Belső tápáramkör

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei
Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Belső tápáramkör

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.17. 22:27

Sziasztok!

Ha jól tippelem ez a rész a Spectrum legsérülékenyebb pontja, amellyel már a gyártó is sokat foglalkozott (gondolom a garanciális problémák hatására), a különböző alaplap verziókon csomót variáltak a felépítésén. Próbáltam ezekről valami leírást, összefoglalást találni, se nem találtam :-(
Így leírom amit eddig sikerült összeszednem:

ISSUE2-es rajz a legrégebbi amit találtam. Ezen fel vannak tüntetve kötelező módosítások, amit szerviz könyv (angol, ill. annak a magyar fordítása) is említ, hogy növeli a tápáramkör megbízhatóságát. Mivel az általam látott kb féltucat ISSUE2-es gép egyikében sem végezték el a módosításokat, így arra tippelek, ezt utólag szervizeknek írhatták elő, hogy a meghibásodott gépeket így javítsák.
ISSUE3-as rajzon szintén látható 3 módosítás, meg kéne nézni ilyen gépeket, lehet, hogy az előbbihez hasonlóan utólag előírt módosításokról van szó. Az egyik módosítás olyan ami szerepel az ISSUE2 esetén is, így valószínűleg már az ISSUE3 idején találták ki, és vezették vissza az előző verzióra is.
ISSUE1-es rajzot sehol nem találtam :-( így egy ilyen gép megtekintése alapján van csak infó. Lényegében meg egyezik a táp rész a módosítatlan ISSUE2-vel.

Részletesen a változások:
ISSUE 1 -> ISSUE 2
- TR4 cserélve ZTX651 -> ZTX650

ISSUE 2 -> módosított 2
-C74 4.7uF kondenzátor beépítve TR5 bázisa és +5V közé
-R60 cserélve 100 Ohm -> 270 Ohm, ez a változás az ISSUE 3-as rajzon is rajta van, így lehet, hogy késöbbi, amit az ISSUE 2-re is visszavezettek

ISSUE 2 -> ISSUE 3
-C74 alapból beépítve

ISSUE 3 -> módosított ISSUE 3
-R60 cserélve 100 Ohm -> 270 Ohm
-C49 cserélve 47nF -> 560pF
-C77 beépítve 100nF GND és R61-tekercs közé

módosított ISSUE 3 -> ISSUE 3B
-R60 cserélve 270 Ohm -> 68 Ohm
-C7 22uF kondenzátor beépítve TR4 collectora és D15 közé
-D17 BA157 dióda beépítve GND és C7-D15 közé
-R55 és D12 helyet cserélt, új jelűk D18 és R79
-R55-t felváltó R79 értéke is más: 56 Ohm -> 2.2 KOhm
-D16 és C47 helyet cserélt, új jelük D19 és C79
-C47-t felváltó C79 értéke is más: 22uF -> 1uF
-R54 elhagyva

ISSUE 3 -> ISSUE 4 A/B
nincs változás, csak C7 lett C78-ra átnevezve (lehet, hogy nyomda hiba a lemaradt 8 az előző rajzon?)

ISSUE 4 -> ISSUE 5
-R60 cserélve 68 Ohm -> 220 Ohm
-C49 cserélve 560pF -> 47nF
-C77 elhagyva
-D15 típusa változik B157 -> BA157

ISSUE 5 -> ISSUE 6
-C49 cserélve 47nF -> 560pF

ISSUE 6 -> Spectrum 128K
12V-os rész változatlan, -5V előállítása -12V-ból történik

Spectrum 128K +2
Nagyon érdekes, a korábbi C49-nek megfelelő kondenzátor hiányzik, viszont a tekercs két oldalára került két új ellenállás (R76,R79)

Érdekességként: az EP-ben is nagyon hasonló kapcsolás van a belső +12V előállítására. Ennek kapcsán rájöttem, hogy a Spectrumban az R58,R59 szolgál a 12V beállítására. EP-ben itt más értékek vannak ennek eredményeként ott 16V-ot állít elő az áramkör, ebből egy 78L12 csinálja a 12V-ot, gondolom így stabilabb.

Kérdésem a szakértőkhöz:
1) hogyan működik ez az egész? :oops:
2) mi a szerepe a rendkívül sokat változtatott R60 ellenállásnak? Mi változik az értékének módosításával?
3) mi a szerepe a szintén sokat változtatott C49 kondenzátornak? Mi változik az értékének módosításával?
4) És az utólag hozzáadott C74 kondenzátornak? Az legalább stabilan ott maradt :-)
5) A C77 kondi mire kellett? És aztán miért nem kellett mégse? :-)
6) ISSUE3B-nél bevezetett nagy alkatrész variálás mire volt jó? Legalább ez is maradt később is :-)

+1) egy korábbi, mondjuk ISSUE2-es gépet javításkor hogyan érdemes módosítani a nagyobb üzembiztonság érdekében? (Most nem mindenféle modern cuccos átépítésekre gondolok :oops: )
C74 az gondolom kötelező. Ha ISSUE6-t nézem, akkor R60 az 220Ohm, C49 560pF. Kell-e a 3B-nél bevezetett további nagy átvariálás?
Egy alaplapon láttam egyébként, hogy minden össze-vissza van kavarva, nagyon furcsáltam de aztán a rajzokat nézve rájöttem, hogy valaki átépítette 3B-re a táprészt.
tap_issue2.gif
tap_issue3.gif
tap_issue3B.gif
tap_issue4AB.gif
tap_issue5.gif
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zozosoft 2015.01.19. 22:59-kor.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Re: Belső tápáramkör

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.17. 22:28

Itt a maradék, mert csak 5 képet engedett a fórum egy hozzászólásban :-(
tap_issue6.gif
tap_SP128.gif
tap_SP128+2.gif

KerLaci
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: KerLaci » 2015.01.18. 01:55

Szevasztok!

1. Ezeknek az áramköröknek a lelke, egy [b)teljesítmény blocking oszcillátor[/b], mely a bejövő egyen feszültségből, váltó feszültséget állít elő. Ez működik a ZTX 650 típusú npn tranzisztorral. Az oszcillátorral kapcsolatban bőven található leírás a NET-en, így azzal nem foglalkoznék.
Pl.: http://itl7.elte.hu/elektronika/node5_19.html , vagy http://fizikaiszemle.hu/archivum/fsz120 ... Karoly.pdf
A keletkező váltakozó feszültséget egyenirányitják a diódák, és RC-szűrő tagokon keresztül simítják. Az így nyert egyenfeszültség stabillá tételére két út lehetséges. Az egyik gazdaságtalan, kis áramoknál használható inkább, ez van a -5 volt stabillá tételnek megvalósításánál. A másik megoldás az automata önszabályozás, amit itt is alkalmaznak. Az áramkörben a keletkező váltófeszültség nagysága függ a teljesítmény tranzisztoron, annak nyitásakor átfolyó áramtól. Ezt az áramot szabályozza a kis teljesítményű ZTX 213 pnp tranzisztor, mely a visszavezetett egyenfeszültségből vett információ alapján, szabályozza a teljesítmény tranzisztor bázisáramát, és azzal a tekercsen átfolyó áramot, mely a keletkező váltófeszültség nagyságát határozza meg. Hogy az utóbbi szabályzó tranzisztor működését csak a kapcsolás végén keletkező egyen feszültség befolyásolja, a tápfeszültségét a stabil +5 voltról kapja. A bázisára a +12 voltból visszavezetett feszültség kerül és ez határozza meg a teljesítmény tranzisztor bázisáramát.
2 A fentiekből adódik, hogy az R60 jelű ellenállás a teljesítmény tranzisztor alapáramát befolyásolja. Ha növelték az értékét, csökkent az oszcillátoron keletkező váltó feszültség nagysága, de kíméletesebb volt a teljesítmény tranzisztor kihasználtsága. Ha csökkentették az értékét nőtt az oszcillátor teljesítménye, nőtt a keletkező váltófeszültség nagysága, de azzal a tranzisztor melegedése is, mely esetleg a tranzisztor korai meghibásodásához is vezethetett.
3 A C49 poziciószámú kondenzátor, a blocking oszcillátor frekvenciáját befolyásoló alkatrész. Ez a kondenzátor egy párhuzamos rezgőkört alkot a transzformátor tekercsével. Értéke az optimalizáláshoz függhet az áramkörben alkalmazott vasmagtól is. ( Nem biztos, hogy gyártáskor mindig ugyan azt a mágneses jellemzőjű porvasmagot használták )
4.-5. A C74 és a C77 kondenzátorok, az előttük levő ellenállásokkal (R59 és R61) egy R-C szűrő tagot alkotnak, mely az egyenfeszültség simítását végzik. A szerepük gyakorlatilag a felesleges vadrezgéseket a minimálisra csökkenteni, melyek a blocking oszcillátor működésében károsak, haszontalanok. Ezek a vadrezgések, azok simítása, oszcilloszkópos vizsgálattal érzékelhetők.
6. Ne tudom milyen változtatásra gondolsz?

KerLaci

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.18. 12:19

Köszi!
KerLaci írta: 6. Ne tudom milyen változtatásra gondolsz?
Erre:
-C7 22uF kondenzátor beépítve TR4 collectora és D15 közé
-D17 BA157 dióda beépítve GND és C7-D15 közé
-R55 és D12 helyet cserélt, új jelűk D18 és R79
-R55-t felváltó R79 értéke is más: 56 Ohm -> 2.2 KOhm
-D16 és C47 helyet cserélt, új jelük D19 és C79
-D16-t felváltó D16 típusa is más: 5V1 -> BZY88
-C47-t felváltó C79 értéke is más: 22uF -> 1uF
-R54 elhagyva

KerLaci
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: KerLaci » 2015.01.18. 22:29

Hali!

A szóban forgó rajz műszaki rajzolója valószínűleg nagyon fáradt lehetett a munka közben. Látszik a rajzon, hogy korábbi rajzot másolt, és a változásokat próbálta belerajzolni az újba. A nyomtatás előtti lektoráló pedig inkább a rajz formáját figyelte, mint a tartalmát! Sok hiba van benne. Átkötés, elszámozás, adathiány...stb.

Két változtatás történt az alapkapcsoláshoz képest. Az egyik, hogy a +12 voltos ágban az egyutas egyenirányítást átalakították feszültség kétszerező egyenirányítóvá. Ehhez kellett a C7 kondenzátor és D17 dióda beépítése.

A másik átalakítás.
Az eredeti kapcsolásban, a feszültségkétszerező egyenirányítón keletkező feszültséget, egy előtét ellenállás után, zeener dióda határolja be -5 voltra. A határolás a simított egyen feszültségen történt. Ezt úgy alakították át, hogy a dióda és a vele sorba kapcsolt ellenállás sorrendjét megváltoztatták. Ez által a behatárolás a váltófeszültség amplitúdójánál történik, a zeener diódával, majd azután van az egyenirányítás és simítás. A kapcsolás feszültségkétszerező tulajdonsága megmarad.
Ezen a rajzon szerepel egy TIP31-es tranzisztor is a az erdeti ZTX650-es tranzisztor alternatívájaként. Annak idején a világ nagy részén gyártott, jól elterjedt típus volt, amíg a ZTX tranzisztorok kizárólag az angliai ZETEX gyár gyártmányai voltak.

A többi apró változtatást a pozició számok, és alkatrészértékek változtatását, a módosítások tették szükségessé.

Rajz másolási hiba a - 12 Volt kivezetése az élcsatlakozó 23-as pontjára! A BZY88 dióda megjelölése hiányos volt, mert az csak azt jelöli, hogy egy Motorola zeener dióda., de lemaradt az azt követő C5V1 jelölés. A másik rajzon jól szerepel.

üdv: KerLaci

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2015.01.24. 18:20

Lehet, hogy rossz helyre írom, de talán témába vág. Ma reggel nem indult el a speccy, se video, se billentyű hang. Megmértem a tápot és 15V a kimenete. Ha jól tudom a spectrumnak 9V kell, ennyi is van a tápra nyomtatva.
A kérdéseim:
- létezhet-e olyan meghibásodás, amikor a táp stabilan nagyobb feszültséget ad le?
- hogyan lehet javítani?
- ha nem lehet javítani, mivel lehet pótolni?
- vajon a nagyobb feszültség a gépet is hazavágta? (Melegedést nem tapasztaltam, és elégett alkatrészt sem találtam.)

Előre is kösz

kpbendi

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2015.01.26. 10:34

kpbendi írta:Ma reggel nem indult el a speccy, se video, se billentyű hang. Megmértem a tápot és 15V a kimenete. Ha jól tudom a spectrumnak 9V kell, ennyi is van a tápra nyomtatva.
De jó ezt hallani! Na de nehogy félreértsetek, nem kárörvendek, csak ebből azt olvastam ki, hogy valaki reggel mindjárt bekapcsolja a Speccyjét. :)
Amúgy a tápban csak egyeneirányítás van, nem stabilizált, szóval üresen gondolom simán lehet.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.26. 10:37

Így van, terhelés nélkül többet mutat.

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2015.01.26. 15:10

Az esetleg elképzelhető, hogy a polaritás felcserélése hazavágott valamit a gépben? Van egy elosztó kábel a tápra csatlakoztatva, így a táp a speccy mellett egy előerősítőt is meghajt, és annak fordítva van a táp csatlakozón a + és a -. Lehet, hogy rosszat dugtam a gépbe egy rövid ideig. Ha ez a baj, akkor melyik alkatrész mehetett tönkre?

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.26. 15:17

kpbendi írta:Az esetleg elképzelhető, hogy a polaritás felcserélése hazavágott valamit a gépben?
Nem csak elképzelhető, hanem biztosan!
Szerintem a 7805 stabilizátor, és belső tápban a TR4 az biztosan megpusztult. Aztán kérdés, hogy a további károk mik lehetnek... azt azután lehet diagnosztizálni, ha már a táp rész rendbe lett rakva.

Válasz küldése