+3 video probléma

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei
mezei
Speccyalista

+3 video probléma

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.02.10. 08:21

Sziasztok!

Mi lehet az oka annak, hogy a +3-as gépem egy régi Philips videomonitoron tökéletes képet produkál az RGB-SCART átalakítón keresztül, de mikor egy sokkal helytakarékosabb 15"-os LCD TV-re kötöm ugyanezzel a módszerrel, akkor egy világosszürke képet produkál, ami elmosódott, nincsenek színek és még csak nem is a helyén van, hanem valahogy félrecsúszik. Remélem tudtok valami megoldást, mert jó lenne ezt a kijelzőt használni.

Üdv
M/ZX
fanzix.hu

Zimi
Speccyalista
Kapcsolat:

Re: +3 video probléma

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2015.02.10. 11:37

Hi! Megkérdeztem szakikat a fészbukon, ezeket íták:

- A tv-n szar a scart bemenet. Amigánál is tapasztalták már ezt...
- Úgy tudom, hogy nem kötnek be minden lábat az új tv-ken, de pontosan nem tudom, hogy melyeket.
- Vagy forditva, a kabelben nincs minden bekotve ...
- Sok tévénél nincs az rgb bekötve, csak a kompozit. suxx.
- Máté Sebők Nem kapja meg a TV SCART-on a RGB-re váltáshoz szükséges feszültséget (régi videó-monitorokon ez manuálisan, kapcsolóval megoldható)
- Hasonló problémába futottunk, ott másféle kábel segített, de még talán lehet keresni az LCD menüjében olyan opciót ami váltogatja a bemenet kezelését... hátha van ott valami ami segít.

A régi monitor amúgy működik? Lehet, hogy érdekelne, ha majd nem lesz rá szükséged és esetleg eladó.
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.02.10. 11:48

Alapvetően az, hogy az a régi Philips sokkal jobb mint a mai LCD gagyik :-)

Tudni kéne a kábel bekötését. Milyen ellenállások vannak benne, kapcsolójelek be vannak kötve, SCART-on minden föld be van kötve?

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.02.10. 11:52

Zimi írta: - A tv-n szar a scart bemenet. Amigánál is tapasztalták már ezt...
EP-s körökben is sokat tárgyal téma ez, sokat kell keresni igazán jó készüléket. És még ott is jöhet, hogy a jelszintekkel - azaz a kábelben lévő ellenállásokkal - kell játszadozni.

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.02.10. 12:22

Zozosoft írta:Alapvetően az, hogy az a régi Philips sokkal jobb mint a mai LCD gagyik :-)

Tudni kéne a kábel bekötését. Milyen ellenállások vannak benne, kapcsolójelek be vannak kötve, SCART-on minden föld be van kötve?
Na ezt sajnos nem tudom, úgy rendeltem a kábelt, és le van ragasztva+festve a lényeges rész. De az, hogy a régi monitoron tökéletes a kép, az sem jelent semmit?
Reméltem, hogy legalább némileg szabványos ez a SCART dolog. Nem is értem, hogy annak idején mire és mivel kötögették az emberek a még kevésbé szabványosnak látszó, változatos RGB kimenettel rendelkező masináikat. :?
fanzix.hu

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.02.10. 12:28

Zozosoft írta:Alapvetően az, hogy az a régi Philips sokkal jobb mint a mai LCD gagyik :-)
Ez valószínűleg igaz, mivel még működik, de sajnos böködni kell a SCART dugót, hogy ne fusson a kép, meg egy halk, de idegesítő magas frekvenciás hangot is hallat, szóval jó lett volna a "gagyi" LCD, amin viszont egy 48K-s gép kompozit RCA kimenetével lehet majdnem tökéletes képet elérni.
Nem lehet építeni egy olyan eszközt, aminek van RCA meg SCART, vagy RGB bemenete és abból csinál egy tuti, nekem teljesen mindegy milyen (RCA, SCART, VGA, S-Video) kimenetet, amit majdnem minden korabeli gépnél lehet használni?
fanzix.hu

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2015.02.10. 12:29

Ezzel én is szívtam az fpga spectrum esetében, aztán találtam egy viszonylag komplett leírást, igaz, ez amiga-s, de a lényeg benne van.

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga ... scart.html

Az én esetemben is a composite-sync jel szintjével volt a gond. A scartnak ez a composite video bemenete, ezért 1V-os jelet vár, a számítógépek pedig általában TTL vagy LVTTL jelet adnak. Nálam a megoldás ennek a jelszintnek a belövése volt. Persze ettől a többi jelet is össze kell hozni, de ez volt a lényeg.

RGB monitoroknál általában ez nem gond (Commodore 1084 vagy Philips), mert azoknak a TTL sync szint tökéletes.

Joco

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.02.10. 12:31

Zimi írta:- A tv-n szar a scart bemenet. Amigánál is tapasztalták már ezt...
- Úgy tudom, hogy nem kötnek be minden lábat az új tv-ken, de pontosan nem tudom, hogy melyeket.
Ez az opció él délutánig (már csak azért is mert egy piacon vásárolt 5000Ft-os TV-ről van szó), akkor majd előbányászok a padlásról egy DVD lejátszót és rákötöm a SCART-ra.
fanzix.hu

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.02.10. 12:40

FpgaJoco írta:Az én esetemben is a composite-sync jel szintjével volt a gond. A scartnak ez a composite video bemenete, ezért 1V-os jelet vár, a számítógépek pedig általában TTL vagy LVTTL jelet adnak. Nálam a megoldás ennek a jelszintnek a belövése volt. Persze ettől a többi jelet is össze kell hozni, de ez volt a lényeg.
Ez azt jelenti, hogy igazán a SCART 20-as és 16-os bigyóival kell vacakolni?
Ha rákötök egy-egy potmétert, akkor be lehet lőni, hogy jó legyen?
Bocs a béna kérdésekért, de csak nagyon halványan kapiskálom azt, amiről beszélek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mezei 2015.02.10. 12:43-kor.
fanzix.hu

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.02.10. 12:41

mezei írta:
Zozosoft írta:De az, hogy a régi monitoron tökéletes a kép, az sem jelent semmit?
Nem, konkrétan a Philips teljesen igénytelen, kb tökmindegy hogyan kötöd be :-) max ha túl világos a kép, lejebb tekered a fényerőt.

Válasz küldése