Microdrive kazetta javítása

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei
csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Microdrive kazetta javítása

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.01.25. 11:41

A találkozóra tervezett egyik program lett volna a maximális microdrive kiépítés összerakása.
Erre készülvén szembesültem, hogy az összes kazettánál a szalagot a fejre szorító szivacsos szerkezetű "pogácsa" mindegyik kazettánál elporladt.
Csak a ragasztó nyoma látszik a rugólemezen.
Amíg nem próbálod, látszólag egyben van, de a legkisebb behatásra széthullik.
Az audió kazettákban filc szerű anyagot használtak erre, a microdrive-ban inkább műanyag szivacsra hasonlít.
Szerintem a bizonytalan beolvasásoknak és működésnek ebben az állapotban ez lehet az oka
Tud valaki a helyettesítésére bevált anyagról megoldásról, ki csinált már ilyet? mik a tapasztalatok?

pupos
Speccyalista

Re: Microdrive kazetta javítása

Hozzászólás Szerző: pupos » 2017.01.28. 17:55

Szia Csaba!

Remélem ez a videó segít: https://www.youtube.com/watch?v=6j3tsCT-Ivk

Üdv.: pupos

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2017.01.28. 18:20

De miből vágja a pótlást?

pupos
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: pupos » 2017.01.28. 18:32

Székláb alá való filcből. Felt pads a neve.

KerLaci
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: KerLaci » 2017.01.29. 08:20

Ferenczi Imre, megkeresésemre erről tájékoztatott.

Kedves Laci!

Valamikor nagyon régen, több, mint 30 éve készítettem drive kazettákat. Sikerült olyat is,
aminek a maximális 128 kbájt lett a formattált eredménye. Videó szalagot hasítottam, vagy
olykor krómdioxid kiskazettának a szalagját, és azt töltöttem be az elkészített tokokba.
Maga a tok kétféle módon készült. Az egyik 0,8 mm-es nyomtatott fóliából, sokat egybefogva
satuban kireszelve, utána forrasztva, avagy fogorvosi mintát vettem egy eredeti kazettáról,
és utána műgyantából egyesével öntöttem, külön a fedelet és az aljat, a tányért is. A görgőt
esztergálták, vagy kis függönycsipesz görgőit használtam fel. A tengelye mindkettőnek
sokpólusú csatlakozó dugó érintkezőinek csapos részéből készült. A nyomószivacs
helyettesítése okozta a legtöbb problémát. Végül kazettás magnódobozokból vettem ki,
de volt, hogy sikerült csíkban szétvágás előtti állapotban is beszerezni. Ez egy vékony de
nagyon kemény filcre rácsiptetett vékony bronzlemez volt, de kicsit keskenyebbre kellett
vágni, mint ami a kazettába való, hiszen a szalag itt sokkal keskenyebb volt. Szerintem a fele,
mint a kiskazetta krómdioxid szalagja. Még van kb. 5-6 kazettám, amiből a szalagot ugyan
már kivettem, de a filces nyomó még benne van. Ha szétpattintod a fekete tokot, akkor
lehet beletenni újat, de szerintem elég a régi helyére a szalag elhúzása után beragasztani.

Ha ügyes vagy, akkor pengével, vagy éles szikével szét tudod vágni megfelelő darabokra
azt a maradék csíkot, amit tudok adni, mert akár 15 kispapucs is kitelik belőle. Persze csak
a filcet, mert a bronzlemeztől, illetve a nyelveitől már részben megfosztottam. Ennyit
tudok segíteni, ha így megfelel. Természetesen darabolás után az eredeti helyére kell majd
ragasztani, egy-egy picike csepp zselés pillanatragasztóval. A szalagot kicsit ki kell majd
húzni egy rövid hurokba, és csipesszel a helyére tenni a filcet. Ez után bedugni az álló
olvasóba, hogy kicsit nyomja a kazettában a szalagot és a filcet, ameddig meg nem köt.

A másik megoldás a kazettás magnókban használatosakat kiszedni, és felezni, negyedelni.

Ha készen van, akkor feltehetően majd néhány olvasó fogja olvasni, de lesz olyan, ami nem,
hiszen a fejállásra meglehetősen kényesek, sőt az esetleges ferde, mély, ívelt bekopásokra
is, amit fejcserével kell orvosolni, mert az átcsiszolás az nem túl tartós megoldás, de jó az is.

Néhány használt régi kazettának a görgős tengelye elkopott, esetleg elrepedt, és már nem
jól fut miatta a görgője, ezért azokat sajnos új tengellyel kell ellátni, és esetleg a görgőt is cserélni.
Ez akkor fordulhatott elő, amikor a hibás beolvasások miatt a szalagot sokszor kőrbetekerte!
Ilyeneket is javítottam korábban, volt amelyikben szétszedés nélkül sikerült tengelyt cserélni!

Én tartottam egy új olvasót, amit csak a kazetta gyártásra használtam. Ebbe tettem be úgy a kész
kiskazettákat, hogy a szalag közvetlenül a hurokba-ragasztás helye után álljon, és így, ha elegendő
hoszzú volt, akkor éppen kőrbefutott, mire a visszaolvasásra került a sor, és nem írta felül
egyik darabját sem, hanem pont a ragasztást hagyta ki. A gyáriak csak 90-96 kbájtosak!
Nekem sikerült sokakra rátenni a maximum helyet, amit megtartott a következő format-ig!

Decemberre terveztem, hogy előszedem a saját régi gépeimet, de végül elmaradt. Igazából
egyedül nincs is sok kedvem hozzá, és a billentyűk sem működnek, tehát felesleges időtöltés.
A drive és más alkatrészei is bedobozolva itt vannak valahol a szekrényben, és szerintem
onnan fogják majd kihajítani kis idő múlva. Ez lesz a sorsa mindennek, ami itt van, és fontos
volt hajdanán. Ez úgy van, hogy én tudom, hogy mekkora érték volt, és sajnálom kidobni.
Az utódoknak viszont fogalmuk sem lesz róla, és teljes lelki nyugalommal majd a kukába teszik!
Most meg természetesen én még mindig úgy nézek rá, mint hajdani kincsekre, és maga a tudat,
hogy még meg is van valahol, és ha foglalkoznék vele akkor működne is, már örömmel tölt el.

Hát röviden ennyi, amit tudok erről a kispapucsról. Ha kell az a kis maradék, akkor jelezzed!

Üdv. Imre

üdvözlettel: Kerlaci

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.01.30. 10:59

A székláb filc tűnik a legjobbnak, megnézem majd a méreteket az obiban.
van öntapadó is, a méretrevágást kell kipróbálni.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2017.01.30. 12:14

Nekem egyébként olyat csinál a legtöbb kazetta, hogy "eltűnik" tőle a meghajtó: elhalványul a led, és azt mondja a gép, hogy microdrive not present. A tippem az, hogy szorul, a motor erőlködik, sok áramot vesz fel, ettől halványul el a led, és veszti el a kapcsolatot a géppel.
Az ilyenekre van valami felújítási ötlet? Vagy mondjuk új szalag kéne bele, tehát gyakorlatilag kuka?

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.01.30. 13:16

Köszi Kerlaci ez jó story volt! :)
Nincs kép ilyen házi mikrodrájv kaziról?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

KerLaci
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: KerLaci » 2017.02.01. 09:04

De vannak! 2 kép több mint 6 MB. Méretezzem át? Csatoljam ide, vagy másképpen küldjem?

A kazettákon, amik megmaradtak az EXTRA-BASIC forráskódjai vannak. Imre sokat elajándékozott.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.02.01. 22:01

Videó szalagot hasítottam, vagy
olykor krómdioxid kiskazettának a szalagját ...
Ez azért nagyon keményen hangzik... :)
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Válasz küldése