ZX Spectrum pixelart

Kicsit ássunk a Sinclair gépek grafikai lehetőségeinek a mélyére...
Asimo

ZX Spectrum pixelart

Hozzászólás Szerző: Asimo » 2012.08.24. 18:25

Sajnos nem találtam grafikával foglalkozó topikot, így ide tettem ezt a témát.
WoS-on fut egy ugyanilyen című topik, ahol találtam ezt a linket:
http://www.youtube.com/watch?v=T9UtPgJa ... e=youtu.be

Egy órán át nézhettek szebbnél szebb Speccy grafikákat, illetve azt, hogyan készítették őket (na jó, csak néhány fázisban).
Tényleg fantasztikus, hogy mit hoztak ki a gépből...

Mivel szokás mostanság rajzolgatni Speccy-n?
Annak idején a kedvencem a The Artist volt, de feltételezem manapság PC-n készülnek ezek a grafikák...

z0d

Re: ZX Spectrum pixelart

Hozzászólás Szerző: z0d » 2012.08.25. 00:10

Wow. Ez nem rossz kis video, köszi. : - )

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.08.26. 19:12

Asimo írta:Sajnos nem találtam grafikával foglalkozó topikot, így ide tettem ezt a témát.
Én meg létrehoztam helyet a grafikáknak is, mert ez tényleg kimaradt és rengeteg minden rejtőzik még itt.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2013.05.10. 11:56

A májusi hónap grafikusa Colorbok lett az ArtCity-n, aki a '90-es években készítette Speccy-s grafikáit:
http://artcity.bitfellas.org/index.php? ... d=1544&p=3

Itt egy másik szép adag Speccy-s grafikákból:
http://artcity.bitfellas.org/index.php? ... m&type=tag
G.o.D. / AbaddoN

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2013.11.19. 00:02

Kicsit utánanéztem szombaton PGyuri által feldobott témának, a 8*2-es attribútumokkal színezett képekre.
Van ilyen formátum a Speccy "grafikus módjai" között, sőt van hozzá egész jó konverter. Régebben Bmp2Scr néven futott, aztán beletették a Retro-X-be. Készítettem pár Tutanhamon maszk verziót.
Ez volt az eredeti:
orig.png
orig.png (85.13 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Ilyen normál színes képben:
normal_screen.png
normal_screen.png (6.03 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Ilyen 8*2-es színegységekkel:
8x2_ifli.png
8x2_ifli.png (6.51 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Ilyen lenne 8*1-es attribútumokkal, de ilyet csak a Timex tud teljes képernyőn (a második error diffusionnel készült, a színfelbontás ugyanaz):
8x1_multitech.png
8x1_multitech.png (6.69 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
8x1_multitech_errdiff.png
8x1_multitech_errdiff.png (12.55 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
G.o.D. / AbaddoN

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2013.11.19. 00:22

Úgy tűnik inkább a színek növelésére mennek/mentek rá, ez a DithVIDE/BZither/GigaScreen (a másodiknál megint error diffusionnel konvertáltam):
lace_solid.png.png
lace_solid.png.png (9.69 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
lace_errdiff.png
lace_errdiff.png (13.9 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Ezekhez a képekhez a Retro-X mellett használható a bzither nevű parancssori tool is. Hogy melyik a jobb, a csuda se tudja, vagy legalábbis én még nem...

A legszebb tricolor RGB lenne, de az meg már túlzottan villogna, mert 3 frame alatt teszi ki a 3 színkomponenst, és nem mellesleg elviszi a memória felét is. Ilyen lenne, ha nem villogna:
trilace_rgb.png
trilace_rgb.png (14.83 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Színesebb képpel talán kicsit jobban lehet demonstrálni a 8*2 pixeles felbontást:
parrot_8x2_ifli.png.png
parrot_8x2_ifli.png.png (6.76 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
parrot_orig.png
parrot_orig.png (80.53 KiB) Megtekintve 1840 alkalommal
Amúgy érdekelne, hogy mit találtak ki leggyorsabb memóriaírásra. Csak kicsit gondoltam bele, abból az jött ki, hogy LD HL,nn majd LD (0x4b00),HL sorozatokkal lehet 26 T-ciklus alatt 2 byte-ot kiírni. Egy 32-es sorhoz így 416T kell, vagyis 2 pixelsoronként cserélhető ki a szín. És így még lehet, hogy villog, úh. be kéne dobni a 128-as shadow screenjét is hozzá. A kép váltást nem számolva, soronként marad 32T. Plusz a kép feletti és alatti border rész. Ember legyen a talpán, aki oda bepaszírozza a kódot. :-) Talán okosabb speciálisan elkészíteni a képernyőt, és csak a "muszáj helyeken" használni több színt a gyárinál. Így több idő marad a kódnak, és még nehezebb megszervezni az időzítések miatt. Kb., mint amikor az ember tape loader alá tesz valami trükköt. De ha oda befért egy Pac-Man... :-) Olyat nem lehetne, hogy loader alatt, nagyon színes Pac-Man...? ;-)
G.o.D. / AbaddoN

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2013.11.19. 00:29

Itt lehet nézni 2 kicsit villogós képet a videóban, de igazából CRT-n kell ezeket nézni, mert arra találták ki.
http://velesoft.speccy.cz/zx/divide/divide-fatware.htm
Ezek a 2 kép váltogatásával elért több színű képek.
G.o.D. / AbaddoN

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2014.02.17. 14:40

ZX Spectrum Evolution formátumú grafika verseny lesz augusztusban a Vodka Party-n. Be lehet adni BMP-ben úh. nem kell hozzá olyan harver, ami tudja a 320*200*16-ot. A részleteket bemásoltam, és lusta módon nem fordítottam le:

While this year edition of International Vodka Party we would like to organize a graphic compo especially for ZX Spectrum Evolution (320x200 in 16 colours out of 64-colours palette, each pixel can have its own colour).

You don't have to be an owner of the machine (nor the compatible - ATM Spectrum model), the format is simple: ***BMP*** file, 320x200 resolution, 16 colours on the screen (out of the 64-colours palette of ZX Spectrum Evolution).
You can recognize easily that the final file format is OK: the BMP file will be exactly 32118 bytes long.

This gfx-mode is available for Spectrum world since 1991, but it wasn't used very often. Which now changes 'cause Eva is the only reasonable choice if one wanna get a new ZX model.

2 pictures per author allowed.
Unlike the converts – converted pictures are NOT allowed at all.

We provide You a "zx_eva_palette.pal" file that You can load into Your favourite PC (and Mac possibly) gfx-editor and draw the compo picture(s).
Example of loading the palette file into PaintShop:
COLORS / LOAD PALETTE and... yes, "OPEN" file. Still, You can use only 16 colours out of those 64 ones.
Check out the example BMP files, too.
http://yerzmyey.republika.pl/gfxcompo2014ivp.rar

Send Your works to yerzmyey AT poczta.onet.pl
Sending 2 versions - signed and unsigned - might be a reasonable choice.

********Deadline - 16 sierpnia / 16 August 2014********

Note: if You didn't get any confirmation from me, that means I DIDN'T GET YOUR FILE!!!
Note 2: We consider also making an on-line voting for everybody, after the party.
Note 3: You can send as well the TRD/SCL 256x192 RGB format pictures (called also "8color" or 3"color" sometimes) but remember You can use there only 8 colours of standard ZX Spectrum palette, and such pictures will compete with Eva's pictures, so it might not be a "fair fight" (although the RGB gfx-mode is stable on ZX Evolution - it doesn't blink).

Regards,
Yerzmyey/HOOY-PROGRAM^AY-RIDERS
http://yerzmyey.republika.pl/gfxcompo2014ivp.rar
[Submitted by yerzmyey]
G.o.D. / AbaddoN

G.o.D.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: G.o.D. » 2014.02.17. 14:43

A csatolt képekben a nagy Polski autentikus. :lol:
G.o.D. / AbaddoN

Válasz küldése