TR4-5

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei
Asimo
Speccyalista

Re: TR4-5

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2014.01.30. 22:45

Slyrfecso írta:Szerintem ez Z-80 hiba.
A sok villogó kocka alapvetően csak annyit jelent, hogy az ULA valami szemetet olvas az alsó 16K RAM-ból. Ez lehet a RAM hibája, lehet azért, mert nem indul el a ROM programja, ami inicializálná a RAM-ot, de lehet akármi, ami megakadályozza a RAM-ok írását. Nem feltétlenül Z80 hiba.
Pl. nekem volt olyan alaplapom, aminél a Z80 valamelyik címvezetéke volt rövidre zárva a gnd-vel (vagy egy másik címvezetékkel, már nem emlékszem pontosan). Át kellett néznem az egész NYÁK-ot. De volt már ROM problémám is, ami számomra teljesen meglepő volt. Mondjuk ezek ismeretlen eredetű Spectrumok voltak. Nem tudom előtte ki mit alkotott bennük.

Viszont, ha a TR4-TR5 probléma volt a kiindulási pont, akkor én is gyanakodnék a többi 16kbit-es RAM-ra, mert azok nagyon érzékenyek a hármas tápfeszültségre.
Emlékszem, srác koromban azzal tönkre vágtam az alsó 16K-t, hogy viszonylag gyakran reseteltem a gépet a 9V-os tápdugó ki-be dugdosásával.
A javítás során a Király utcai szervizben javasoltak egy reset gomb beépítést is. :)

Slyrfecso
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.02.01. 16:42

Megfogadtam a tanácsotokat és kicseréltem az összes 4116-os RAM-ot. Most már van -5, +12 és +5V-om az összes lábon.
Talán csak annyi, hogy a pin1-eken stabil 5.2V-van az 5V helyett, ez jelenthet problémát?
Az összes RAM forrasztását, kapcsolatát, ellenőriztem:
broken track - pin 1 of all 4116 chips are joined, 3-3,4-4,5-5,6-6,7-7,8-8,9-9,10-10,11-11,12-12,13-13,15-15,16-16.
joined track - do it only in one chip. Pin1 doesn't have continuity with any other pin of the chip,3 with other, etc, etc. Pin2 and Pin 14 are joined!!
Talán egy kis szerencsém van, mert az ULA(60001E-6E 8406) és a Z80(Z8400AB1 ITALY) is foglalatban csücsül.
Gondoltam kipróbálom, hogy kiveszem a Z80-at és bekapcsolom, de minimális a jelkülönbség a TV-n, utalhat arra,hogy hibás?
Z80-nélkül egy működő ZX-ben más képet kellene, hogy kapjak?
http://www.csongorfekete.com/movies/TV_ ... placed.MOV

Így néz ki az alaplapom:
http://www.csongorfekete.commovies/ZX_S ... -board.JPG
A változás annyi, hogy a C27-es lábaira bekötöttem a reset gombot.
Az normális, hogy nincs C27-es és C47-es kondenzátorom, valamint a speaker mellett lévő "pok" kötés?

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2014.02.02. 00:25

Attól, hogy nem változik a kép a Z80 kiszedésével, még nem jelenti feltétlenül, hogy a Z80 a hibás. Csak annyit lehet tudni, hogy a ROM programja nem indul el. Sajnos így látatlanban többet nem tudok. Vannak itt a listán nagyobb javítási tapasztalattal rendelkező emberek, akik biztosan tudnak adni tippeket, mivel próbálkozz.

Nem baj, hogy hiányzik a C47-es kondenzátor. A C47 a DC-DC átalakító része volt, de később kivették. A C27 a Z80 reset és gnd lábai között van. Ez prellmentesítés miatt van. Gondot most biztosan nem okoz. Esetleg majd a reset gomb miatt érdemes lehet betenni. A fotó alapján úgy tűnik, hogy utólag lett kioperálva.

A "pók" sem gond. Több gépben is láttam már ezt a megoldást. Ez is a DC-DC átalakító javítása. Úgy tűnik, hogy ez egy issue3-ból kialakított issue3b.

Sok apró javítás/módosítás látott napvilágot a ZX Spectrumhoz. Nem csak sok "issue" volt, hanem még az issue-k között is voltak átmenetek. Pl. még nem jelent meg az új alaplap, de már alkalmazták a régin a módosítást. Ezek vezettek ilyen fura "kinövésekhez".

schpp
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: schpp » 2014.02.02. 01:39

Szia,

én sem hiszem hogy a z80 kiszedésével messzemenő következtetésekre lehet jutni.
Hacsak nincs csokipapír alatta ami rövidzárt okoz ott :))
Az egyes lábon 5.2 az nagy baj lenne, de gondolom lehagytad a mínuszt vagy máshonnan számolod, különben már elfüstölt volna :)
Az IC-ken van egy kis bevágás onnan számoljuk óramutató járással ellenkezőleg a lábakat. (felülnézetből)
Pinout 4116; Pinout z80; így tudsz a lábkiosztásokra keresni.
Az 5.2V még belefér.
A ramok 2 és 14-es lába az rövidzár ez az adatbit. Az összes többi láb a 8 db ramnál párhuzamosan van kötve.
De ne csak ezt nézd meg, hanem azt is hogy a z80 megfelelő lábaihoz elérnek-e.
Illetve azt is, nincsenek-e rövidre zárva a közeli lábak pl. az 1-es a kettessel vagy a 15-el.
Ha ez mind jó, akkor majd folytatom.

A rossz hír hogy az LM1889-et leszámítva bármelyik chip okozhatja ezt a hibát.
A felső memória is lehet hibás és okozhat ilyet a stack ugyanis ott van.
Természetesen a ROM vagy a dekod IC-k is elromolhatnak.

A forrasztást hány fokon és meddig (lábanként kb. hány másodpercog) csináltad?
Bocs hogy megkérdem, de ezzel is gallyra lehet vágni egy áramkört.

TR5-öt nem cserélted ki? Ez a képen nem Zetex tranzisztor...bár ennek nincs jelentősége mivel megvannak a tápfeszek.

Slyrfecso
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.03.01. 09:19

Sziasztok!

Ismét működik a ZX-em, fogadjátok szeretettel a képemet a következő boldog tulajdonosáról:
Kép

Külön köszönet illeti fórumtársunkat Smith Pál Pétert, aki önzetlenségével és szakértelmével
életet lehelt eme csodálatos szerkezetbe.
Nagyon köszönöm mindenki segítségét.

Zimi
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2014.03.01. 10:34

Gratula, a géphez és képhez is, de főleg a babához! :)
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.03.26. 16:47

Király kép... mondjuk, ha Hungry horace-os body-ban lenne, akkor nem lehetne letagadni a függőséget. Persze a custom loader-er body is stílszerű. :)
Feltehetjük a portálra is a ZX képek közé?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Slyrfecso
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.03.26. 22:12

Köszönöm az elismerő szavakat, persze természetesen, igazából Nektek készítettem.
Az alábbi linkről nagyfelbontásban is letölthetitek:
http://www.csongorfekete.com/download/S ... GH.jpg.zip

Zimi
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2014.03.26. 22:29

Köszi! Csak priviben használható, vagy esetleg fotós/link feltüntetése ellenében megjelenhet újságcikkben alkalomadtán?
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Slyrfecso
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.03.27. 08:23

Amire csak szeretnétek. Megköszönném, ha szerepelne a fiam neve a fotón: Fekete Ádám
Esetleg, ha jeleznétek melyik újságban jelent meg, akkor szívesen megvenném, hogy ha nagyobb lesz megmutathassam majd neki.

Válasz küldése