmények és hogy érthető legyen mi is a cél:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... ml#1436300

Tulajdonképpen már most is sokkal többet tud a hang mint amit a klónba szántam, de talán Szalay Andrással többet ki tudnánk hozni együttes erővel :) .

A vázlat:

alap MIDI szoftver futna a propelleren és az SD kártyán (vagy más gyorsabb memóriában) SF2 patchekkel játszaná le a MIDI fájlokat, illetve a MIDI in -en érkező MIDI táviratokat.
buddhasoft
Kapcsolat:

Re: Propeller Proppy "A" klón :)

Sziasztok! Nem tudom olvassa -e még valaki, de egyet sikerült előre lépnem (azaz kettőt, de azt majd később):

Elkészült egy első olvasatra alkalmas rajz és egy panelterv.

A lényeg:

ZX spectrum emuláció a cél, azonos panelméreten, mint az eredeti, csak kicsit felturbózva.

A doboz elosztásán látszik már, hogy kicsit több, mint eddig. Balról jobbra haladva a csatlakozókon:

- Kompozit video (VGA nem fért el sehogy az eredeti nyílásoknál.
- TCP/IP csatlakozás a zx spectrum mikönnyített csatlakozó helyén - ez igényel barkácsolást, de mégiscsak az eredeti csatlakozóhely lenne kihasználva.
- EAR/Line out - természetesen sztereo. Van a dobozban is két darab hangszóró és egy D osztályú mini 3W-os végfok is.
- MIC/Line in - az volt a cél, hogy olvashatóak legyenek az eredeti kazetták is, de miért ne legyen akkor már egy sztereo bemenet is? :)
- A hosszú élcsatlakozó helyén: USB host egérnek, joysticknak stb. Még nem tudom, hogyan fog működni, mert a driver saját lesz - igaz cserélhető, mint a gép minden porcikája.

- továbbhaladva - USB mini B csatlakozó a mikrokontroller szoftverének frissítésére, cseréjére - ez egyben PC felé egy teljes kétirányú USB port, megfelelő szoftverrel soros adatfolyam küldhető, fogadható.
- MicroSD kártyahely, ami cserélhető másra - később. SPI buszos, így szinte bármi lehet helyette, ami tud SPI-t
- Dataport - ez kis magyarázatot igényel. Segítségével az adatbusz kivezetésre kerül, ami kétirányú. Szoftverből választható mire használjuk fel. A csatlakozóval bajban voltam, de a méret és egyéb szempontok alapján egy 90 fokos kétx5 pines tüskesort találtam a leghasználhatóbbnak.
Mire is jó ez a port? Például 8db LED meghajtására, vagy éppen az adatbusz monitorozására, vagy 8db pwm meghajtásra - amivel fényerő is szabályozható.
- A tápellátás 12V 1,5-2A -re van belőve, hogy a gyári Speccy tápok is jók lehessenek. A nagyobb fogyasztásért a hangszórók lehetnek csak felelősek.
Nyilván a tesztek és a finomhangolás során ki fog derülni mi lesz az optimális hangerő, amin nem zörög a kis doboz :)

A memóriát kicsit "bonyolult" megoldással 4db 64kB-os lapra osztottam.
Ezen felül a mikrokontrollernek is van 64kB amiből 32kB a saját interpretere és 32kB szabadon felhasználható.
Így 320 kB a teljes memória + 32k EEPROM + 64k EEPROM terület i2C buszon cserélhető tokokkal - azaz, ha valakinek több kellene legyen tartalék.

A hangról: Lehetséges AY és SID emuláció egyaránt, de maradhat csipogás is.
Ki lehet használni továbbá a 32 bites mikrokontrollerre már megír beszédszintézis és ének (igen ének) szoftvereket is, amik többszólamú kánont képesek közel emberi hangon énekelni.

A memória 64kB-okban lapozható, így megoldható akár mind az összes spectrum rom futtatása is egyetlen géptesten belül
Íg ez lenne az eddigi legkompatibilisebb 48k klón.

Meg kell még oldanom valahogyan a gyári billentyűzet csatlakozók használatát és mivel van bőven hely - gondolkodom egy bluetooth modul beépítésén is.

Gyakorlatilag van egy másik prototípus tervem is ami teljesen más felépítésű és jobban kihasználná a 32 bites mikrokontrollert - de elsőként sikerüljön ezt a mikrogépet megépíteni...

Ja egy kis izelítő , kép a panelen elhelyezett alkatrészekről - még messze van a késztől, de bemutatható. Akit érdekel a sematikus rajz is - szívesen konzultálok vele:
Csatolmányok
Proppy_v1.png
FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco »

Szia

Igéretes, de elég sok melónak tűnik. Nem is a hardver, hanem a szoftver oldala. Hadd legyek kicsit kritikus, így most kérdezek, javaslok, kötekedek kicsit, de mind a szent cél érdekében... :)
- miért ragaszkodsz az eredeti panelmérethez? A panel szélességét értem, ha az eredei nyílásokon akarod kivezetni a dolgokat, ez világos, de a "mélység" megtartásának nincs semmi logikus oka. Az első két furatpárnál már elegendő lenne befejezni, hiszen 3 db csavar is tökéletesen rögzíteneűé. Az egyetlen szempont a mélységi méretnél pont a billentyűzet fóliacsatlakozóinak pozíciója lenne - azokat hagytad le -, de ott is van szabadság, mert azok meg flexibilisek.
- nem tudom, emlékeim szerint a tcp/ip etherenet csatija miatt faragni kellene az eredeti dobozt, nem? az meg eretnekség, azt hiszem, te írtad
- usb host driver- ne kezdd el írni. Iszonyat sok idő, lassú munka, biztos van rá kész library. itt egyébként a legfontosabb szempont a hub support, hogy ne csak 1 db ezközt tudj rácsatlakoztatni. Tapasztalatból tudom, ezzel szine minden mikrokontroller gyártó bajban van.
- én a mikrokontrollert programozó portot a dobozon belül hagynám, mert különben boldog-boldogtalan állandóan át fogja írni a firmware-t, ami nem baj, ha ért hozzá az illető. Nem fog, és majd jönnek a reklamációk. Legyen csak az egy szervizport. de ez csak az én véleményem
- VGA. Tudom, hogy nem fér el, de mégiscsak jobb a minősége az RGB-nek, egy legalább tüskesoron szerintem érdemes lenne kivezetni, normál tv-t euro-scart csatlakozóján keresztül sokkal szebb lesz a kép, mint a composite jellel.
- erősített sztereó hang a zárt 20cm-es dobozon belül? Én megkérdeznék 10-20 embert, hogy van-e erre igény, főleg, hogy lesz tv-re köthető audió kimeneted. A sima speaker ok, de ezt kicsit túllövésnek érzem.

Hát kb ennyi, ami a reggeli kávé mellett eszembe jutott. És persze építő szándékkal írom :)

Joco

-
buddhasoft
Kapcsolat:

Szia!

Éppen azért született ez a megoldás, mert nekem az eredeti doboz van annyira a szívemhez nőve, hogy abba illeszkedő panelt tegyek.

A TCP/IP csatlakozó opcionális lesz - reményeim szerint a többi panel is, így egy kicsit variábilisebb lehet a hardver.

A mikrokontrollert programozó port az egyik legfontosabb - ugyanis úgy szeretném kialakítani a gépet, hogy ne "csak" speccyként üzemelhessen.

Ennél a mikrokontrollernél tulajdonképpen nem firmware-t töltesz le - hanem egy interpreterhez írt programot.

Ugyanis a Propeller - interpreter alapú. Emiatt kisebbek a kódok és emiatt nem annyira nagy dolog megírni még az USB -hostot sem.

Sőt gyanítom, hogy mire a hardver elkészül - lesz is kész driver már, csak rugalmasabban kell kitalálnom az egységek cseréjét.

Írtam a kínaiaknak is, mivel a waveshare bővítőmoduljai nagyon tetszenek. Minek találjam fel a spanyolviaszt - ha már megtették helyettem?

Van TCP/IP moduljuk 3 féle, hangmodulok, microsd, USB host, USB slave - csak válogatni kell. Igyekszem SPI és i2C buszt kialakítani, de kellenének a gyári modulméretek.

Sajnos nem állok olyan jól anyagilag, hogy mindet meg tudjam venni - pedig az alaplap elkészítéséhez elengedhetetlen lenne - nem beszélve a próbákról.

A VGA -nekem is fáj, de azt más - nagyobb gépen tudnám csak korrekten megoldani - az saját dobozba kerül.

A sztereo hang igenis fontos lehet. A lányomnak egy HP asztali gépe van és 3 hangszóró van benne - nagyon jó, hogy nem kell mindig hangfal után futkosni, mert kéznél van. Ha pedig zaver - lehalkítod szoftverből, vagy kiküldöd a jelet az erősítőre - TV-re.

Mellesleg nem titkolt szándékom, hogy az eredeti billentyűzetet is használhatóbbá tudjam tenni.

Maga a fólia sokat fejlődött és a konstrukció abszolút nem rossz. Nekem van Lenovó billentyűzetem, ami belülről tök ugyanolyan kialakítású mint a speccyé.

Sokat javít a dolgon, ha a csatlakozót eleve fektetem, így a szalagfólia nem törik meg olyan könnyen. Ezért nincs még elhelyezve a panelen - egy kis tesztet igényel majd a pontos hely belövése.

Nyilván első olvasatosnak szántam az anyagot és éppen azért, hogy érdeklődjem - van-e valaki aki például beszállna egy ilyen - valóban klón építésébe?

Nyilván többet fog tudni, nyilván gyorsabb lesz, de az én célom egy jó mikrogép építése - ami nem PC.

Azért mégiscsak más érzés lenne ugyanaz elé a doboz elé leülni, csak éppen egeret használni, gyors háttértárakat - kihasználni, hogy menteni is lehet, nem csak betölteni stb. A több alaplappal való kompatibilitás is javíthatna a játékélményen.

Ha jól sikerül a gép - jöhet a második változat - saját designnal.

Amúgy visszatérve az egér és USB kérdésre nagy dilemmám az, hogy nem kellene-e a jól bevált PS2-re alapoznom az egeret, mert ahhoz meg van írva minden?

Az USB csábít, de valóban sok vele a dolog még. Esetleg megcsinálom cserélhetőre - akkor nincs gond.

Még valami - említetted a szoftvert.. éppen amiatt aggódom kevésbé, mert sok minden már meg van írva.
ZiCOG - Z80 emulátor
AYCOG hangchip emuláció
SIDCOG - C64 hangchip emuláció
A felvázolt memóriabusz szoftvere
A speccy billentyűzet
A natív hangkeltés
A mikrofon kezelése
MicroSD kártya kezelése
I2C busz kezelés

Kihagytam valamit?
buddhasoft
Kapcsolat:

preview
preview
Sziasztok!
Tudom Isten malmai lassan őrölnek de...

Akinek nem tetszene mégsem az eredeti speccy doboz (bár kétlem, mert nekem is a szívemhez nőtt), azoknak egy kis ízelítő, egy kompatibilis dobozból, amibe az eredeti panel is áttehető lenne - nyilván saját billentyűzet is van a rend kedvéért.
Sajnos csak MS kodekjeim vannak, a VLC megfeküdt rajta. Ha netán van valakinek egy normális video konvertáló programja, ami kicsit tömörít is - az jót tenne neki.
buddhasoft
Kapcsolat:

A video nem tudom miért nem jelent meg - van kvóta esetleg? Megkaptam közben a választ...
"A avi kiterjesztés nem engedélyezett."

Akkor marad a youtube görcsölés - a minőség messze nem lesz olyan , de megpróbálom...

Íme:
http://youtu.be/0xZJioJN8EM
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali »

Jópofa, nekem tetszik.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft
buddhasoft
Kapcsolat:

Az az igazán jópofa, hogy az itthon lévő anyagokból is meg tudnám csinálni, csak pont határeset a mérete a cnc gépemen. Pedig már 3mm-es lapokat is szereztem a maráshoz. A rétegeket kétoldalas öntapadós szalaggal gondoltam rögzíteni egymáshoz.
Egy pleximinta előlapom már van, azt tesztként csináltam, hogy a merevséget le tudjam ellenőrízni és a gombokat, hogy passzolnak, vagy szorulnak-e.
Legjobban a gomboktól félek, mert eddig mindössze 3db rajza készült el és elég babrás. Igaz az első mintánál még voltak gondok a gépemmel, mostanra azért már sokat javult a helyzet, mióta kicseréltem a léptetőmotorokat. A nyomtatóból bontottak helyett már gyáriak vannak - így a csere is egyszerűbb, nem kell mindent újra- és újra kalibrálni. Nyilván 3D printeren lenne a legszebb a végeredmény, de ennek anyagi okai vannak. Meg persze még agyalok a csatlakozók kialakításán, hogy mi maradjon meg az eredeti speccyből. Persze ötletek jól jönnek. Egyenlőre kompatibilis szeretnék maradni a bővítőcsatlakozót illetően is, csak kapna egy plusz helyet a TCP/IP -nek ott, ahol a 48k-s gép eredetileg is ki volt könnyítve a kompozit video csatlakozó mellett. RESET-nek is kellene megoldást találnom. AZ egy gombos megoldás nem tetszik, mert véletlenül könnyű megnyomni. Esetleg valami CTRL+ALT+DEL - hez hasonló megoldás, de mivel a speccy egyébként is több gombot használ egyszerre - ez sem egyszerű.
Csak a te kedvedért még egy - kicsit jobb kép :
proppy_v6_gimp.png
mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei »

Tetszik a dizájn! Több darab esetén kb. mennyiből lehet kihozni egy ilyen dobozt?

Üdv
M/ZX
Válasz küldése

Vissza: “Hardver ötletek”