Rainbow (Multicolor) Graphics

Beszélgessünk érdekesebb Spectrum programokról...
njozsef
Speccyalista

Rainbow (Multicolor) Graphics

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.17. 22:54

A Speccyalista találkozókon érdeklődve szoktam figyelni az Enterprise-on futó slideshow-kat.
Enterprise.jpg
Ilyenkor mindig elgondolkodok rajta, hogy milyen jó lenne, ha a Speccy is meg tudna jeleníteni valamilyen szoftveres trükkel picit szebb grafikát.

Persze eddig is születtek szép alkotások, de én olyasmit szerettem volna látni, ami szép, színes és digitalizált is egyszerre.
1-Speccy_standard.jpg
Mi közen Pgyurival nézegettük az enterprise-os képeket, megjegyezte, hogy a Speccyre miért nem írt még senki olyan konvertert, amivel kihasználják a multicolor lehetőséget.
A demókban már nagyon régóta használják ezt a technikát, illetve régebben egy-két játék menüjében is tetten érhető volt.
2-Speccy_multicolor_1.jpg
Mostanában (néhány éve) jelentek meg különböző un. engine-ek (BiFrost, ZXodus, Nirvana, stb.), amik segítségével multicolor sprite-okat lehet a játékokban használni. Szerintem ez nagyon feldobja egy-egy játék kinézetét, talán ezeket felhasználva lehetne nem csak pici sprite-okat, hanem nagyobb képeket is készíteni.
3-Speccy_multicolor_2.jpg
Vajon hogyan nézhet ki egy, a Speccy multicolor képességének kihasználásával készült kép?
Eszembe jutott, hogy az egyik demóban szerepelt egy tyúk vagy kakas.
Ez egy 1997-ben készült, Rage névre hallgató program volt.
4-Speccy_Rage_tyuk-kakas.jpg
Nem túl meggyőző a látvány. :)

njozsef
Speccyalista

Re: Rainbow (Multicolor) Graphics

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.17. 23:07

Az előző bejegyzésemet folytatva, a Rage demóhoz képest, a 2011-ben készült Bozxle játék menüjében szereplő kép nekem sokkal jobban tetszik. Igaz, a Rage és Bozxle között eltelt 14 év.
5-Speccy_multicolor_3.jpg
Nemrég ráakadtam egy 2017-ben készült demóra (Ultraviolet), amiben a következő képek láthatóak.
6-Speccy_multicolor_4.jpg
Kis méretben és messziről nézve nem is rosszak. :)

Az alábbi képek már meggyőzőbbek. Sajnos egyik képhez tartozó játékot vagy demót sem találtam meg letölthető formában, pedig a második alkotásnál kíváncsi lennék a többi képre is.
7-Speccy_multicolor_5.jpg
Szóval jó lenne, ha létezne Speccy-re olyan program, amivel jpg, bmp, gif, stb. formátumú képet lehetne multicolor képpé konvertálni.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára njozsef 2017.04.18. 09:09-kor.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2017.04.18. 11:04

Ha van dokumentáció arról, hogyan is néznek ki ezek a Spectrum kép formátumok, akkor szerintem rá lehetne venni az EP-s képkonvertáló szerzőjét, hogy Spectrumos kimenetet is rakjon be.
Nemrég került be TVC támogatás, túltejesítve az eredeti tervet lett interlace és soronként változó palettás (aktív programkóddal) formátum is.
tvc0.png
tvc1.png
tvc3.png
tvc6.png
EP miatt eleve van attribútum üzemmód is a konvertálóban.
Ezek 16 színű attribútum módú képek EP-s módon előadva :-)
Kép

Itt ugye minden sornak külön attribútum bájtjai vannak, ha jól értem a dolgokat, akkor ez Spectrumon aktív programkóddal valósítható meg. (Ill. mintha egyes Timex gépek tudnának ilyet hardveresen?)
Soronként új paletta is van, Spectrum esetén nincs miből más színeket választani, de ha jól értem a dolgokat azzal lehet trükközni, hogy különböző színű attribútum bájtokat váltakoztatnak gyorsan, így a szem számára plusz színeket kevernek ki. Nyilván ehhez is aktív kód kell, esetleg a 128-as a két képernyőjét használják fel.

njozsef
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.18. 23:21

A TVC-s képek nagyon jók!

Erről a linkről elérhető némi infó, de egyelőre nem néztem még meg tüzetesebben, hogy ez segítség lenne-e az EP-s konverter szerzőjének.
https://www.ime.usp.br/~einar/bifrost

Ha jól gondolom, akkor 2 módon lehet szebb képet megjeleníteni a Speccyn.
Az egyik módszer le van írva a sinclair.hu-n: "Programozástechnika: Border multicolor effekt". Röviden az a lényege, hogy az elektonsugárhoz igazítva, a színek váltogatva, egy karakteren belül több szín is megjeleníthető.
A másik módszer, amit te is írtál, hogy 128K-s Speccy két képet gyorsan váltogatva, két egymás mellett lévő szín "összemosódik", amit a szemünk egy harmadik színnek érzékel.

njozsef
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.19. 22:44

Találtam egy programot:
http://www.worldofspectrum.org/pub/sinc ... _2.11a.zip

Ilyen minőségben lehet vele konvertálni.

Normál screen:
parrot_SCR_ColourOrdDith.jpg
parrot_SCR_ColourOrdDith.jpg (50.83 KiB) Megtekintve 462 alkalommal
MLT:
parrot_MLT_ErrdiffColour.jpg
parrot_MLT_ErrdiffColour.jpg (98.77 KiB) Megtekintve 462 alkalommal
IFLI:
parrot_IFLI_ErrdiffColour.jpg
parrot_IFLI_ErrdiffColour.jpg (97.54 KiB) Megtekintve 462 alkalommal
Laced:
parrot_Laced_ColourErrDiffMultichromeRGB3.jpg
parrot_Laced_ColourErrDiffMultichromeRGB3.jpg (98.54 KiB) Megtekintve 462 alkalommal
Eredeti jpg:
parrot.jpg
El lehet menteni a képet TAP, TZX, JPG, BMP, stb. formátumban. A normál screen-t sikerült betöltenem TZX-ből, de a többi formátum "elszáll". Próbáltam értelmezni a program mellé csomagolt doksit, de nem jutottam közelebb a megoldáshoz.
Ha Speccy-n sikerülne ezeket a formátumokat megjeleníteni, akkor már csak egy Viewer kellene, ami támogatja pl. a ResiDOS-t.

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2017.04.20. 11:51

Üdv,

Szép-szép, na de PONT egy papagáj ??? Hol van itt a korhű "tárgya" a képnek ??? Ne mondjátok, hogy mindenki fáraót, meg autókat nézett pixeles grafikákban a 85-87-es években :)

Pgyuri

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2017.04.20. 12:07

Pgyuri írta:Ne mondjátok, hogy mindenki fáraót, meg autókat nézett pixeles grafikákban a 85-87-es években :)
pl. Van Clomp-festménye, a Bukott Madonna a nagy didikkel?
fanzix.hu

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2017.04.20. 13:11

Nini, René! Hát még él ! :)

njozsef
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.20. 22:10

Pgyuri kedvéért. :D
bikini-04_MLT_ColourOrdDith.jpg