48k spectrum z80c hiba

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei. Honnan lehet beszerezni, mivel lehet helyettesíteni a régi alkatrészeket.
kpbendi

48k spectrum z80c hiba

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2020.04.12. 13:23

Sziasztok!

Van itthon két 48K spectrumom, egy jó és egy hibás.
A rossz gép Issue 3B, a jó Issue 4A. Mindegyikben lecseréltem a kondikat.

A rossz gépbe fordított polaritással lett bekötve a táp, ezt próbálom javítani.
A 7805 kiégett, ezt pótoltam, de ezen túl a táp áramkör, beleértve a tranzisztorokat is úgy néz ki túlélte, mert minden feszültség stimmel, a tranzisztorokat is teszteltem, azokkal sincs baj.
A gép bekapcsoláskor fekete bordert és a középső mezőben random szemetet mutatott. Az ULA-t és a CPU-t teszteltem a jó gépben és ott rendesen működtek, így a ROM-ra gyanakodtam és igazam lett, mert tűzforró volt és ha ROM-ot kiszedtem és anélkül indítottam el a gépet, akkor a gép a jellegzetes "csíkos" mintát mutatta:
Kép
Ez elméletileg a normális működés ROM nélkül, azaz jó eséllyel a LOWER RAM is rendben van.

A másik spectrumból átraktam a ROM-ot és hurrá, a gép szépen el is indult.
Bár néhány basic parancson túl nem teszteltem alaposabban, működött. Az Interface 1-et viszont nem ismerte fel, amin nem is csodálkozom, mert jó eséllyel az eredeti zilog Z80A CPU-nak a hibás M1 vonala. (Állítólag akkor sem ismerte fel az Interface 1-et, amikor még nem romlott el).
Van itthon raktáron a retroleum-tól rendelt vadiúj és tesztelt zilog Z80C proci is, ami a másik spectrumban kifogástalanul működik az Interface 1-el.

Viszont ebben a gépben nem.
Ha kicserélem a Z80A-t a Z80C-re, akkor bekapcsoláskor fehér border mellett a középső rész teljesen fekete és a felső sorokban pár vékony piros csík jelenik meg, utána lefagy. Ha visszarakom a Z80A-t, akkor a gép rendesen elindul. Ha berakom a Z80C-t a másik a jó spectrumba, akkor abban a gépben kifogástalanul működik.

Itt elakadtam, mert egyértelmű, hogy a ROM-on kívül valami más is elromlott a gépben, de érthetetlen, hogy miért omlik össze az induláskor az új CPU-val míg a régivel meg nem.

Akad bárkinek tippje, hogy hol keressem a hibát?

csotibi

Re: 48k spectrum z80c hiba

Hozzászólás Szerző: csotibi » 2020.04.13. 05:00

Halika!

Így ezer év távlatából, éjjel megriadva:

A vékony piros csíkok azt jelzik, hogy megkezdi a RAM tesztelését, de közben valahol elakad. A ROM-hoz hasonlóan forró IC gondolom már nincsen. Próbáld a CPU nélkül néhány percet járatni, utána megtapogatni a RAM-okat illetve a cím multiplexereiket, nem érzel-e langyosodást. Valami a sebességek eltéréséből adódóan kicsit sántít. Nem rémísztgetni akarlak, de esetleg egy ULA csere?

Üdv: Tibi

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.04.13. 07:41

Az eredeti régi Z80-ak és az uj cmos típusok között van ki-bemeneti feszültség szintekben különbség
legjobban látszik az, hogy a régiek kimeneti magas szintje 3v-körüli volt, a cmos-ok 5v-ig kivezérlik a kimenetüket.
Ez kiélezett helyzetben okozhat inkompatibilitást.
Esetleg ha az ula nem is rossz, verzió számban nincs eltérés?
A két alaplemez verzióban is ugyanaz? hiszen ott mások a ram multiplexerek kialakításai.
a ram-ot is érdemes jobban tesztelni, "szemre" nem venni észre ha a ramtop kicsit lejjebb kerül, ami azután program futtatásnál hibát okozhat.
Vannak mindenféle teszt rom-ok, azzal is érdemes próbálkozni. (ha tudsz "égetni" epromot vagy flasht)

kpbendi

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2020.04.13. 14:22

Köszi a válaszokat.

Az ULA tipp jó volt, azzal van a hiba. Kicseréltem a két gép között az ULA-t és a jó gép is hajszál pontosan ugyanazt a hibát generálja (Z80C CPU-val), mint a másik. A két gépben az ULA verziószáma eltér: a rossz gépben 6C00IE-6 a jóban 6C00IE-7. (Az alaplapok is eltérnek, a rossz gép Issue 3B, a jó Issue 4A.) Ezek szerint a korábbi ULA verzió nem tudja kezelni a cmos alapú Z80C-ket, vagy úgy romlott el, hogy az eredeti Z80A procival mégis működik valahogy.

ROM-ot égetni tudok, már rendeltem epromokat. Eleve terveztem, hogy mindkét gépet átalakítom dual ROM-ra.
http://blog.retroleum.co.uk/electronics ... h-an-eprom

Mindenesetre egy darabig még maradok az eredeti Z80A cpu-nál és ULA-nál, aztán később beszerzek egy NEBULA-t, ha már minden más működik.
A hosszú távú tervem az, hogy létrehozok itthon egy ZX Interface1 hálózatot a két gép között, de ahhoz előbb úgyis meg kellene javítanom még egy hibás Interface 1-et is, így az ULA update ráér.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.04.13. 15:35

van logika a jelenségben, de ettől még nem biztos
az ula 3v-os tápfeszültségű, a régi cpu kimenetei is alacsonyabb szintűek ez így jobban passzol mint az új cpu magasabb feszültségszintjei.
az adatbusz le van választva ellenállásokkal, a címek nagy része pedig a multiplexerekkel, ott nem lehet gond.
Az A15, A14, RD, WR, MREQ viszont közvetlenül csatlakozik, oda lehetne 1-1 soros ellenállást beépíteni próbaképp.
De gondolom nem akarsz kísérletezni, végül is van működőképes konfiguráció.
szerencse, hogy csak a 7805 és a rom hibásodott meg a fordított polaritástól.

kpbendi

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2020.06.29. 13:08

Közben teszteltem még a hibás rendszert és a régi procival is rakoncátlankodik az ULA.
Nagyon gyorsan felforrósodik (a jó ULA-hoz képest is lényegesen melegebb) és ahogy melegszik, úgy kezd eleinte ritkán, majd egyre sűrübben villogni a kép, mintha a bright-ot ki-be kapcsolgatnám.
Már úton van a Nebula a retroleumról: http://blog.retroleum.co.uk/electronics ... nt-module/ remélem megoldja a z80 hibával együtt.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.07.02. 07:52

Én vennék onnan még egy ram modult, legalább az alsó 16k-ra, így elfelejthetőek továbbiakban a három tápfeszültséges ramok és az abból származó gondok, táp, melegedés stb.

Válasz küldése

Vissza: “Szervizelés, alkatrészek”