Microdrive kazetta javítása

Mindenféle Sinclair gép hibajelenségei, javítási módszerei. Honnan lehet beszerezni, mivel lehet helyettesíteni a régi alkatrészeket.
Dr.CC
Kapcsolat:

Re: Microdrive kazetta javítása

Hozzászólás Szerző: Dr.CC » 2017.02.02. 01:13

Bali írta:
Videó szalagot hasítottam, vagy
olykor krómdioxid kiskazettának a szalagját ...
Ez azért nagyon keményen hangzik... :)
Pár napja ettől forgolódok este az ágyban...
Elképzeltem, meg azt, amikor működött.

Pgyuri
Alapító tag

Re: Ki mit csinált a héten

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2020.10.15. 09:03

Üdv,

Egyik modernkori SpV-ben (segítek a 8. számban) csücsül egy cikk a Microdrive-ok javításáról és után 8-9-10 csatlakoztatásáról ... abban aztán van minden "borzalom" a fejállítástól kezdve a görgőkig a filcen át. Tessék csak végigolvasni, nem ám csak úgy hűbelecsaba módjára nekiállni :)

Pgyuri

Zimi
Kapcsolat:

Re: Ki mit csinált a héten

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2020.10.15. 23:39

Az a rossz sejtésem van a mikrodrájvokkal, hogy csak akkor jönnek rendbe, ha szalagot is tesztek beléjük :(
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 07:59

Már jó pár hete, hogy megérkezett a microdrive kazetták javításához való filc pad csomag,
amire véletlenül akadtam az ebay-en.
Most elérkezett az idő, kicseréltem 16db. kazettában.
Persze mindegyikben el volt porladva az eredeti.
Nem is tudom mik voltak a kazettákon, de korábban teszteléshez próbálgattam többet,
de már akkor is tönkre voltak a filcek, így nem is működtek.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 08:00

Teszteltem a filcezett MD kazettákat, siralmas eredménnyel
a két meghajtó közül, amit előástam az egyik egyáltalán nem működik, a másik teker-teker
formázás szinte sikertelen, gyakran 0 Kb, legjobb esetben az egyik kazettán 60Kb
próbáltam a filcből levágni hátha túl magas, kazetta pozicionálást piszkálni, eredménytelenül.
ennyire rossz nem lehet, még megpróbálom QL-en tesztelni őket, ha ott jobb az eredmény akkor egység hiba lesz.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 08:00

Az md kazetták sajnos ql-ben is siralmasak.
Visszatérve az if1 változathoz ami legalább kicsit működött, kicseréltem belül a stabilizátor melletti két kondit, megfordítottam a gumigörgőt, nem sok eredménnyel.
Úgy tapasztaltam azok a kazetták amiket úgy be tudok tenni, finoman helyezgetni, hogy elég csendes legyen a működésük azok viszonylag stabilak és 60kb körül tudnak is, és nem utolsó sorban amit elmentek vissza tudom olvasni.
Hát, ha ez ilyen volt eredetileg is, akkor szerencsém van, hogy nem pazaroltam el az életemből és valutakeretemből annak idején ilyen bolondságra.
Most már értem, hogy miért voltak sokan kiakadva, hogy ez került a QL-be floppy helyett!
Gyűjtőknek, a vitrinnek remekül megfelelnek.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 08:01

Tegnap este még utoljára az md-kazettákat bűvöltem

-a filc cserénél figyelni kell, hogy a rugó lemezke ne deformálódjon, illetve ha elhajlott vissza kell egyengetni az eredeti alakjára
úgy tapasztaltam, sok múlik rajta.

-a filc vastagságát is be kell játszani, úgy kaptam a legjobb eredményt ha levágtam kb 1mm vastagságúra.

-a kazetták nagy részében a szalag sérülhetett, érdekes módon az olvasófej egyik oldala nem ad normális jelet, (oszcilloszkóppal mértem), ezekben kazetta pozícionálás, rugó átcserélés stb. sem segít. lehet hogy a rugó lemez filc nélkül használva korábban legyalulta róla a "vasport"

-érdekességképpen: a rendszer kb. 100KHz és 50KHz-es jeleket rögzít a szalagra

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 08:05

Pgyuri írta:Egyik modernkori SpV-ben (segítek a 8. számban) csücsül egy cikk a Microdrive-ok javításáról és után 8-9-10 csatlakoztatásáról ... abban aztán van minden "borzalom" a fejállítástól kezdve a görgőkig a filcen át. Tessék csak végigolvasni, nem ám csak úgy hűbelecsaba módjára nekiállni
Igen, már olvastam korábban azt a jó kis cikkel, onnan is jött az ötlet a filcek megvételére, és ha már megvan akkor beépítésére.
A gyakorlat azért más, amikor van egy rakás "ki tudja mikor működött egyáltalán" eszközöd.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.16. 08:07

Zimi írta:Az a rossz sejtésem van a mikrodrájvokkal, hogy csak akkor jönnek rendbe, ha szalagot is tesztek beléjük
Na azt azért nem.
Az eddigiek kielégítették a műszaki érdeklődésemet.

csaba
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.10.21. 16:56

ha5aws (Gábor): "Annak idején az orsós magnó korszakban is volt sok szalag amiről a vasoxid lemállott."

Azért gondoltam inkább mechanikai sérülésre, mert sok kazettánál a két csatornát mérve az egyiken megvan a szép jelalak, a másikon csak tűimpulzus zavar szerű valami.

a kazetta javításhoz még:
-a filc vastagságra kb. 1mm-re adódott a legjobb eredmény
-a rugó geometriáját úgy kell beállítani, hogy stabilan tartsák a szélső hajlított körmök, ne tudjon előre-hátra mozogni. persze ilyen esetben a legnehezebb kivenni a helyéről.

Válasz küldése

Vissza: “Szervizelés, alkatrészek”