+2A/+3 RGB-SCART kábel

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
Dr.OG

+2A/+3 RGB-SCART kábel

Hozzászólás Szerző: Dr.OG » 2019.06.21. 15:01

Sziasztok!

Új felhasználó vagyok, kiváló a fórum és persze a sinclair.hu is!
A "Szürke +2 RGB-SCART kábel LCD-hez" cikk remek, sőt, az egész újság úgy általában nagyon színvonalas!

Én az alábbi leírás alapján építettem SCART-átalakítót a fekete ZX Spectrum +2A-mhoz:
https://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdf

Az eredmény lapostévén (Samsung LE40B650) sajnos nem tökéletes, mintha több tíz rasztersoronként jobbra mozdulna az attól lentebbi képrész pár pixelnyivel (l. 1. csatolmány). Próbáltam korrigálni 'érzés alapján' ellenállással (semmi nem változott), vagy kondenzátort bekötni sorosan (rosszabb lett - 2. csatolmány), esetleg a szinkronjel és a föld közé (nagyon rossz lett - 3. csatolmány). A screenshot-okat a SamyGo-s ScreenCap allpikációval készítettem, elérhető itt: https://wiki.samygo.tv/index.php?title= ... #ScreenCap

1_Spectrum_SCART-RGB_cap001.png
natív
2_Spectrum_SCART-RGB-100uF-serial_cap001.png
sorba kötött kondenzátor
3_Spectrum_SCART_RGB-100uF-parallel_cap004.png
kondi a szinkronjel és a föld között
Ha van valakinek valami tuti tippje ilyen esetre, ne tartsa magában!

Úgy látszik, a Spectrum videojele aránylag távol helyezkedik el a PAL szabványtól, Amiga 500-zal és Ep128-cal nincs ilyen gondja a Samunak. Azt talán mondanom sem kell, hogy a Philips CM8833-as monitoron hibátlan képe van, nyilván CRT-kre ez általában igaz.

Mindenkinek kellemes hét végét: Gábor

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Re: +2A/+3 RGB-SCART kábel

Hozzászólás Szerző: csaba » 2019.06.24. 14:16

Ha még nem próbáltad
Lcd monitorokon szokott lenni 2 állítás funkció ahol a monitor pixel órajel frekvenciáját és fázisát lehet változtatni, ezt automatán is tudja, meg manuálisan is van lehetőség.
ha találsz ilyet a menüben, érdemes állítgatni.

Dr.OG

Hozzászólás Szerző: Dr.OG » 2019.06.24. 21:30

Köszi a tippet, ez TV, és SCART-on át van rákötve a Spectrum, általában 'clock' és 'phase' állítási lehetőség csak VGA-n szokott lenni... Próbáltam a 'mindenevő' BenQ BL912-vel is, de az egyáltalán nem tud rászinkronizálni a Speccy +2A RGB videojelére. Amigával pöccre indul, Ep128-nál eltart egy ideig, mire sikerül neki, de idővel működik.

gyurco

Hozzászólás Szerző: gyurco » 2019.07.20. 13:41

Ez a "lépcsőzés" nekem is megvan a +2A-val + Samsung LCD-vel. Végül is a TATRA fekete-fehér tévéhez képest még így is jobb :)

Válasz küldése