vDrive ZX

ZX Spectrum 48/+/128/szürke +2/+2A/+2B/+3 kérdések: hardver, szoftver
Bali
Site Admin
Kapcsolat:

vDrive ZX

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.10.06. 00:03

Na ez se kutya, itt egy microdrive hardver emulátor a jó öreg ZX Interface 1-hez. Még a végén ezt is fogjuk használni! :D

https://vdrivezx.com/vdrivezx/

vdrive-asembled-perspective-done-v11.jpg
vdrivezx-iso-done1.jpg
vdrivezx-user-manual5.pdf
(1.67 MiB) Letöltve 11 alkalommal.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Dr.CC
Speccyalista
Kapcsolat:

Re: vDrive ZX

Hozzászólás Szerző: Dr.CC » 2017.10.06. 11:15

rendelt már valaki?

ha rendelünk közösen, érdekelne mindegyik kipróbálni és olcsóbb lenne a szállítási költség.
Ki lenne benne még?

üdv. Szilárd

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.10.07. 08:55

Még nem, de gondolkozom raja, addig is itt egy kis review:

http://www.retrogamescollector.com/vdri ... -spectrum/
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.10.09. 08:30

Ez tervezés szempontból hálás választás.
Bennem is felmerült anno az SM illesztő tervezésekor.

-Dobozolás megoldva
-Élcsatlakozós illesztő megoldva
-Parancsos szintaktikai és értelmező rendszer megoldva (ennél van bővített utólagos betölthető parancskészlet is)

Egy teljesen saját fejlesztésűnél a fentieket mind ki kell találni.

Hátrányok szinte "csak" az IF1 miatt vannak
A plussz fix rendszerváltozó területet és toolkit program miatt biztosítani kell pl. egy utántöltős játék, vagy felhasználói program mentés-töltés átírásakor, hogy az eredeti IF1 rutinok működjenek, ez sok esetben szinte megoldhatatlan.
Ezért kellett pl. az sm-illesztő kitalálásánál a minimális memória foglaltságra törekedjek és bármilyen memóriacímre allokálható rutinokat írni a munkaterület kezelésére.

A korai tervekben nekem egy cserélhető saját flash cartridge szerepelt, a mikrokazetta memória és fizikai méretben, hogy passzoljon az eredeti használati érzéshez.

Egyébként jópofa szerkezet, nekem is tetszik.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.10.11. 12:07

Még olvasgatnom kellene a manuált, de enélkül a toolkit prg nélkül nem használható a standard if1 parancsokkal?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

csaba
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.10.11. 15:11

Én nem látok rá utalást, a parancsok leírásárál rögtön az auto RUN paranccsal betölti a toolkitet.
A toolkit nem is az sd kártyán van hanem a kontroller belső memóriájában.

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2018.02.16. 20:29

Valaki rendelt már ebből?
Szeretnék beszerezni egyet, mert a divmmc és tsai SD megoldások legnagyobb hibájának pont az IF1 támogatás hiányát tartom, így a hisoft-c és a többi microdrive-al dolgozó program nem használható velük, a teljes memóriamentés meg olyan csalásnak tűnik. ;)

csaba
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2018.02.21. 10:15

kpbendi írta:
2018.02.16. 20:29
a divmmc és tsai SD megoldások legnagyobb hibájának pont az IF1 támogatás hiányát tartom
nem lehet divmmc-re a +Divide rendszert tölteni?
Az eredeti divide-re lehet, de ugy emlékszem egyes változatoknál vannak korlátozások.
A plus-d ben többek közt azt is szeretem, hogy RST8 szinten is MD kompatibilis volt.
RST belépési kód szinten remélhetőleg kompatibilis az eredeti gdos-al, mondjuk azt írják közvetlen rom hívás szinten nem kompatibilis, de a hibarutinon keresztüli hívásokat illene teljesen adaptálni.

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2018.04.18. 09:44

Végül sikerült rendelnem egy vdrive-ot közvetlenül a fejlesztőtől. A vdrive.com-on a contactnál megvan az email címe, direktben el lehet érni, és lehet rendelni tőle közvetlenül.
Új Zélandból jön a csomag, így a postaköltség elég borsos, összesen 97EUR fizettem, amiből legalább 33EUR volt a posta, de legalább 1 héten belül ideért.

Azt kell hogy mondjam, hogy maga a vdrive első osztályú termék.
Tökéletesen működik az interface 1-el, mint egy valódi microdrive. Az egyetlen különbség, hogy hiányzik a motor zúgás meg a szalag surrogása, amikor tölt.

A rendszer nagyon ügyesen ki van találva:
Ha bekapcsolod a gépet sd kártya nélkül, akkor egy RUN parancsra betöltődik a vdrive toolkit, amivel létre tudsz hozni mdr file-okat az sd kártyán és hozzá tudod rendelni virtuális microdrive-okhoz.
Onnantól kezdve minden úgy működik, mint az eredetinél: format, cat, load, save stb.
A virtuális kazettát 127kb-ra formázza (az átlag 60-80kb helyett).
Az interface 1 összesen 9 drive-ot engedélyez, így ennyi virtuális drive-ot tudsz egyszerre csatlakoztatni a géphez. A drive-okat "bankokba" tudod szervezni, azaz úgy tudsz váltogatni a kazetták között, hogy egyszerre több mdr file-t tudsz több drive-hoz adni csoportosan. Pl. az egyik drive-ra felrakod a gens fejlesztőkészletet, a másikra meg a saját fejlesztésedet és elmented egy bankba a beállítást. Ha a bankot betöltöd, akkor az összes drive-ot beállítja a megfelelő mdr-ekre.
A toolkitnek nem kell mindig a memóriában lennie, ha úgy reseteled a gépet, hogy az SD kártya a drive-ban van, akkor a legultolsó beállítások működnek, azaz az összes előtte beállított virtuális drive él.

Valódi drive-okat is láncba lehet kötni vele, ilyenkor a vdrive legyen az első és a virtuális drive-ok utáni számot kapja a következő. Így régi kazetták archiválását is meg lehet oldani vele.
Az SD kártya FAT32 kompatibilis, így a PC írni és olvasni is tudja.
Játékok mdr-be írásával elmolyoltam egy darabig, végül azt a megoldást találtam, hogy fuse emulátorba betöltöm a tap vagy tzx file-t és (emulált) multiface-el lementek az mdr file-ba egy snapshotot, majd az mdr-t rámásolom az sd kártyára.
Két problémába futottam bele: a fuse emulátor által formázott mdr image-ek nem kompatibilisek a vdrive-al (és általában mással sem), mert a szabvány 127kb helyett 88kb-ra formázza a kazettákat. Így előbb létre kell hozni és le kell formázni az mdr-t a vdrive-on a spectrumon, és utána betölteni a fuse emulátorba. A másik, hogy a multiface rom file alapból nem települ fel a fuse windows verziójával, így fel kellett túrnom a fuse forráskódot, amíg az egy commit-ben megtaláltam a hiányzó mf1.rom-ot.

Összességében nagyon örülök, hogy beruháztam egy vdrive-ra, mert úgy tudok a pc és a spectrum között file-okat mozgatni, hogy kevésbé érződik "csalásnak" az sd kártya használata.
Persze mondjuk egy divmmc future vagy hasonló egyszerűbb és valószínűleg olcsóbb is, de így van egy teljes értékű rendszerem, ami 99%-ban úgy működik mint az eredeti. (Bár megoldaná valahogy a motorhangot, akkor teljes lenne az élmény :mrgreen: )

Válasz küldése