ResiDOS fejlesztőkörnyezet PC-n

Híd a Spectrum/ZX81 és a mai világ között...
Bali
Site Admin
Kapcsolat:

ResiDOS fejlesztőkörnyezet PC-n

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 12:06

Tegnap újra elkezdtem próbálkozni egy emulátoros fejlesztő/teszt környezet felállításán, hogy kíváló ResiDOS-os fejlesztéseimet ne csak valódi hardveren tudjam tesztelni. Most már két olyan emulátor is van, amely rendelkezik ZXCF emulációval, ez a Fuse és az EightyOne.
Mindkettőt kipróbáltam, a legfrissebb ResiDOD-t sikerült is telepítenem. Mindkét eszköz HDF image formájában szeretné behazudni a CF kártyát. Valahonnan van is egy test hdf image-em, de igen jó lenne ha én is tudnék ilyet készíteni. Ez a test hdf IDEDOS formájú, viszont én jobban örülnék, ha sikerülne gyártani FAT formattálású CF image-eket.

Philipp Kendall javasolta a HDFmonkey nevű eszközt, ami emígyen hirdeti magát:
A Swiss Army Knife for working with FAT partitions on Spectrum emulator HDF images!
https://github.com/gasman/hdfmonkey

Egy baj van vele, hogy unix-os, viszont nekem most nincs fent sehol egy linux.

Kérdésem tehát, hogy valaki nem ismer-e egy hdf matató eszközt windows-ra? (az se baj, ha nem svájci bicska) :)
De azt is megköszönném, ha kreálna nekem valaki efajta hdf imag-eket...
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Re: ResiDOS fejlesztőkörnyezet PC-n

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 12:28

Azért gondoltam leírom, hogy lehet EightyOne-t rábírni a ZXCF emulálására.

Először az Option/Hardware menüben a Spectrum48-nál alul a Drive fülön válasszuk ki az IDE mellé a ZXCF-et. Az SRAM mérete tetszőlegesen választható.
Az Upload jumpert is jelöljük ki, hogy tudjuk telepíteni a ResiDOS-t.
EightyOne_Hardware_select.png
Harver kiválasztás
Most TZX-ből töltsük be a ResiDOS 2.25-ös verzióját a ZXCF-hez. Betöltés után ez jelenik meg:
EightyOne_ResiDOS_install.png
ResiDOS loaded
Most szintén a Option/Hardware menüben a Spectrum48-nál alul a Drive fülön az Upload jumpert állítsuk vissza, majd mehet egy enter és kész a ResiDOS telepítése.
EightyOne_ResiDOS_installed.png
ResiDOS telepítve
Most jön a lemezkép kiválasztása, ahol meg lehet adni milyen lemezt használjon a ZXCF emuláció.
EightyOne_Drive_select.png
Lemezkép kiválasztás
Látható, hogy még akár valódi meghajtót is ki lehetne választani, de az nekem Win8 alatt nem kínál fel semmit. Ha valakinek ez működne, szóljon!
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 12:36

Na közben találtam egy windows utility-t, Pera Putnik féle Drive image & ZX File transfer, mindjárt tesztelem is.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sincl ... img104.zip
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 20:48

A Drive Image beváltotta a hozzáfűzött reményeket, lehet menteni HDF image-et a detektált meghajtókról, illetve ha üres helyre kattintunk, akkor megadhatjuk a cilinder/fej/szektor triumvirátust és máris kreálhatjuk a lemezképet.
DriveImage.png
PeraPutnik DriveImage képe
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 21:01

Azonban a FAT formattálású CF image-ek egyelőre nemigen használhatóak, mindkét emulátor a Fuse és az EightyOne is, ugyan a detektálásnál látja az image megfelelő paramétereit, de a CAT mindkét esetben "Drive not found" üzenetet eredményez.

Így aztán mindkettő fejlesztőjével felvettem a kapcsolatot, hogy örüljenek. Mike Chunty (EightyOne), a piros sarokban, Philipp Kendal (Fuse) a kék sarokban, meglátjuk ki a gyorsabb. Az EightyOne esetében még más hibákat is találtam. Üres lemezképpel nem lehet mit kezdeni, mert IDEDOS format esetében a %REFORMAT után, már nemigen működik a %PARTITION, magyarán nem lehet létrehozni partíciót az IDEDOS-ra formázott lemezképben. Viszont a Fuse-zal preparált image-et már lehet vele használni. :)

Hamár úgyis levelezgettem, írtam Johnatan Needle-nek is, hogy igazán beletehetné már végre a ZXCF-et a Spectaculatorba is.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.03. 21:06

De ha már ennyire benne vagyok és itt magamban posztolgatok, még megemlítem, hogy végül is az EightyOne-nal is lehet HDF image-et kreálni, csak a File/Drives menüpontnál nemlézető hdf fájlnevet kell megadni, ilyenkor rákérdez, hogy el akarjuk-e készíteni és ezesetben megadhatjuk a paramétereit.
EightyOne_HDF_create.png
HDF kreálás EightyOne-nal
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zimi
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2014.09.04. 08:22

Tök érdekesek ezek, ne hagyd abba a posztolgatást, Bali!
Mostantól OFF: Viszont jó lenne egy rajz fotó a tolókapcsolós (nem fémpöckös kapcsolós, vagy hogy mondjam) ZX Matrixomhoz, mert azóta sem bírtam teljesen használatba venni.
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.15. 12:26

Végül is a Fuse emut használom a ZXCF emulálására, programok tesztelésére. Ezt is hasonlóan lehet rávenni a ZXCF emura, de azért mellékelek útmutatót.

Az Options/Peripherals/Disk menüben kell bekattyintani az ZXCF interface-t és a ZXCF upload "jumpert":
Fuse_Disk_Peripherals.png
ZXCF emu kiválasztása
Majd be kell tölteni az aktuális ResiDos-t és kiszedni a pipát az Upload mellől.

A CF image-et a Media menüben tudunk kiválasztani:
Fuse_Media.png
HDF inage kiválasztása
Jelenleg IDEDOS-os image-eket használok, de levelezem Garry Lancesterrel, hogy miként lehet FAT-os image-ket is használni. Erre leginkább teszteléshez lenne szükségem.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.09.15. 13:50

Bali írta:A Drive Image beváltotta a hozzáfűzött reményeket, lehet menteni HDF image-et a detektált meghajtókról, illetve ha üres helyre kattintunk, akkor megadhatjuk a cilinder/fej/szektor triumvirátust és máris kreálhatjuk a lemezképet.
DriveImage.png
Na szóval, én lamerkedtem itt. :) Rosszul értelmeztem a Drive image program buttonjait. Nem a Create img-re kell kattintani, hanem a Read from drive-ra és akkor menti le imageként a kiválasztott CF tartalmát. És máris működik a ZXCF emulációval.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Válasz küldése