ZX1541 - ZX Spectrum C64-es floppy kezeléssel

Ismerkedjünk a különféle régiés új Sinclair klónokkal...
mezei
Speccyalista

Re: ZX1541 - ZX Spectrum C64-es floppy kezeléssel

Hozzászólás Szerző: mezei »

Laki írta: 2020.12.04. 21:28 Láttam, hogy az 1541-es DIN csatlakozója túl magas a Speccy dobozában, ezért kicsit meg kellett faragnod a csatlakozó tetejét. Azon tűnődtem, hogy ha esetleg áttervezésre kerül a panel, és picit át lehet úgy szervezni az alkatrészeket lefelé, hogy a DIN csatlakozó alatti terület "kiharapásra" kerülhessen a NYÁK-ból, akkor nem lehetne mélyebben ültetni a csatlakozót a panelra és akkor úgy elférne a dobozban faragás nélkül?
ZX1541_csatlakozok.jpg

Így néz ki beépítve a lap, lehet, hogy a felülnézeti képből úgy látszik, de igazából nincs túl magasan a DIN csatlakozó teteje sem, kényelmesen használható minden.

Üdv
m/zx
csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba »

Ügy látom a videóból a C= floppy azóta sem lett gyorsabb :D
37Kbyte 45 másodperc alatt, ez egy "kényelmes" turbó a tzx lejátszóval, talán még egy jobb magnóval is.
Előnyére mondva készen volt, tetszetősen bedobozolva, csak egy soros illesztőt kellett hozzá kreálni.
mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei »

csaba írta: 2020.12.08. 22:30 Ügy látom a videóból a C= floppy azóta sem lett gyorsabb :D
37Kbyte 45 másodperc alatt, ez egy "kényelmes" turbó a tzx lejátszóval, talán még egy jobb magnóval is.
Előnyére mondva készen volt, tetszetősen bedobozolva, csak egy soros illesztőt kellett hozzá kreálni.
Én még mindig idegenkedem kicsit a gombnyomásra betöltéstől, szeretem látni, ahogy a betöltőkép kirajzolódik, várni egy kicsit a játékokra. Kicsit, nem 5 percet, az már nekem is sok, ez a fél-másfél perc, amit a 1541-es nyújt, nekem optimális.
Valójában mai szemmel tényleg lassúcska a 1541-es, sőt, igazából nincs is az 37k, amit a videon betölt, mert tömörítve van a kódrész 10353 bájtra. Azonban szöget ütött a fejembe, amit írtál, és kipróbáltam, hogy a játéknak ugyanezt a tömörített változatát mennyi idő betölteni lemezről, magnóról, és magnóról turboval. Ehhez vacakolnom kellett egy sort, mert kísérleteznem kellett azzal is, hogy a magnó milyen turbozást bír el biztonsággal. Végül a gyári 855/1710-es nullás és egyes hullámokat biztos betöltéssel csak 555/1100-ra sikerült redukálni, pedig bíztam a legalább kétszeres tempóban. Igaz, nem egy hifi magnódeckkel próbálkoztam, hanem egy régi adatmagnóval, de ez a tempó volt az, amit háromból háromszor sikerült betölteni. Szóval, az eredmények:

lemezről: 49 másodperc
magnóról, turbo nélkül: 123 másodperc
magnóról, turboval (555/1100): 90 másodperc

magnóról, turboval (428/855): 75 másodperc (háromból egyszer töltődött be)
magnóról, turboval (300/600): 60 másodperc (egyszer sem töltődött be)
magnóról, turboval (200/400): 49 másodperc (egyszer sem töltődött be)

Az érződött, hogy a 428/855 egy jobb magnóval menne gond nélkül, de a gyorsabbak csak memóriaalapú lejátszással sikerülhetnek, magnóról esélytelenek. Viszont egy 200/400-as tempóval elvileg utol lehet érni a 1541-es floppyt.

Üdv
m/zx
csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba »

m/zx!
Jól körüljártad a magnós részt, ez már megérdemelne egy külön topikot is.

Emlékeim szerint egy deck-el a 2x turbo elment, persze ki kellett kísérletezni a beállításokat, amik a felvételnél legalább olyan fontosak voltak mint a lejátszásnál.
szalagtípus, jelszint, korrekció, előmágnesezés, meg egy jelformáló erősítő mert a vonal kimeneti jelszint nem volt elegendő.
Elővenném a deck-et próbálgatni de már pár éve konstatáltam, hogy a gumi szíjjak úgy elöregedtek, hogy már nem forog benne semmi a főmotor tengelyén kívül.

A C= floppy régen is lassú volt, annak idején a "klubban" volt rögtön turbó program amivel sw-ből már jelentősen felgyorsult, akkor lehetett ilyesmi sebesség mint a videón, és volt valami hw buhera ahol kibelezték a meghajtót és csináltak hozzá valami saját illesztést, na az már hozta a floppytól elvárt sebességet.
gatora

Hozzászólás Szerző: gatora »

gyurco !

Azt írtad : "Azért érdekelne, hogy nálad is az out bitek befolyásolják-e az IN-t?"
Arra gondolsz, hogy az EAR és a MIC azonos ULA lábon van-e, mint az eredeti Spectrumon ?
Ha nem erre gondoltál, akkor feleslegesen írtam le az alábbi sorokat.

Az EAR (PIN35) és a MIC (PIN36) külön-külön lábon csatlakozik az EPM7128-ba.
Viszont kihoztam egy másik lábon a fázishelyes EAR-t (PIN75), amelyet ellenállásos
keverő elven összemixeltem az SPK-val (PIN37).
(Diódás keverőként terveztem, de valamiért nem működött jól).
Arra gondoltam, hogy az EAR és az SPK talán kizárják egymást.
Ezek a jelek meghajtják a belső hangszóró tranzisztorát, illetve egy kondenzátoron keresztül
a miniDIN Audio lábát is.

Így hallható a TV-n az EAR is, a játékprogramok zenéje és a billentyűnyomás hangja is.

(MIvel a tranzisztor emitterkövető, emiatt a belső hangszórón is fázishelyes ciripelés hallatszik kazettás betöltéskor).
gyurco

Hozzászólás Szerző: gyurco »

gatora,

Én arra gondoltam, hogy az ULA portra elkövetett OUT mennyiben befolyásolja az IN-t. Ahogy ígértem, végeztem is egy kísérletet egy eredeti 48k-s gépen (most az, hogy melyik Issue, nem tudom, szét kéne szedni hozzá). Az eredmény:
OUT 254,0
PRINT IN 254: REM 191
OUT 254,8: REM MIC bit=1
PRINT IN 254: REM 255
OUT 254,16: REM EAR bit=1
OUT 254,24: REM MIC=1 EAR=1

Tehát akár a MIC, akár az EAR bit 1-be állítása a beolvasott EAR értékét is 1-be teszi.
Viszont van még egy csavar: ha csak a MIC OUT=1, akkor az EAR porton érkező kazetta jel még képes "lehúzni" 0-ra az EAR IN-t. Ha viszont az EAR OUT=1, akkor a kazetta port gyakorlatilag ki lesz kapcsolva, az nem tudja befolyásolni az IN-t (mindig 1 lesz).
Na ezt leírni Verilogban az érdekes. Valami ilyesmi:
ula_ear_in = tape_in | ula_ear_out | (ula_mic_out & tape_in);

Bár ez aktív tape_in-nél mindig 1 lesz, végül is a magnóbemenet nagyimpedanciás állapotát (amikor semmi jel nincs rajta), ez nem veszi figyelembe. Gyakorlati szempontból talán elég lenne
ula_ear_in = tape_in | ula_ear_out;
A WOS szerint a mic_out amúgy sem tudja önmagában 1-re állítani az IN-t némely issuenál.
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali »

Most, hogy a fa még éll, már kipukkadok, egy kicsit spectrumozással is foglalkozhatok. :)

Már korábban is le szerettem volna írni, mert Lakival beszélgettünk erről nemrégiben. Az ötletét a felső 32k-val való wizárdkodás adta. Igazán támogathatná ez a klón a szintén magyar kiegészítést, a Szuper 80K-át.

Aladár, mi a véleményed erről? Egy korábbi számban írtunk erről is egy kis összefoglalót.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft
gatora

Elméletileg meg lehet tervezni.
De ehhez nem 32kx8-as, hanem 128kx8-as RAM kell.

Ha jól emlékszem, van ilyen RAM-om is a háznál.
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali »

gatora írta: 2020.12.25. 19:59 Elméletileg meg lehet tervezni.
De ehhez nem 32kx8-as, hanem 128kx8-as RAM kell.

Ha jól emlékszem, van ilyen RAM-om is a háznál.
A 80K úgy ment, hogy a az issue3b-sben a felső 32k hibátlan 64k-s ram-okkal szerelték, így ehhez készült egy lapozó logika, ahogy te is erre építessz a klónodban, amikor megcsináltad azt a jumperelést ha meghibásodna valamelyik fele a 64k-s ramoknak. Ezt csak annyival kellene megfejelni, hogy ezt a lapozó logikát is be lehetne illeszteni a cpld-be, vagy akár fizikailag. Laki ezen elmélkedik, ha jól sejtem. :)
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft
gatora

Ismerem az elvét.
Jó néhány évvel ezelőtt készítettem 80k-s bővítést Spectrumhoz.

A Szuper 80k-ban nem biztos, hogy gondolkodnék.

Igazából mire lehetne használni, hiszen nem szokás manapság kazettára másolni ?
Válasz küldése

Vissza: “Klónok háborúja”