AY 2 SID interfész

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
leslie.wss
Speccyalista

Re: AY 2 SID interfész

Hozzászólás Szerző: leslie.wss » 2013.05.10. 09:20

Számukra mondjuk inkább az eredeti hangzás a lényeg, nem a SID kiválthatósága.

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2013.05.10. 10:01

leslie.wss írta:Számukra mondjuk inkább az eredeti hangzás a lényeg, nem a SID kiválthatósága.
De ez akkor azt jelenti, hogy nem sikerült úgy újragyártani, hogy tökéletes legyen a hangja?

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.05.10. 15:45

Ezalatt a címszó alatt én az alábbi dolgot érteném, ha bődületes baromság, akkor mondjátok. :)

Naszóval az én olvasatomban, elképzeléseimben ez egy olyan interfész lenne, amin keresztül a meglévő különféle AY-ra készült zenék SID-en keresztül szólalnának meg "SID" hangzással. Amihez elengedhetetlen egy hardver illesztő, amin ott egy SID, illetve egy szoftver réteg ami vagy röptében alakítja át az AY-t vagy egy előzetes konverzió útján alakulnak át az AY-ok, hogy a SID-en lejátszhatóvá válljanak. A hardver réteg nem kérdés, megoldható hisz Csaba már csinált is ilyet, tehát kérdés, hogy ez a szoftver réteg egyáltalán értelmezhető-e, megvalósítható-e?
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2013.05.10. 15:51

Bődületes baromság :D Mondjátok, ha nem :)

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2013.05.10. 15:54

A SID-et azért akarja valaki a Spectrumhoz illeszteni, hogy azon élvezhessen C64-es hangzást ... amit te gondolsz, az kb. olyan, mint ha a zongorán lejátszott dallamot hegedűn akarnád hallani ... ha véletlenül is le lehet játszani (mert nem 6 hangot ütök le egyszerre), akkor is értelmetlen.

Mindegy, tessék lelkesedni.

Pgyuri

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2013.05.10. 16:52

Pgyuri írta:A SID-et azért akarja valaki a Spectrumhoz illeszteni, hogy azon élvezhessen C64-es hangzást ... amit te gondolsz, az kb. olyan, mint ha a zongorán lejátszott dallamot hegedűn akarnád hallani ...
Igazad is van meg nem is, mindig azon sírtok, hogy a spekinek a zenéje volt gáz, mekkor lenne, ha spekin játszanánk és jófajta SID zene szólna. :) Amúgy inkább kíváncsiságból elmélkedtem ezen, hogy hogyan szólna egy jól ismert AY-ra írt zene SID-en keresztül. A második megjegyzésed viszont szerintem nem áll, mert nem kétféle típusú hangszerről van szó, hanem mondjuk az idared és jonagored almát hasolníthatnánk össze.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2013.05.10. 20:02

Bali írta:A második megjegyzésed viszont szerintem nem áll, mert nem kétféle típusú hangszerről van szó, hanem mondjuk az idared és jonagored almát hasolníthatnánk össze.
Talán jobb hasonlat: pár ezer forintos játék szinti vs. orgona. :)

De félre a tréfával. Az AY sokkal gyengébb speckóval rendelkezik mint a SID. Annak lenne értelme szerintem, ha feljavítanánk egy játékot mondjuk, hogy a zenéjét átírjuk SID-re (SID interfészre), ami persze program módosítással járna, sok meló. De átfordítani azt a kevés parancsot, amit az AY tud, az nem hozna jelentős javulást. Biztosan picit másképp szólna, de ennyi, nem lenne az a SID-es hangzás, ami a SID extra, AY-ban nem létező lehetőségei kihasználásával született. Amúgy ezt extra meló nélkül is ki lehet próbálni, ha valakinek van kedve és sidplayre PC-n átír valami egyszerű AY dallamot. Lehet, hogy ez ugyanannyira értelmetlen, mint mondjuk a speccy BEEP parancsait simán AY-ra átforgatni.

A speckó összehasonlítására pedig az AY vs. SID topikot ajánlanám (2013.03.22 00:08). :)

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2013.05.10. 20:06

Zozosoft írta:
leslie.wss írta:Számukra mondjuk inkább az eredeti hangzás a lényeg, nem a SID kiválthatósága.
De ez akkor azt jelenti, hogy nem sikerült úgy újragyártani, hogy tökéletes legyen a hangja?
FPGA-ban ugye létezik SID emuláció, és sok kísérletet láttam már az analóg részek digitális kiváltására, de ezt szerintem csak a PC-s emuláció szintjéig lehet fejleszteni.
Ha viszont hibrid megoldásban gondolkodunk (analóg+digitális), akkor biztos vagyok benne, hogy jobb eredményt lehetne elérni, az eredetihez nagyon közeli hangzást.
De amíg van "aprítható" C64, addig biztos kisebb a motiváció. :)

Asimo
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2013.05.10. 20:22

leslie.wss írta:
Asimo írta:Úgy kb. 12 éve építettem PC-hez ISA-s SID kártyát, GAL áramkörrel plusz talán két 74LSxxx IC-vel, és egy fix 1MHz-es oszcillátorral. Nem volt bonyolult.
DOS-ból működött. Később átterveztem CPLD-be, de érdektelenségbe fulladt a projekt.
Haveromék viszont nem dobták el a SID lejátszó ötletét, és ilyet gyártanak manapság:
http://www.hardsid.com/
http://istennyila.hu/hun/program/0005/0004.htm
Ha esetleg jól jönne tőlük valami infó vagy tapasztalat, akkor szóljatok, beszélhetünk velük.
Jaja, ismerem őket (nem személyesen). Mikor még csak PCI verzió volt a HardSID-ből, akkor elkezdtem fejleszteni az USB-s verziót, de elég lassan haladtam vele, végül megjelent az USB-s HardSID, így ez a projekt is a polcra került. Mondjuk én nem a piacra fejlesztettem. :)

Sokáig agyaltam rajta, hogy lehetne úgy megoldani az USB-s lejátszást mint az ISA-st. De rá kellett jönnöm, hogy az USB speckó nem alkalmas arra a nagyon pontos időzítésre, amire itt szükség van. A HardSID is onboard CPU emulációval oldja meg ezt a kérdést, az USB csak adatátvitelre van. Persze így kérdés, hogyan van lehetőség valós idejű emulációra (pl. ha egy tracker vezérli)?

G.o.D.
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2013.05.14. 08:46

Van működő verzióról videó:
http://www.youtube.com/watch?v=Z1MKvA46Os0 (ez nem igazi Speccy, egy Scorpion 256; a lejátszót SamCoupéról portolták;a zene pedig állat)
Ez a lejátszó első portjáról készült: http://www.youtube.com/watch?v=ag_OtsqR_Ws (kedvcsinálónak)

Ez egy Atari ST-s lejátszó Speccy portja, ami SID-hez hasonló hangzást tud YM-re. Nem Commodore SID, de azért érdekes találmány.
http://www.youtube.com/watch?v=aPw9Cdot7io

Ez viszont AY: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=DGZ ... BE51322880
Annyira nem rossz a hangzása, csak tudni kell használni. A lista elején van pár digi sample-kkel készült Amiga trackerekhez hasonlóan írt zene. Érdemes meghallgatni őket.

És egy érdekesség. EP-n SID emu, szoftverből DAVE-re: http://www.youtube.com/watch?v=6CKt9noxA7s
Persze vannak korlátai, de azért na! :)
G.o.D. / AbaddoN

Válasz küldése