SpV dátumok

Témák, amik sosem évülnek el... :)
MailMiner
LLIST Archiváló

SpV dátumok

Hozzászólás Szerző: MailMiner » 2012.01.13. 21:12

sziasztok

retro számítógépes újságot általában akkor a legérdekesebb böngészni, ha tudjuk, hogy mikori az adott újság. Ez főleg hardver és szoftver árak tekintetében szokott vicces lenni, de egyebek miatt is fontos lehet.

Beszereztem néhány Spectrum Világot. Nekem annak idején csak a CoV járt, az SpV egy pár évvel korábban indult, akkor még nem ismertem.
Itt van a kezemben például a 13. és a 15. rész. Egyszerűen sehol nem találom az újságban hogy ezek mikor jelentek meg! A lap utolsó oldalán van ugyan impresszum, de ott egy fia dátum nincs. A 15. rész végén van egy felsorolás a '88 dec 31-ig megjelent számokról, ott a 13. az utolsó, így kb el tudom helyezni, de segítsetek: csak én nem találom, vagy tényleg nem írták bele annak idején az újságba hogy mikor jelent meg? Lehet hogy azért volt ez mert rendszertelenül jelent meg? Arra emlékszem hogy volt hogy havi lap volt, és volt hogy kéthavi, talán még a CoV-nál is így volt eleinte.

üdv,
aboy

MailMiner
LLIST Archiváló

Re: SpV dátumok

Hozzászólás Szerző: MailMiner » 2012.01.13. 21:13

Szia!

Erről Sam.Joe tudna bizonyára belső információval szolgálni. Én csak a cső másik végén álltam a többi spectrumos sorstársammal együtt, mint az Ötös Számú Robot: Még inputot, még, még! :-) Eleinte folyóiratnak indult. Az első számot 1987 szeptember közepén adták ki. Hozzánk, Veszprémbe vagy csak nagyon későn jutott el, vagy én nem voltam elég szemfüles, de olyan két hét múlva Budapesten már megkaptam a második számot. Onnantól kezdve kerestem havonta, volt, amikor nagyjából bejött az egy hónap, de volt, hogy kettő, vagy még több idő telt el két lapszám között. Az utolsó, a jubileumi 25. szám, ha jól emlékszem 91 tavaszán volt kapható. 25 szám több mint három év alatt, talán 40 hónap lehetett. látható, hogy a havinak sok két havinak kevés. :-)
Gondolom erősen függött az anyagi lehetőségektől, a nyomda
kapacitásától, meg, hogy sikerült információkat összevadászni a
cikkekhez.

Mópi

MailMiner
LLIST Archiváló

Hozzászólás Szerző: MailMiner » 2012.01.13. 21:13

pont így volt Pécsen is, de még a CoV is ritka madár volt eleinte.
őszintén szólva SpV-re nem is emlékszem újságárusoknál, csak a CoV-ban olvastam hogy létezik! közhelynek számít de tényleg így volt: szegény újságos néniket a megjelenéshez közeli dátum napjaiban iskolába menet és jövet is zaklattuk: "van már komodor világ??" :-D

azt hiszem akkoriban jobban megbecsültük az ilyen dolgokat

aboy

MailMiner
LLIST Archiváló

Hozzászólás Szerző: MailMiner » 2012.01.13. 21:14

Ismerős a történet, 87-88-ban hetente jártam Budapestre Számalk tanfolyamra, a Bartók Béla úti újságosnak lehetett már elege belőlem.
Illetve mikor bevittek katonának a laktanya újságosának jártam az idegeire, hogy megjött-e a Spektrum világ, ha nem, akkor meg a Mikrovilág. Aztán volt, hogy utólag rendeltem a kiadótól, mert máshogy nem jutottam hozzá, persze elsőre elkúrtam a számot emlékezetből,
úgyhogy VAN EGY FELESLEGES PÉLDÁNYOM, ha minden igaz a 18-as
számból. (Hátha valakinek pont ez hiányzik.)

Mópi

doncortio
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: doncortio » 2012.03.18. 01:56

A Spectrum Világok megjelenésének dátumát meg lehet nézni a portálon, a jobb oldali sávban, "Könyv- és videotár" menüpont alatt az "Újságok" almenüben.

Amúgy ki az a MailMiner?

doncortio
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: doncortio » 2012.03.18. 01:59

MailMiner írta:
azt hiszem akkoriban jobban megbecsültük az ilyen dolgokat

aboy
Én ma a GameStart becsülöm meg. Ez a lapcsalád az én koromban van, mindenki a maga korában megbecsülte az efféle kincseket.

edy.wss
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: edy.wss » 2012.03.19. 10:44

doncortio írta:Én ma a GameStart becsülöm meg. Ez a lapcsalád az én koromban van, mindenki a maga korában megbecsülte az efféle kincseket.
Vajon tudja-e valaki, ki a közös pont a Spectrum Világban és a GameStar-ban? (Bár az utóbbiban már nincs benne, de az elődjében a PC-X magazinban még ott volt, gyakran lehetett találkozni a nevével.)
Edy

QSOP+Space

doncortio
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: doncortio » 2012.03.19. 13:16

Passz.
Ha szerkesztő akkor TRx-re tippelek.

csory
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csory » 2012.03.20. 02:51

Azért nem dátumozták sem az SpV-t sem a CoV-ot mert nem "újság" illetve nem "folyóirat" volt hanem "időszaki kiadvány". Anno erről hosszan értekezet Szakállas valahol (lehet hogy az SpV 25-ben?), mert újságra nem lehetett kiadási engedélyt szerezni, illetve csak ordas nagy utánajárással. Éppen emiatt nem is volt előre tervezett megjelenés, a nyári szünetben eleve nem is akarták kiadni, hanem talán évi 10 számmal terveztek. Aztán a megjelenések is kezdtek elcsúszni, részben a nyomda, részben az anyagok késedelme miatt. Ha ráírták volna hogy ekkor-és-ekkor megjelenik a következő szám akkor kaptak volna a fejükre a tekintetes Cenz úrtól. Gondolom hasonló okok miatt nem találod a nyomdai szinopszisban sem csak az évszámot (ha az egyáltalán bennevan...) Én amúgy a menzán tanyázó újságosnéninél láttam kitéve az SpV1-et talán 87 őszén Miskolcon, és csak a "Spektrum" szó ismerős csengése miatt vettem kézbe. Na az újságosnéni onnét kezdve utált :) Ezzel együtt gyorsan beletanult, és "eltette" nekem a megjelent példányokat (állítólag hármat kapott belőle, képzelhetitek, tízezer műszakis hallgatóra...)
- Csory -

Laki
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Laki » 2012.04.13. 00:13

Hamár Spectrum Világ, akkor ezt láttátok?

http://issuu.com/retrotime/docs/spv_01

Válasz küldése