ZX Interface "C"

ZX Spectrum 48/+/128/szürke +2/+2A/+2B/+3 kérdések: hardver, szoftver
a_petri
Speccyalista

ZX Interface "C"

Hozzászólás Szerző: a_petri » 2013.06.03. 11:50

Nemrég sikerült gyűjteményembe iktatnom a fent nevezett eszköz egy működőképes példányát.

Ez a Spectrum Világban anno fél mondattal - és féláron - említett Kis "C" változat, amelyikben nincs Centronics és RS232 port, csak IEC busz.
Nagyjából hasonlít a WoS-on látható fotókra ( http://www.worldofspectrum.org/infoseek ... id=1000933), csak értelemszerűen kettővel kevesebb csatlakozó van a hátán és jóval sufnibarkácsabb a kinézete. (Lehet, hogy anno a MICRO-STUDIO-nál nemcsak a kevesebb alkatrésszel, hanem a kontárabb kivitellel is olcsóbbítottak?)

Kinyertem belőle az EPROM-tartalmat, és készítettem néhány fotót a működéséről (bekapcsolás utáni állapot, "CAT 8" utasítás eredménye, és egy
egzotikum: C64 BASIC-imitáció betöltve lemezről):
KisC-V1_3.zip
kis "C" v1.3 ROM
(21.05 KiB) Letöltve 16 alkalommal.
IM000437.jpg
BOOT
IM000438.jpg
CAT
IM000439.jpg
C64
Egyben érdeklődöm, hogy a "teljes" Interface "C" EPROM-tartalma nincs meg esetleg?

Üdv

ifj. Petri András

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Re: ZX Interface "C"

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.06.03. 13:55

Magam is gondolkoztam az eszköz beszerzésén, de miután nekem van egy teljes, így ezt most kihagytam. Még jó, hogy avatott kézbe került és köszönjük az eprom archiválását is. Ez az EPROM véletlenül nem lebegős? Ezt azért kérdem, mert a nagy "C"-é az. Az 1.2 néven fut, nemrégiben dr. Török Sándor a rendelkezésünkre bocsátotta a lebegésmentes verzióját is epromba égetve. Ha minden igaz Kerlaci hamarosan kiolvassa. Azért is jó, hogy felhoztad a témát, mert így ismét fókuszba kerülhet az Interface "C". :)

Elvben még NYÁK-okat is kaptunk, így ha szeretnél nagy verziót építeni, akkor talán az is megoldható.

Kaptál hozzá lemezeket? Esetleg nem akarod azaokat is archiválni a számunkra? Asszem a DI erre is kíváló lenne...

Illetve jó lenne ha még tudnál pár képet készíteni az eszközről, mert ilyen még járt nálunk! :)
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2013.06.03. 14:38

Bali írta: Kaptál hozzá lemezeket? Esetleg nem akarod azaokat is archiválni a számunkra? Asszem a DI erre is kíváló lenne...
Erre nem :-( Ez Commodore, ami semmivel nem kompatibilis... azaz csak eredeti meghajtóval olvasható, azt kell valamelyik ismert módszerrel PC-re drótozni, és C64-es lemezarchiválót használni.

a_petri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: a_petri » 2013.06.03. 21:01

Bali írta:Ez az EPROM véletlenül nem lebegős? Ezt azért kérdem, mert a nagy "C"-é az. Az 1.2 néven fut, nemrégiben dr. Török Sándor a rendelkezésünkre bocsátotta a lebegésmentes verzióját is epromba égetve. Ha minden igaz Kerlaci hamarosan kiolvassa. Azért is jó, hogy felhoztad a témát, mert így ismét fókuszba kerülhet az Interface "C". :)
Ezt teszteltem: ötször egymás után kiolvastam a tartalmat, és mindig ugyanaz jött ki. Ezek szerint nem nagyon lebegős.

Egyébként kipróbáltam olyan funkciókat, amelyeket a Kis "C" interface nem tudhat, és ésszerű hibaüzeneteket kaptam: "Device not present", ill. "Invalid device number", ha a Centronics vagy az RS232 portot próbáltam kezelni. Ebből arra következtetek, hogy ebben az EPROM-ban nincsenek is benne a megfelelő rutinok (a kapcs.rajz alapján szinte teljesen kizárt, hogy érzékelni tudná a hardver kiépítését).
Kíváncsi vagyok, mennyiben különbözik az 1.2-től - ebben is van két helyen "ZX INTERFACE "C" V1.2 (C) 1987 P. Baji - Hungary" szöveg...
Bali írta:Elvben még NYÁK-okat is kaptunk, így ha szeretnél nagy verziót építeni, akkor talán az is megoldható.
Első ránézésre a NYÁK nagyon hasonlít a WoS-on láthatóra, csak hiányzik róla néhány dolog: a Centronics portot implementáló második 74LS240, a RS232 "szintillesztést" végző TL084 és a kapcsolódó passzív alkatrészek, valamint nincs rajta a 7805 sem. Van viszont egy extra letiltókapcsoló, amely kissé primitív módon az EPROM /OE - vagy /CE? - lábát kapcsolja a "címdekódoló" kapu kimenete és a +5V között, meg egy-két extra átkötés.

Jelenleg azon gondolkodom, hogy ezt a példányt alakítom át a "nagy" verzióvá. A 7805-öt mindenképpen bele akarom tenni (ne terhelje a Spectrum belső +5V-ját, ha nem muszáj...), de ezzel az erővel már a többit is beforraszthatom :-)
Bali írta:Kaptál hozzá lemezeket? Esetleg nem akarod azaokat is archiválni a számunkra? Asszem a DI erre is kíváló lenne...

Illetve jó lenne ha még tudnál pár képet készíteni az eszközről, mert ilyen még járt nálunk! :)
1541 <-> PC kábelem elvileg van, gyakorlatilag most épp szerelés alatt áll, de hamarosan meglesz, és akkor archiválom a lemezeket.

További képek hamarosan jönnek.

a_petri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: a_petri » 2013.06.07. 21:49

Készült néhány fotó az eszközről, úgymint:
- Elölről (nem valami érdekes)
KisC_Eleje.jpg
- Hátulról (megfigyelhető a finom eleganciával, ám durva smirglivel eltávolított "DR. PETE LÁSZLÓ SZOLNOK" felirat, valamint a csatlakozók számára készült lyukak míves megmunkálása)
KisC_Hatulja.jpg
- A doboz nyitva (a WoS-on látható fotókkal ellentétben itt próbálkozás sem történt a doboz egybentartására csavarokkal és távtartókkal, hanem eleve FerroBond-os ragasztással készült, ami mára már szétporladt)
KisC_Nyitva.jpg
- Közelkép a NYÁK-ról (apró finomság: a WoS-on található képen látszik, hogy annak a NYÁK-nak a jobb alsó és bal felső sarkánál le van szedve kb. 1mm x 1cm, mert a Pete László-féle dobozon ott van a dobozfeleket összeillesztő két bütyök; a nálam lévő NYÁK nincs így a dobozhoz igazítva, hanem erőből van befeszegetve a helyére)
KisC_NYAK.jpg

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.06.10. 12:22

Köszi a képeket! Mennyi lemezt kaptál hozzá?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

a_petri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: a_petri » 2013.06.14. 00:23

Összesen 5 darabot (10 lemezoldal), de kissé viharvert állapotban vannak, így archiválásuk több időt vett igénybe, mint gondoltam. Mindkét rendelkezésemre álló 1541 meghajtó jelentős számú READ ERROR-t produkált olvasáskor több lemezen is, nagyjából ugyanott; végül az intenzív izopropil-alkoholos rábeszélés segített.

Van rajtuk mindenféle: mindenféle játékok, egy lemezkarbantartó program azok számára, akik nem ismerik a 1541 lemezegység parancskészletét, a már említett C64 BASIC imitáció, és néhány SCREEN$ képernyőmentés (természetesen szkennelt monokróm (fél)meztelen Samantha Fox is akad köztük :-) )

A lemezek tartalma .D64 image-ek formájában:
ZXCDisks_D64s.zip
(713.05 KiB) Letöltve 15 alkalommal.
és egyedi file-okként:
ZXCDisks_files.zip
(590.59 KiB) Letöltve 17 alkalommal.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.06.14. 16:31

Köszi szépen, mindenképp jó, ha van pár tesztlemezke és talán a lemezkarbantartó is érdekes fogás lehet, ha adták mellé.

Ennek kapcsán érdemes lenne egy kis leírást is készíteni az archiválásról, mivel, hogyan stb.

Ide gondoltam, ha volna kedved hozzá így melegében:
viewtopic.php?f=33&t=302
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2013.10.11. 11:54

KerLacinak köszönhetően Interface C v1.2 ROM, nem lebegős.
InterfaceC_12.zip
(19.45 KiB) Letöltve 22 alkalommal.

Válasz küldése