ZXPand

ZX80/81 kérdések: hardver, szoftver
Bali
Site Admin
Kapcsolat:

ZXPand

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.01.13. 11:02

Szia!

Találtam a neten ezt az új interface-t ZX81-hez, talán benneteket is érdekel, amit a ZX81 30. szülinapjára fejlesztettek:

http://www.rwapsoftware.co.uk/zx812.html

Kicsit leveleztem velük, hogy én 64K-val szeretném (a MUZIX miatt) és arra jutottunk, hogy készítenek egy olyan verziót, amin a Zxpand-on lévő 32K jumperrel kikapcsolható lenne, így külső 64K rammal lehetne használni. Szerintük sajnos a Zxpandra 64K-t túl bonyolult lenne rátervezni, így ebben a megoldásban maradtunk.

Amennyiben sikerül archiválni a MUZIX szoftvereket a ZX81-hez, akkor SD-ről lehetne ripsz-ropsz betölteni a audio processzort, composert, legalábbis most ez motivált engem.
Mindenesetre ennél jóval általánosabban is lehet használni... :)

Ma fogom megrendelni, mert el is készítettek nekem egy olyan verziót, amin jumperelhető a 32K ramja, amint megjön beszámolok róla. De addig is érdekel, hogy nektek mi a véleményetek egy ilyen eszközről illetve nem kapott más is kedvet hozzá?

üdv,
Bali
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Re: ZXPand

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.01.14. 15:26

Sziasztok!

Hát sikeresen megrendeltem szülinapomra, mellékelek néhány képet. Postaköltséggel 22eFt volt végül.
2079_Sinclair_ZX81_with_ZXpand_medium_72_b84_4e_4f.jpg
2079_SinclairZX81_ZXpand_interface_front-medium_c900a_b84_4e8fb_4f.jpg
2079_SinclairZX81_ZXpand_interface_back-medium_c900a_b84_4e8f_4f3e.jpg
üdv,
Bali
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.01.14. 20:36

Boldog szülinapot! :-)
Izgalmasan néz ki a cucc!

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2012.01.15. 18:09

Üdv,

Csatlakozva a jókívánsághoz .... ismét egy dobozolatlan förmedvény. Méltatlan ehhez a kis géphez, de minden máshoz is.

Pgyuri

ha5aws
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: ha5aws » 2012.01.15. 21:54

Pgyuri írta:Üdv,

Csatlakozva a jókívánsághoz .... ismét egy dobozolatlan förmedvény. Méltatlan ehhez a kis géphez, de minden máshoz is.

Pgyuri
Kedves Gyuri!
Az hogy dobozolatlan valami attól még lehet szép. Sőt nagyon hasznos is. Lásd C3PO Episode 1. Ha még egy kicsit feszegetjük a dolgot, a retró jegyében akkor annó az elkészült hw elemek 90%-a dobozolatlan volt. Persze forgalomba hozni valamit ilyen formán nem éppen gusztusos. Sajnos a hw építők nagy része jól ért az elektronikához de a mechanikai munkák nem az erősségük. Én is így voltam vele. Később biztos kap majd szép ruhát mire kiforrja magát a végleges változat. Lesz szép arany robotunk...

Üdv: Gábor

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.01.15. 22:30

Sziasztok!

Köszi a jókívánságokat!

Az interface-t úgy tervezték, hogy pont belepasszol egy Memopak dobozába, úgy vannak a csavarhelyek stb. Csak egy apró rést kell ejteni a doboz oldalára az SD kártyának.
Nekem épp van egy ilyen üres dobozom, pont Gábortól szereztem még annó. :)

üdv,
Bali
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.01.15. 22:57

És vannak olyanok is akik szeretnek az alkatrészekben gyönyörködni :oops:

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2012.01.20. 13:26

Bali!
jó lenne megtudni, hogy a 32K bővítést használja -e munkaterületnek az sd műveleteknél, vagy így letiltva 1-2K val is megy az illesztő?
Ha használja,akkor nem is tudsz a MUZIX-ból menteni-betölteni sem, vagy a munkaterülete felülírja az adatokat.
Igazi úgy lenne ha a max. ram benne van, vagy ha 1k-val is menne saját ram nélkül.
Nem hinném hogy olyan nagy gond a 64k csak nem akarnak 1db-ért belepiszkálni.

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2012.01.20. 15:25

ha5aws írta: Kedves Gyuri!
Az hogy dobozolatlan valami attól még lehet szép. Sőt nagyon hasznos is. Lásd C3PO Episode 1. Ha még egy kicsit feszegetjük a dolgot, a retró jegyében akkor annó az elkészült hw elemek 90%-a dobozolatlan volt. Persze forgalomba hozni valamit ilyen formán nem éppen gusztusos. Sajnos a hw építők nagy része jól ért az elektronikához de a mechanikai munkák nem az erősségük. Én is így voltam vele. Később biztos kap majd szép ruhát mire kiforrja magát a végleges változat. Lesz szép arany robotunk...

Üdv: Gábor
Üdv :)

Megleptél, hogy megnézted a Star Wars korábbi részeit, bár szerintem jobb nem tenni....sőt, az előtte következő (4-5-6, minő zavar) se jó már nézni. Mint gyermek, lenyűgöző volt, de ma csak a értetlenül állok az előtt, hogy mit is láttak ebből JÓT az akkori felnőttek. De számomra "szrítrípijó" aranyszínű, "készredobozolt" robot volt és marad is :)

Jó lenne érteni, hogy aki már hardver tervezésre adja a fejét és nem is CSAK magára gondol, miért nem úgy kezdi, hogy milyen dobozt tud szerezni? Mert ha már megvan a doboz, igazán könnyű beletervezni a megfelelő nyákot, nem pedig utána szaladgálni dobozért...és hát meglévő szerkezet dobozára pályázni .... hol itt a tárgyvédelem kérem szépen ?!?! :)

Pgyuri

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.09.24. 17:52

Végre hozzákezdtem a ZXPandom használatához, teszteléséhez, amit most itt szeretnék megosztani veletek. Több menetben fogom ezt előadni, de kérdezzetek nyugodtan, csak a dobozolással ne foglalkozzunk.

Nekem ugye egy olyan speciális változtom van, melyen a 32K ramot le lehet tiltani, hogy meg lehessen kínálni hátulról egy 64K rampack-kal. Ha ezt megteszem, akkor az eszközzel el sem indul a gép, később majd kipróbálom külső rammal. Most mindenesetre engedélyeztem a 32K ramját és el is indult.

Rögvest kiírta a képernyőre, hogy
ZXPand 1.3

Az eszköz egyébként tartalmaz egy 5.1-es verzióra hallgató ROM-ot és egy firmware-t, ami jelen esetben az 1.3, ahogy guglizgattam kiderült, hogy 1.7-es az aktuális így majd a firmware frissítést is ki tudom próbálni. :)

Az első lépés most csak annyi lett volna, hogy egy működő konfigot produkáljak, amin kínlódhatok vele, ez sikerült is.

Az eszközt kezelő parancsokat a ROM-ban a printert maceráló kommandok helyére tették.
Tehát a CAT parancs a COPY helyére került, így a Z lenyomására megjelenik a CAT és egyelőre 3/0-val bevégzi, mert még nincs kártyám. :)
Az LLIST helyén egy CONFIG parancsot kapunk, amely erre

“V” - aktuális verzió kiirása
“R=nnnnn“ - RAMTOP beállítása, NEW kiadása
“M=L” - beállítja a 'Low' or 8-40K RAM mapping-re
“M=H” - beállítja a 'High' or 16-48K RAM mapping-re
“M” - aktuális RAM mapping kiirása
“D=pathname” - aktuális könyvtár kijelölése
“D=” - gyökér könyvtár beállítása, ua mint ‘/’.
“X” - kikapcsolja a shadow ROM-ot a következő reset-ig

Még tekintsük át, hogy mit is tud az eszköz:
- 32K RAM
- SD/MMC
- kezelt FAT formátumok: 12, 16 és 32
- új parancsok shadow ROM-ban
- az összes HIRES programot kezeli
- szabványos .P file formátumot kezel
- kezel alkönyvtárakat
- reset gomb
- firmware frissítés betölthető SD kártyáról

Hamarosan visszatérek egy formázott kártyával...
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Válasz küldése