Használjuk-e még?

QL kérdések: hardver, szoftver, szervíz...
makranc
Speccyalista

Használjuk-e még?

Hozzászólás Szerző: makranc » 2012.03.22. 13:55

Lehet-e még használni ezt a csodát, amely Clive sajátos innovációjának esett áldozatul, azoknak az elb***ott microdrive-knak?
Sajnos nem találtam netes program-bázist, ahonnan programokat lehetne letölteni és valamilyen módon a gépre juttatni.
Erősen gondolkozom egy floppy-illesztő vásárlásán, csak az tart vissza, hogy üres diszkekkel túl sok hasznát nem veszem.
Ha van ötlet a "hogyan"-ra, szívesen fogadom.

istvan77
Speccyalista

Re: Használjuk-e még?

Hozzászólás Szerző: istvan77 » 2017.09.04. 22:59

Szia!
Azóta a neten elég nagy csomag programot összegyűjtöttek, de maga a gyári kiépítés sokmindenre már nem használható. Bár a microdive-okról is elég jó archív készült, nálam 10-ből egyet olvasott be, majd másnap azt az egyet sem.
Ahogy én elindultam:
szerencsére a gépemhez van floppy lemez adapter. Sajnos memória bővítés már nincs.
A QL társadalom nem egy floppy image (raw)-ban állapodott meg, hanem zip, qpalk, meg többi formátum. főleg zip, de itt is van kompatibilitási hiba. Plusz, a QL file rendszere eltér a win/dos-tól, így ha simán kicsomagolsz egy zipet, amiben bináris van, akkor ugrik a file header és a QL nem tud vele mit kezdeni. Ja és alapból se támogatja a QL file formátumát.

Ahogy én nekifutottam:
Floppy kábel (sima, csavar mentes, de 10-12pin felcserélve) 2000-es SONY HD floppy meghajtó, 6db DD floppy lemez (az én floppy csatolóm ezt kezeli, HD-t nem) 3 floppyt sikerült is leformázni, többi kuka.
http://www.dilwyn.me.uk/gen/pcqlxfer/raw.html
innen letölthető egy 720-as lemez raw image, ezt dos/win alatt ki lehet írni.
QL simán betölti és van rajta egy zip tömörítő. Innen megoldottuk, hogy zippelt zip tömörítőt hogyan jutassuk a gépre.
A fenti oldalon rengeteg progi játék letölthető.
Most jön a gond: az alap 128kb nem tud zip-et futtatni. pláne hogy a floppy vezérlő is lecsíp 10k-t, a videó meg 32k-t.

Basic/SuperBasic programokat viszont rá lehet másolni, ők nem szenvednek a bináris file header problémától (sima txt file)

Emulátor: http://www.terdina.net/ql/winql.html
a demo módban tud floppyt formázni. így nem kell a QL-en gyötrődni, USB-s floppyt is kezel. Ingyenes változatban nem kezel floppyt (formázni sem), fizetős módban meg mindent tud (zippel, memória, stb) de egyrészt 40-50USD, másrészt nem él a készítő email címe (reméljük a készítő még él)

továbbá kell egy transzfer progi, az pedig a WXQT2, innen a leírás hozzá:
http://www.greybeardz.com/gen/pcqlxfer/index.html
(greybeardz = dilwyn)
ez NT-s résszel Win10 alatt 64 biten megy (help nincs, de nem is kell)
Ezzel a progival lehet superbasicben megírt progit a floppyra másolni amit már be lehet tölteni QL-en.

Itt akadtam el.
Egyrészt, a komolyabb floppys játékok nem futnak 128k-n, memória bővítés kell.
Mindegyik épkézlább játék ilyen (Persze ízlés dolga, de ha megkérdik mit tud ez a masina, akkor nem egy txt adventure ami eladja)

Az egy szem kiforrott (floppy zip kezelés) emulátor fizetős, de még csak megvenni sem lehet. (amúgy meg pénz)

A memória bővítés kétféle lehet, belső (semmi leírásom hozzá), külső, pl trumcard, gold card stb. megint vagy 80-100usd.
http://www.sellmyretro.com/offer/detail ... face-10861

Amire én használtam volna, az a zx emuláció QL-en, és z80 fileok beolvasása. így a zx progik is mennek és a QL is :)
Ide a max memória bővítés kell, 640k (a fenti kártya...)

És akkor még ott van a képernyő. Monitort nem kapni hozzá (TTL RGB monitor, kb mint a CGA, de a PC nem jó hozzá), TV-n kisebb a felbontás, nincs meg a két képernyős programozás. upscaler mondjuk megint jól működik. ha működik.

Szóval jó kis masina, fél év után jutottam el idáig, (mondjuk időm se volt rá) de most megint csak porosodni fog.
Egyrészt, amire gyerekként használtam (equate - matek függvény és metszésüket kirajzoló számoló progi, jobb volt mint egy matek fakultáció) nincs meg a QL társadalomnak. Ami játék megmutatja hogy mit tud, nem fut 128kb-on, vagy nem tudom rámásolni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára istvan77 2017.09.12. 12:06-kor.

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.09.06. 08:59

Nekem is van egy QL-em, és a programok átvitelével anno én is elakadtam, akkor még ennyi lehetőséget sem találtam mint írtad.
Emiatt már az eladáson is gondolkoztam.
Viszont memória bővítést szívesen csinálnék hozzá, ha másért nem szakmai kíváncsiságból.
Ehhez kellene valami infót találni.

csaba
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.09.06. 11:42

Találtam rajzot, a ram(512) 2e körül van hozzá(ebay).
Viszonylag egyszerűen bedrótozható az alaplapra.

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2017.09.07. 20:26

Van közöttünk valaki, aki esetleg mélyebben is ismeri a QL-t? Regiszter és memóriatérkép szinten?
Felmerült bennem az FPGA reimplementáció ötlete :)
Egyébként létezik, pl a MiST-re is van QL mag, de azt kicsit túltolták, én első körben valami egyszerűbb megoldásban gondolkodnék, mint ami ott van (pl net, soros vonalak, microdrive-ok kihagyása), csak az alaphardver (képernyő, cpu, memória, billentyűzet) megvalósítása. Pár játék azért volt rá anno.
A gond az, hogy nem nagyon van info a gépről.

Joco

gyurco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: gyurco » 2017.09.08. 10:14

Nem tudom, van-e értelme teljesen 0-ról kezdeni, a mostaninak itt a forráskódja: https://github.com/mist-devel/mist-boar ... r/cores/ql
Rég nem nyúltak hozzá, biztos van mit fejleszteni rajta.

istvan77
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: istvan77 » 2017.09.12. 11:42

csaba írta:
2017.09.06. 11:42
Viszonylag egyszerűen bedrótozható az alaplapra.
bedrótózáson kívül mást nem kell cserélni? Simán meg tudja címezni? Ez a belső bővítés érdekelne.

itt is írnak a belső memória bővítésről:
http://www.nightfallcrew.com/18/04/2014 ... nclair-ql/

aminek elméleti hátránya, hogy lassabb, de nem hiszem hogy ez fog engem földhöz vágni :D
ha jól csalódom a memóriákon átlóban is van már valami átkötés és javítás. azok maradnak?

csaba
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.09.13. 08:51

Az eredeti 128k marad, plussz 512-vel lesz 640K
ennyit lapozás nélkül is meg tud címezni a processzor
a 40000-C0000 tartományba kell címezni a bővítést.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2017.09.13. 10:18

csaba írta:
2017.09.06. 11:42
Milyen RAM kell bele?

csaba
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2017.09.15. 10:14

A rajzon 684000 típus van, de gondolom más 512Kx8 bites is megfelelő lesz.

Válasz küldése