ResiDOS

Mátrix, ZXCF kérdések, válaszok...
Bali
Site Admin
Kapcsolat:

ResiDOS

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.01.09. 18:22

Szia!

Ejtsünk pár szót a ZXCF és ZX Mátrix op.rendszeréről, ami nem más mint a ResiDOS.

Jelenleg a Residosból a 2.25-ös verzió az aktuális.
bootscreen.png
Íme a honlapja:
http://www.worldofspectrum.org/residos

Letöktésnél érdemes figyelni arra, hogy külön verziók készültek a ZXCF-hez, ZX Mátrixhoz, sőt ezen belül még más verzió kell ahhoz, ha CF-fel akarjuk használni és egy másik ha USB pen drive-val.

Amúgy rengeteg eszközre portolta a fejlesztője Garry Lancester, így akár azt is mondhatjuk, hogy manapság standard op.rendszer a modern háttértárolókon.

Üdv,
Bali
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Re: ResiDOS

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.02.15. 12:01

Ennek a fejlesztése teljesen leállt? :(

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.02.15. 13:19

Szerintem nem. Épp a minap váltottam levelet Garry-vel, aki a kérésemre fejlesztett a TapeIO package-be. Majd rákérdezek, hogy mi a helyzet a ResiDOS fejlesztésével, mit tervez.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.02.15. 14:39

Csak azért kérdeztem mert, hogy 2.5 éve nem frissült az oldal.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.03.01. 11:17

Némi jó hírrel szolgálhatok ResiDOS fejlesztés kapcsán. Minap leveleztem Garryvel és konkrétan rákérdeztem, hogy tervez-e valami újdonságot a Residosba.

Egyrészt foglalkozik az általam kért TapeIO fejlesztéssel, másrészt végre lesz megoldás a rendszer visszaállítására, egy jó kis összeomlás után nem kell majd újra telepíteni mindent magnóról.
A Task manager fejlesztése egyelőre még nem hozott lázba, de talán lesz arra is megoldása, hogy 2-3 NMI nyomkodás után ne szálljon el minden. :)

üdv,
Bali

Garry válaszai:
I've got plenty of plans, and will hopefully get on to them when I've done these couple of TapeIO ones. The next things I want to do are:

1. Have an SRAM restore facility.
In case of emergencies (SRAM corruption) this will allow a single OUT command from BASIC to re-install ResiDOS without having to load from tape again.

2. Improvements to Task Manager.
Lots of things to do here. The most important ones are to handle 128K tasks, and to save/restore task-specific data such as which files are open etc.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.03.01. 11:57

Bali írta: 1. Have an SRAM restore facility.
In case of emergencies (SRAM corruption) this will allow a single OUT command from BASIC to re-install ResiDOS without having to load from tape again.
Ez nagyon jó ötlet!

Azt is sejtem hogyan fog működni: az SRAM egy eddig nem használt lapjába kerül a helyreállító program (Pl az utolsó lapokra, és ezzel csökkenti a bejegyzett elérhető memória méretét), az OUT-tal ezt lapozzuk be, és ott adódik át a vezérlés, ahol a BASIC ROM kiadja az OUT utasítást, a következőt már az SRAM-ból olvassa.

De tartok tőle, hogy a HW-es SRAM sérülés esetén ez se biztos, hogy segíteni fog, hiszen ez a tartalom is sérülhet :(

Amit nagyon javasolnék még neki: a ResiDOS-nak egy cheksum ellenőrzéssel kéne indulni, és ha nem stimmel, akkor álljon le hibaüzenettel.
Így elkerülhetőek lennének az olyan esetek, mint pl nálam, hogy megsérült de elindult, és így tönkretette a pendrive tartalmát :-(

Ilyen cheksum ellenőrzés természetesen ebbe a helyreállító programba is kéne.

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.03.01. 14:15

Amennyiben még felmerülnének további igények, akkor továbbítom Garrynek csokorba szedve. :)
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2012.03.02. 15:31

Érdekes, pár éve amikor összeraktam őket (a CF-nél is nem csak a mátrixnál), már felmerült ez a probléma, akkor erre rákérdezve teljesen lerázták a dolgot.
És most toldozgatják hozzá a megoldást software-esen.
Sajnos alap konstrukciós probléma programból kapcsolni egy portra írással a sram írásvédelmét.
Olyan alap hw változtatás lenne a megoldás hogy a nem munkaterületnek használt ram lapokat kikapuzni, és egy kapcsolóval tiltani az írást,
Vagy rádrótozni még egy flash memóriát is a buszra és abban lennének a programok.
Ilyenkor mindig sajnálom, hogy egy pár száz forintos alkatrész kispórolása miatt használhatatlan valami, a sok munkával fejlesztett SW, kiegészítők ...

csaba
Speccyalista
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2012.03.02. 15:41

Még arra is gondoltam régebben, hogy azt a kimenet, ami tiltja az írást a ram-ba, megszakítani, közbe iktatni egy mikrokontrolleres áramkört, ami a kimenetén csak akkor kapcsolja be az írást ha egy megadott sorozatban jönnek az engedélyező jelek.
gyakorlatilag az egy bit kapcsolás helyett egy rövid kódsorozatot kellene kiküldeni a residos-nak, ez az áramkör dekódolná, és engedélyezné a ram-ot.
Ez gyakorlatilag egy fólia vágás és a 2+2táp vezeték bekötése egy pár kivezetéses mikrokontrollerbe.
Ez lenne a legegyszerűbb, legkisebb átalakítással elvégezhető módosítás, ami biztos eredményt ad (kicsi, olcsó, egyszerű beépíteni).
Egyébként a flash memóriák sw írásvédelme is hasonlóképp működik, megadott több címre megadott adatokat kell beírni adott sorrendben, az hogy ilyen véletlenszerűen kialakuljon szinte 0 az esélye.

Válasz küldése