Fejtörő (2008-2009)

Mókás, de direkt dögnehéz programozási feladványok Spectrumra...
Lezárt
Pgyuri
Speccyalista

Fejtörő (2008-2009)

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2012.01.09. 14:53

Üdv !

Kellemesen telt karácsonyi ünnepek után ...

és végül egy fejtörő. Mi a titka ennek az egyszerű programnak ?

10 BORDER 2
20 IF 2009 THEN GO TO 40
30 REM *MI A TITOK ?*
40 LIST

Pgyuri

MailMiner
LLIST Archiváló

Re: Fejtörő (2008-2009)

Hozzászólás Szerző: MailMiner » 2012.01.09. 19:09

A levelezőlistáról idézve:

Sziasztok!

Az IF utasítás minden nullától eltérő számot logikai kontextusban igaznak értékel, ezért be fog következni az ugrás. Bár ha nem következne be, akkor is ugyanaz lenne a program végeredménye. Ezért egy kicsit módosítottam:

10 BORDER 2;
20 IF 2009 THEN GO TO 50
30 STOP;
40 REM *MI A TITOK?*
50 LIST

Üdv,
Edy
Sziasztok!

Ez így van az EP-n az IS-BASIC-ben is. Más gépeknél mi a helyzet?

Üdv:
Zozo
Hello!

Én még mindig nem értem mi a program lényege. Beállítja a bordert, aztán listáz. Vagy valami mást is kellene észlelni?

Tibu
Üdv!

Hűűű, de messze vagytok a megoldástól :D A programot pedig nem szabad módosítani !

10 BORDER 2
20 IF 2009 THEN GO TO 40
30 REM *MI A TITOK?*
40 LIST

Tessék megoldani !

Pgyuri
Hali!

A titok az, hogy ezt eleve be se lehet így írni, mert a 20. sorban levő 2009 beírása után marad az "L" kurzor, azaz nem lehet beírni már a THEN-t sem. ;-)

Üdv!
Gime
Üdv,

Rossz válasz, a program begépelhető és működik is :) Szöveges feladatokban mindennek van jelentősége ! Eredeti szöveg:

és végül egy fejtörő. Mi a titka ennek az egyszerű programnak ?

10 BORDER 2
20 IF 2009 THEN GO TO 40
30 REM *MI A TITOK ?*
40 LIST

Pgyuri
A titok az hogy PGyuri akkora spíler Spektrumon, hogy mindenki komolyan nekiállt valami rejtélyes rejélyt keresni, merthát Gyuri aszonta akkor lennije kell nekije... Pedig nincs is :)

Csory
Gondolom nem érdemes begépelgetni a progit, mer' az nem igen segít, bizonyára elméleti síkon kell keresni a megoldást vagy csak benyeltünk egy ugratást. :)

Bali
Bakker, én begépeltem... Akkor én most lúzer-e vagyok?! :( Amúgy látszólag semmi, pont azt teszi a progi ami a dolga: piros border majd lista. Hmmm... Már azon is lamentáltam hogy PGyuri barátunk esetleg a tárolt alakot átírta 0-ra és ez esetben (bár a végeredmény ugyanaz) de a vezérlés rákerült közben a 30-as sorra és örvendezett vala néki?! De ez a listából nem látszik, szóval passz.

- Csory -
Nyugi én is begépeltem, ezután gondoltam, hogy így nem jövök rá semmire. :)

Bali
Most nem tudom begépelni, de az BASIC-es IF mit csinál, ha csak egy szám van mögötte? true-nak veszi, mint más nyelvek? az az egy gyanús csak nekem. de nem tudom mit csinál.

Peter
Ha 0 a kifejezés teljes kiértékelés után akkor FALSE egyébként TRUE. Eltér a többi általánosan használt korabeli cucctól, ahol -1 (MS) volt a TRUE és 0 a FALSE. (Az "unáris mínusz egy" perverznek tűnik, de csak egy signed short int FFFFh).

- Csory -
Azt hiszem rájöttem :).

A titka az egyszerűségében rejlik. Ugyanis ha begépeled, akkor pont azt csinálja ez a néhány sor, amit kell neki. És mindezt milyen nemesen egyszerűen teszi :).
Például assemblyben mennyivel többet kellene gépelni, hogy ugyanezt a hatást érjük el, nem igaz? ;)

Vagy a másik titok(zatos) és egyben lenyűgöző dolog, hogy egy ilyen néhány soros programmal Gyuri barátunk hány embert/agyat tud megmozgatni.

De ha a valódi titok megoldására szeretne valaki rájönni, akkor Gyuri barátunk
csavaros (már-már talán kissé perverznek is nevezhető) gondolkodásmódját kell egy picit elsajátítani.

A szöveg asszonnya:
"Kellemesen telt karácsonyi ünnepek után ..."

Mi jön ez után? Nem a szövegben, hanem az életben?

Megoldás következik:

Megtudhatjátok, ha a sorok első lenyomott betűit összeolvassátok! Mindenkinek jó *TITOK*-t kívánok én is!

Üdv.

-==ooO=[Leslie]=Ooo==-

UI: Gyuri! Gratulálok! Zseniális! Tényleg. Szerintem járna neki 2 pont, na megy egy a megfejtőnek is ;).
:o) Ah, ez tényleg zseniális! Pluszpontot PGyurinak! :)

Gémeri
Jár a 2 pont mindkettőtöknek. :)

Tényleg mókás volt, hogy mind valami szörnyű nagy megoldást kergettünk, mikor itt volt az orrunk előtt a kézenfekvő, ráadásul már többször be is gépeltem. :)))

üdv,
Bali
Üdv,

Gratulálok Leslie :)) Örülök a megfejtésednek és elismerésem, mert nagyon jól sikerült !el!gondolkoznod ! És a többieknek is köszönet a fejtörésért.

Pgyuri

Lezárt