TR4-5

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei. Honnan lehet beszerezni, mivel lehet helyettesíteni a régi alkatrészeket.
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

TR4-5

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.01.15. 11:38

A minap kaptunk egy levelet, melyben segítség kérnek tőlünk, én magam sajnos nem tudom a választ ezért hozzátok fordulok.
Segítségeteket szeretném kérni egy ZX Spectrum+ géphez.
Majd 25 év után megtaláltam az első játékkonzolomat.
Sajnos bütykölés áldozatává vált, néhány mérés után arra jutottam, hogy talán még újraéleszthető.

Szükségem lenne TR4(ZTX-650, vagy 651) és TR5(ZTX-213)-ös 1-1db tranzisztorra.
Természetesen megvenném.
Na szóval ZTX-650, ZTX-213-as tranyókat lehet-e még szerezni illetve milvel helyettesíthetők?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Re: TR4-5

Hozzászólás Szerző: Bali » 2014.01.15. 11:42

-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

KerLaci

Hozzászólás Szerző: KerLaci » 2014.01.15. 17:01

A hazai kereskedelemben kapható félvezetőkkel kiválthatók a Zetex gyártmányú félvezetők. A ZTX213, a BC307-el, a ZTX-650 helyett a BC635 használható. Természetesen katalógusban a bekötéseket össze kell hasonlítani! A tranzisztorok adatai megtalálhatóak az alldatasheet.comoldalon.

Slyrfecso

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.01.15. 20:44

Nagyon köszönöm a segítséget, azonban az E-bayes vásárlást választottam.
Mindkét tranzisztorból 5-5db-ot rendeltem(ez volt a legkisebb mennyiség), így ha valakinek szüksége lesz rá, szívesen adok.
Január 21-27-e között érkezik.
Amint sikerült beforrasztanom és újra elindul ez a csodálatos szerkezet, ismét írok.
Még1x köszönöm mindenki segítségét.

Slyrfecso

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.01.21. 23:06

Sziasztok!

A mai napon megérkeztek a tranyók be is forrasztottam, azonban továbbra sem működik:(
Elsőre a ZTX213-at fordítva forrasztottam be, mert az előtte lévő BC214-es úgy állt.
Ellenőriztem a kapcsolási rajzot és ott láttam a TR5(ZTX213)-nek fordítva kell állnia, vagyis szemben a TR4-el.

Szerintetek a TR5 fordított beforrasztása miatt a TR4(ZTX651) tönkre mehetett a bekapcsolás után?
Úgy gondolom a belső tápegységgel lehet a baj, mert nem hallom a ciripelő hangot.

Az alábbi linken tudjátok megnézni, hogy bekapcsolás után milyen képet kapok.
(Kicsit zajos, mert házi készítésű RF kábelem van, de a héten veszek egy eredetit.)
http://www.csongorfekete.com/movies/ZX_ ... placed.MOV

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2014.01.21. 23:23

Slyrfecso írta:Úgy gondolom a belső tápegységgel lehet a baj, mert nem hallom a ciripelő hangot.
Ennél pontosabb diagnózis lenne megmérni a feszültségeket :)

Tavalyi diag cikkből kiderül, hogy a videó memóriát alkotó 4116-os RAM IC-k igen kényesek a tápfeszültségekre, így én azt tippelem, hogy valószínűleg ezek is áldozatul eshettek a táp hibának.

Slyrfecso

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.01.25. 10:51

Sziasztok!

Nagyon jó volt a tipped, egyesével elkezdtem kiforrasztani a 4116-os rammokat és tádám, megszűnt a táp hiba.
A körömvágó ollótól és csipesztől a dekopír fűrészlapon át majd legvégül fogóval széttörtem az IC-ket.
(Tudom nagyon barbár voltam, de sehol nem karcoltam meg nyáklapot, és nem szakítottam le forrszemet.)
Először a IC6-ot, majd IC10-11 és végül az IC9-et. Minden kiforrasztás után bekapcsoltam, így biztosra mondhatom, hogy az IC9-el volt a baj.
Végre újra hallom a csodálatos ciripelést amit a belső táp gerjeszt. Úgy higgyétek el, hogy alig van alkatrész az alaplapon ami ne lett volna kicserélve,
pedig én most nyúltam hozzá először és édesapám nem műszaki ember. Még, hogy nincs lelke a gépnek, 25 éve várja, hogy újra mosolyt csaljon az arcokra.
Bekapcsoltam, becsuktam a szemem és 5 percig hallgattam a ciripelő hangot, az emlékek meg csak úgy szárnyaltak.
Egy-két héten belül megjönnek a rammok az e-bayről és a foglalatok, ha minden rendben, hatalmas videót osztok meg veletek a ZX-emről a 6 hónapos kisfiamról és pizsamájáról:)
8 db-ot rendeltem, ha valakinek szüksége van rá, csak írjon!!!

Slyrfecso

Hozzászólás Szerző: Slyrfecso » 2014.01.28. 20:43

Sziasztok!

A baj tényleg nem jár egyedül.
Tegnap megérkeztek a memóriák és egy napot kellett várnom a foglalatokra.
Nekiálltam, két foglalatot beforrasztottam, mikor észrevettem, hogy egyoldalas panelhoz való...
Háát majd megütött a guta, mivel nem volt egyszerű kiforrasztani.
Most végül beforrasztottam a négy új IC-t.
Bekapcsolás után ez a kép fogad.
http://www.csongorfekete.com/movies/TV_ ... placed.MOV

Szerintem ez Z-80 hiba.

Ha van valakinek eladó, kérem írjon, vagy csörgessen meg és visszahívom.
ifjfecso@t-online.hu
+36302310332

schpp

Hozzászólás Szerző: schpp » 2014.01.30. 12:04

Szia,

a Z80 működése elég egyszerűen tesztelhető.
A Reset bemenetét aktívba (0V) teszed egy pillanatra és figyelsz. Ha hallod és/vagy látod hogy resetel nagy valószínűséggel a többi része is működik.
Ehhez persze némi rutin kell, ha még nem csináltál ilyet nem biztos hogy észreveszed.

A zárlatos ramok ritkán járnak egyedül. Én helyedben kiforrasztatnám a többi alsó ramot is.
Itt a listán vannak páran, akik úgy ki tudják forrasztani, hogy az még használható legyen. (ha esetleg mégis jó)
Megfelelő forrasztó felszereléssel és rutinnal.
Utána jó minőségű tokokat forrasztanék a helyükre.
Aztán ellenőrizném a forrasztásokat (!) és csak utána pakolnám bele az új ramokat.
Minél több IC kerül tokba a következő meghibásodásnál annál könnyebb dolgod lesz.

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2014.01.30. 13:24

schpp írta:nagy valószínűséggel a többi része is működik.
Én már találkoztam több olyan hibás példánnyal, ami mindent tud, csak memóriába írni nem. Memória olvasás, program futtatás, I/O port írás és olvasás is megy, csak a memória írás nem.
A zárlatos ramok ritkán járnak egyedül. Én helyedben kiforrasztatnám a többi alsó ramot is.

Egyetértek!
Itt a listán vannak páran, akik úgy ki tudják forrasztani, hogy az még használható legyen. (ha esetleg mégis jó)
Megfelelő forrasztó felszereléssel és rutinnal.
Nem egy nagy ördöngősség, kell egy jó páka, ami megfelelő hőfokot tud, célszerűen hőfokszabályzós. (Némi szerencsével ki lehet fogni jó kis Wellert a Vaterán emberi áron.)
Egy kézi ónszippantóval végig menni az összes lábon, ezzel eltávolítva a forrasztó ón nagy részét, ezután kell egy hőlégfúvó ami 300 fokot tudjon (nekem Obis 5000 forintos van :) ), óvatosan melegíteni, miközben a túloldalról IC csipesszel fogva húzni, kb 10 másodperc kell hozzá, hogy kijöjjön. Arra kell figyelni, hogy nem túl korán húzni, mert akkor esetleg egy-két láb még tapad és aztán feltépi a fóliát.
Egy Z80 csere meg van 10 perc alatt :) úgy hogy a nyák és a proci is túléli.

Persze elsőnek érdemes pár selejt panelen gyakorolni.

Válasz küldése