Mátrix KÍN

Mátrix, ZXCF kérdések, válaszok...
csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Re: Mátrix KÍN

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.12. 21:28

Elkészült Zimi mátrixán a teszt áramkör beépítése
Az áramkört "levegőben szerelve" 5 rövid vezetékekkel kötöttem be a mártixra, de lehet az alapgépbe, vagy busz elosztó pontjaira is kötni.
A mátrixon átalakítani csak két ellenállás cseréje és egy dióda beépítése, az eredeti működést önmagában nem befolyásolja
funkciók:
- 9v figyelése be és kikapcsoláskor, csökkenés esetén ram tiltás
-reset jel változás idő felgyorsítása, emiatt csökkenhetnek a változó kapcsolási szintekből adódó bizonytalanságok
-nmi kapcsoló "pergése" többszöri kapcsolásának megakadályozása
Csatolmányok
matrix_reset_sch.JPG
IMG_0139.JPG
IMG_0132.JPG

Zimi
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2019.04.12. 22:12

Hű, köszi! És akkor most jó lesz vajon?
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2019.04.12. 22:33

Jól hangzik, ez végül is saját megoldásod? Ez amúgy játszik a ZXCF-eknél is?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2019.04.12. 22:46

Ezzel menne végre 48-as gépen is a Mátrixom?

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.13. 07:50

Zimié nekem eredetileg is stabil volt több gépben kipróbálva, majd nála dől el, hogy használ -e a megoldás.

Zozo, ha system ram felejtés gondod volt eddig, akkor lehet, hogy ez a kiegészítés segít.

Bali, igen működik a cf-ben is, de csak úgy beépíthető bármibe ami a buszon van, vagy az alapgépbe, ahol a szükséges jelek a rendelkezésre állnak (a cf-ben a leírt matrix ellenállás cserét máshogyan kell csinálni).

Én pl. egy élcsatlakozó elosztón teszteltem ott volt a legkönnyebb forrasztani
Hasonlót tettem annak idején az első verziós CF-be, de az jóval kevesebbet tudott.
Egyetlen megkötés, hogy egyenlőre csak +2 -ig működik, amiknek csak egy táp bemenete van.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.13. 08:05

még egy hasznos dolog amit csináltam a pc-ből tzx áttöltéshez
ha nem elég a jelszintje a fejhallgató kimenetnek, ez egy erősítő ami egy usb csatlakozóba van "szerelve"
usb-ről kap tápfeszültséget, az egyik dugó a hangkártya fejhallgató kimenetbe, a másikon kijövő erősített jel a speccybe megy.
IMG_0093.JPG

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.15. 10:56

vasárnap tesztelgettem a matrixokat, és szerintem nem is a be-kikapcsolás okozza a nagyobb gondot, hanem a működés közben kiakadt programok elkószálnak és átírják a ram-ot
Turbo tzx-el töltögettem, különböző sebességekkel, sokszor hibás betöltéssel ezek szinte mindig kinyírták a rendszert.
érdekes, hogy találtam archívumban régebbi (V207) verziót, az stabilabb volt ugyanilyen helyzetekben.
A rendelkezésre álló verziók kapcsolási rajzai szerint, a cf-hez képest a mátrixban egyszerűsödtek a cím dekódolások, így pl. nagyobb az esély is, hogy egy tévútra futott program véletlenszerű portcímre írásnál engedélyezze a ram írást.
tervem szerint, javítani fogok a címdekódoláson, viszont kérdéses, hogy az egyes residos verziókban egyforma port címeket használtak -e.
Ezen kívül problémás az élcsatlakozó, főleg a régebben nem használtaknál oxidos, ezeket meg kell pucolni, különben a legkisebb elmozdulás, reset-nmi nyomás során szintén elszáll a rendszer.
a dobozra ragasztott gumilábnak is külön magasságnak kell lennie gumibillentyűs és plussz-os háznál.

Zimi
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2019.04.15. 13:08

Hűha, erre a RAM-átírásra eddig én biztos nem gondoltam. Akkor most a gumiláb magasság a gumibillentyűs 48K-hoz illik? (Nekem az van olyan otthon, amin mennek a bővítők, a Spectrum Plusomon nem megy a DivIDE sem.)
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.15. 14:23

a bővítő doboz alja nincs egy magasságban a gép aljával, így a bővítőn levő gumikorong hivatott alátámasztani, hogy ne lógjon a csatlakozón. ez rontja az érintkezést, és érzékenyebb lehet minden mocorgásra.
A plussz-os doboznál pedig magasabbra kell a bővítőt is alátámasztani, hogy ne lógjon.
Ha rádugod és érzed, hogy a bővítő a levegőben lóg, akkor célszerű alátenni valamit.
Zimi, azért más oka is lehet, hogy a gépeden nem működik több bővítő sem.
próbáltad megtisztogatni az élcsatlakozót?
Sajnos ennek az ónozott csatlakozónak a gépen ez a nagy hátránya, ezért favorizáltam mindig is a gépbe beépítéseket, még akkor is ha a dobozt ki kell fúrni a plussz csatlakozóknak.
Van erre jó megoldás, egy aranyozott élcsatlakozó toldást, vagy gyári csatlakozót kell forrasztani az élcsatira, viszont így az kiáll hátul, nincs védve, könnyen hozzáér vezető anyaghoz, és akkor kampec.
arra meg valami szigetelő kupakot kellene húzni.
Esetleg dobozolt élcsatlakozó elosztót ráforrasztani véglegesre, amin a továbbmenő portok aranyozottak.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.04.15. 14:26

Már találtam a mentések között 4 féle cf/matrix kapcsolási rajzot, ebből szerintem három félét szereltünk is össze.
persze mind más felépítésű, még az ugyanolyan funkciókat is homlokegyenest másképp valósították meg, úgyhogy ennyiféle átalakítást lehet kitalálni.

Válasz küldése