Spectrum magnó bemenet (EAR) érzékenysége

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei
stp
Speccyalista

Spectrum magnó bemenet (EAR) érzékenysége

Hozzászólás Szerző: stp » 2013.01.15. 09:25

Talán volt már róla szó a levlistán:
Miért van az, hogy az egyik gépnek magasabb jelszint kell a magnóbemeneten, mint a másiknak, és lehet-e valahogy érzékenyebbé tenni a gépet (ISSUE 2)?

kpbendi
Speccyalista

Re: Spectrum magnó bemenet (EAR) érzékenysége

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2013.01.17. 12:34

stp írta:Talán volt már róla szó a levlistán:
Miért van az, hogy az egyik gépnek magasabb jelszint kell a magnóbemeneten, mint a másiknak, és lehet-e valahogy érzékenyebbé tenni a gépet (ISSUE 2)?
Az én gépemnek is magas jelszint kell, utána olvastam és a tapasztalat az, hogy darabonként változik, mekkora jelszintet igényel a gép. Az újabb eszközök, mint pl. mp3 lejátszók, laptop fülhallgató kimenetek, stb. kimeneti jelét ráadásul gyárilag limitálják, hogy a tinik ne károsítsák túlságosan a fülüket a hangos zenehallgatással (azt hiszem EU előírás). A régi magnókon ilyen korlátozás nem volt, manapság tehát ez is okozhatja a problémát.
Amúgy lehet a gépet belsőleg is érzékennyé tenni, de ennél jóval egyszerűbb, ha erősíted a jelet.
Nekem egy kisebb előerősítő volt a megoldás. Kiszereltem egyet egy PC-s aktív hangfalból, és a speccy tápjáról üzemeltetem, így nem kell még egy konnektort elhasználnom miatta.

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2013.01.17. 21:38

stp írta:Talán volt már róla szó a levlistán:
Egyforma issue-ról van szó, vagy különbözőkről? Az 5-ös és 6-os ULA-kban kicsit eltérnek a belső alkatrészek, bár talán ez nem számottevő. Kb. 0.7V a határ (1.4Vpp), ez alatt bit0, efölött bit1. Nem tudok arról, hogyan lehetne érzékenyebbé tenni a magnóáramkört, mivel nagy része az ULA-ban található. Hacsak nem a jel erősítésével, de ez meg ugyanaz, mint feljebb tekerni a hangerőt. Nem lehet, hogy csak korrózió vagy lerakódás van az érintkezőkön?

leslie.wss
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: leslie.wss » 2013.01.18. 09:55

Asimo írta:Kb. 0.7V a határ (1.4Vpp), ez alatt bit0, efölött bit1.
Ne keverjük a bit 0 és bit 1-el a dolgot.
A 0.7V csak azt dönti el, hogy a jelszint az adott pillanatban magas vagy alacsony.
A gépben (a memóriában) a 0 és 1 bitek alakulása attól függ, hogy mennyi IDEIG tart az alacsony illetve magas szint.
Egyes bithez kb. kétszer olyan hosszú ideig kell magas szintnek lenni, mint 0-hoz.

Persze, ha a bit0, bit1-et a jelszintre értetted (ami igaz is, hiszen a magnórutin is így vizsgálja végül), akkor nem szóltam :).

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2013.01.18. 12:52

Üdv,

Ráadásul a ROM rutin érzéketlen rá, mert a kiindulási állapot mindegy neki, hogy épp melyik, mert csak a változást és a változás közben eltelt időt figyeli. A DR-101-es magnón volt egy gomb, ami átváltotta a jelszintet ellenkezőbe, aminek semmi hatása nem volt a betöltésre, csak ha menet közben sikerült nyomkodni unalmunkban. Tényleg, akkor miért is volt az a gomb ... ?

Pgyuri

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2013.01.18. 16:23

leslie.wss írta:Persze, ha a bit0, bit1-et a jelszintre értetted (ami igaz is, hiszen a magnórutin is így vizsgálja végül), akkor nem szóltam :).
Így is van. Az ULA regiszterre értettem. :)

stp
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: stp » 2013.01.20. 11:56

Asimo írta:Egyforma issue-ról van szó, vagy különbözőkről? Az 5-ös és 6-os ULA-kban kicsit eltérnek a belső alkatrészek, bár talán ez nem számottevő. Kb. 0.7V a határ (1.4Vpp), ez alatt bit0, efölött bit1. Nem tudok arról, hogyan lehetne érzékenyebbé tenni a magnóáramkört, mivel nagy része az ULA-ban található. Hacsak nem a jel erősítésével, de ez meg ugyanaz, mint feljebb tekerni a hangerőt. Nem lehet, hogy csak korrózió vagy lerakódás van az érintkezőkön?
Azért kérdeztem meg, mert úgy emlékeztem, hogy egyforma gépekről volt szó, de most utánanéztem, az egyik (az erősebb jelet kedvelő) egy ISSUE 2-es, a másik pedig ISSUE 4B. Szóval megoldódott a rejtély.
Kár, mert a zenelejátszóm jele (Sansa Clip+) éppen elég ez utóbbinak, a másiknál viszont rá kell erősíteni.

Válasz küldése