Sinclair BASIC programozás PC-n

Híd a Spectrum/ZX81 és a mai világ között...
Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Re: Fejtörő (2012-2013)

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.01.05. 23:11

Csipetke írta:Mert én sem ismertem olyan editort, amivel lehet szöveges formában betenni, kivenni programszöveget egy emulátorba - pedig ez lenne az alap, amit mindegyik emulátornak tudni kellene, hogy közönséges TXT formában bevihető és kimenthető legyen egy program. 30 év eltelt, és még mindig nincs olyan emulátor, amibe ezt az alapvető lehetőséget betették volna!!!
Már hogyne volna ilyen eszköz, ez a BASin (Sinclair BASIC development environment) és futtatni is lehet vele. Én abba kopiztam be a kódot, amiket ide küldtetek be és azzal is futtattam. Elvben tzx-et is tud tölteni és futtatni is bármit.

Ha .bas kiterjesztésben ment az ember vele, akkor az egy sima text fájl, amiből meg ki keleht kopizni a programot.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sincl ... n_r14c.exe
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Csipetke
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Csipetke » 2013.01.05. 23:47

Lehet, hogy én nem tudom használni, de a megoldas3 nevű .bas file már nem töltődik be! Spectaculatorban írtam, és kimentettem megoldas3.neven. Most ezt betölteném a Basin-be, és itt az eredmény!Szóval belefirkálja a mentett fájl nevét a programsorba. Próbáltam a többit is, a SCREEN§-os megoldás egy kazal idegen karaktert is firkál az első programsorok egyikébe. Próbáltam az első sort REM-nek írni, és akkor is belefirkál, de nem a REM mögé, hanem az első értelmes sorba!!! Használhatatlan!!! Nincs véletlenül egy olyan emulátor, amiben benne van és nem ilyen öszvér megoldású, mint ez a Basin? Üdv. Csipetke
Csatolmányok
MEGOLD_3.JPG
Nem tölthető be a program

leslie.wss
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: leslie.wss » 2013.01.06. 00:01

Csipetke írta:Mert én sem ismertem olyan editort, amivel lehet szöveges formában betenni, kivenni programszöveget egy emulátorba
Mondjuk az emulátorba szöveg beküldését segítheti a ZX Spin erre szolgáló funkciója.
Kissé meglepő módon a 'Tools/48k Keyboard Helper...' menüpontot kell választani, majd ott a Quick BASIC fülre kattintva már lehet is gépelni (vagy bemásolni) a szöveget, majd elküldeni az emulátornak. Igaz, csak soronként, de ez is valami :).

Csipetke
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Csipetke » 2013.01.06. 00:13

leslie.wss írta:...lehet is gépelni (vagy bemásolni) a szöveget, majd elküldeni az emulátornak. Igaz, csak soronként, de ez is valami :).

Nagyon köszönöm a segítséget! Mondjuk jelen esetben 10-20 sorig megy is, de nem egy idiótaság, hogy csak soronkén lehet? Én arra gondolok, hogy egy 500 soros programot hogyan tudok ki/be tölteni TXT- ként? Ha tud valaki ilyen ről, amely egyben emulátor is, az legyen olyan kedves és írja be az elérési helyet, mert bizony ez így csak kínlódás! Hihetetlen, hogy egy ilyen egyszerű dolog a Spectakulátorból hiányzik!!! Egy kérdésem azért lenne, hogy vajon az LLIST miért nincs átirányítva erre a célra, ha már van printelési lehetőség? Üdv. Csipetke

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.01.06. 00:17

Csipetke írta:Lehet, hogy én nem tudom használni, de a megoldas3 nevű .bas file már nem töltődik be! Spectaculatorban írtam, és kimentettem megoldas3.neven. Most ezt betölteném a Basin-be, és itt az eredmény! ...
Valószínüleg nem tudod használni, mert nekem még ilyet nem sikerült produkálnom és egy nagyon kultúrált, jól használható eszköz.
Az alábbiak szerint kell/lehet használni.

- a sima notepad-ben megírt sinclair basic bekopizható a BASin-be, ahonnan ezt le lehet menteni .bas-ba ami egy sima ascci text, vagy .z80/.sna formátumban
- a .bas-ba azért lehet jó menteni BASin-ből, mert akkor abból kikopizható a program belőle, egyébként a BASin Edit/Copy listing funkciójával is megtehető ez
- a spectaculatorban megírt programot, ami le van mentve .tap/.z80/.sna formátumban az betölthető BASin-be és máris kikopizható a basic lista
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

leslie.wss
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: leslie.wss » 2013.01.06. 00:24

Csipetke írta: vajon az LLIST miért nincs átirányítva erre a célra, ha már van printelési lehetőség?
Gondolom azért, mert az lényegében pixelsoronként küldi ki az anyagot a nyomtatóra, nem karakterenként. Így képet (bpm, png stb.) könnyű kapni a nyomtatásból, sok emulátor tudja is menteni, de szöveges formát nem.

Bár lehet, hogy ez csak a ZX Printerre igaz.
Ugyanis a Spectaculatorból mégiscsak ki lehet nyerni a BASIC szöveget:
Használj 128k-s gépet, a 'Communications Ports' opciónál az RS232 Serial Port kommunikációt küldd valahova (mondjuk vágólapra), majd a 128k BASIC-ben a írd be, hogy LLIST ENTER LPRINT ENTER.
Asszem így sikerült a vágólapra mentenem a listát.

De talán most már nagyon eltértünk a témától.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára leslie.wss 2013.01.06. 00:39-kor.

Csipetke
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Csipetke » 2013.01.06. 00:27

Szerinted hogyan lehetne rosszul használni, ha amit leírtál, pontosan azt tettem? Azért tettem be a képet, mert nekem NEM működött, és nem egy, hanem 5-ből 4 program esetén! Még futok vele egy kört, de ez szerintem programhiba! Súlyos hiba, ha a fájl neve beíródik a programsorba!!! Üdv. Csipetke

Csipetke
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Csipetke » 2013.01.06. 00:31

leslie.wss írta:Gondolom azért, mert az lényegében pixelsoronként küldi ki az anyagot a nyomtatóra, nem karakterenként.
Hát sajnos igen, de mégis érdekes, hogy a belső kiírás kezelésének az a része, amely még karakterkódot tartalmaz, az vajon miért nincs kihasználva erre a célra? Üdv. Csipetke

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.01.06. 18:15

Csipetke írta:Szerinted hogyan lehetne rosszul használni, ha amit leírtál, pontosan azt tettem? Azért tettem be a képet, mert nekem NEM működött, és nem egy, hanem 5-ből 4 program esetén! Még futok vele egy kört, de ez szerintem programhiba! Súlyos hiba, ha a fájl neve beíródik a programsorba!!! Üdv. Csipetke
Szerintem .szx formát használsz a kép alapján, no azt nem ismeri a BASin... de küld már el, amit nem sikrült betöltened.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Csipetke
Speccyalista

Re: Sinclair BASIC programozás PC-n

Hozzászólás Szerző: Csipetke » 2013.01.07. 15:27

Előszo is tájékoztatlak, hogy az előző hozzászólásomat így fogadta a szerver:
Csatolmányok
HIBA-2.JPG

Válasz küldése