Első tapasztalatok

Mátrix, ZXCF kérdések, válaszok...
forumadmin
Site Admin

Első tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:45

Sziasztok Matrixban élők!

Pár kérdés vetődött fel bennem a ZX Matrix használatának első napjaiban:

- a gép (48k, 128k, +2, gyakorlatilag mindegy melyik) kikapcsolása után újabb bekapcsolásnál néha csak fekete képernyő jelenik meg és a ZX Matrix eltávolítása nélkül el sem indul a gép, majd újraindítás és ZX Matrix csatlakoztatása után elindul minden, de "elfelejti", hogy már megkapta a residost. Máskor minden normál módon elindul (akár több órai állás, sőt másnap is).
- a taskman (mindig telepítve van a taskman.pkg) néha elindul NMI megnyomására, néha lefagy minden, néha pedig egyáltalán nem csinál semmit.

Szóval a kérdés(ek): nálatok is előfordulnak ezek a jelenségek, tehát mondhatjuk, hogy ez így "normális"?

- milyen alapon válogathat a pendriveok között? Valahogy kiszúrja a "gagyit", van pár gyógyszercéges és egyéb reklám-pendájvom, azokat nem szereti...

- TZX, TAP, Z80 fájlokkal próbáltam eddig. Z80-nal hibátlan, TAP sem fogott még ki rajta, TZX gyakran kifog rajta még olyan esetben is mikor semmi extra nincs a betöltendő blokkokban. Nektek mi a tapasztalatotok? DSK-val még nem próbáltam, még nem is tudom a módját, gondolom csak +3-mal megy, azt is majd beizzítom

- (gyenge angol tudásom okán) pár órányi idegeskedés után rájöttem, hogy a %tapein-t kell használnom TAP és TZX betöltéséhez, ez már OK, de arra nem tudtam rájönni, hogy miként lehet egy basic programot lementeni a pendrivera .BAS kiterjesztéssel, tudja valaki a módját?

A végére egy szomorú hír: a 128k-s gépem megkukult, nem hajlandó hangot kiadni...

Üdv
M/ZX

forumadmin
Site Admin

Re: Első tapasztalatok

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:46

Szia !

Én is több napja küszködök a MATRIX-al.
A leállás és újra induláskor azt tapasztaltam, hogy csak abban a kapcsoló állásokban indul
újra ahogy kikapcsoltam, ha a CF-USB kapcsoló át lett kapcsolva csak szines kockák voltak a képernyőn.
Ha CF-ről USB-re váltok minden esetben újra kell telepítenem a ResiDOS-t.
Azt hiszem ez talán a rendes működése?
A pendrivera minden további nélkül tudtam rögziteni egy előzöleg magnóról betöltött programot *.bat kiterjesztéssel.
Ami viszont nekem még nem jött össze, az a *.TZX és *.TAP fájlok beolvasása illetve a taskmanager megjelenítése.
Ami az NMI gombot illeti az nekem sem csinált soha semmit akár milyen körülmények között nyomtam meg.
Az én angol tudásom is nagyon gyenge ezért kérlek, lépésenként légszíves leírni hogyan lehet beolvasni a TZX ÉS tap Fájlokat.

Üdv
Oldboy

forumadmin
Site Admin

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:46

Sziasztok!

Tegnap és tegnapelőtt végre kipróbáltam a ZX Matrixot! Gratulálok mindenkinek, aki részt vett az elkészítésében, nagyon profi munka!

Első, felszínes tapasztalataim:
A mellékelt dokumentáció és a listán leírtak alapján elég könnyen be tudtam üzemelni. Amit nem gondoltam volna: a legnehezebb feladatnak a ResiDOS telepítése bizonyult, bizonyos sztereo-mono kábelproblémák miatt, de ezt végül egy rendkívül csúnya gányolással megoldottam.
Telepítettem a TapeIO és a Task Manager csomagokat.
Még nem volt szerencsém a ResiDOS-hoz. Első benyomásra egy nagyon jól átgondolt, ötletes rendszernek tűnik, és sokkal többet tud, mint amire előzetesen számítottam. Egy 256MB-os FAT16-osnak formázott pendrive-ot használtam, amit gond nélkül felismert.
Pár problémám adódott azért a használat során:

* Amire számítottam: TZX-ből a játékok jó része nem töltődik be.
* A Task Manager előhívásánál az NMI gomb nyomkodása közben elég gyakran, kb. minden harmadik-negyedik alkalommal lefagy a gép. M/ZX is tapasztalt hasonlót. Mi okozhatja?
* Nem sok programot tudtam még kipróbálni, de a TAP-ból betöltött Thunderbirds és a Bruce Lee is hasonló hibát produkált: Látszólag minden gond nélkül elindulnak, aztán meghatározott ponton elszállnak: A Thunderbirds a bumszli űrhajóval a negyedik, "virágos" képernyőre való áthaladáskor (weedkiller használatakor), a Bruce Lee pedig a második képernyőre való átlépéskor. Sajnos snapshotokkal még nem tudtam kipróbálni, úgyhogy nem tudom, hogy ez a TAP-ból töltés során keletkező programhiba miatt van, vagy ezeknek a programoknak egyszerűen nem tetszik a ResiDOS-os ROM tartalom. Más is tapasztalt hasonlót?

Üdv,
STP

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.01.11. 21:50

Én idáig jutottam:
48-as géppel nem sikerült összebarátkoztatnom
Ha a 128-ason feltöltve rárakom, akkor azt mondja, hogy 255K mode, aztán lefagy, szét esik a kép, stb
Utána 128-asra visszarakva szintén nem működik, újratelepítésig.
De telepíteni se tudom 48-ason, eljut odáig, hogy 1024K, majd press Enter for install, aztán lefagy...
(128-ason ilyenkor pár másodperc után jön a reset, és aztán már a Matrix jelentkezik be)
Kb 5x próbáltam, nem megy
128-ason gond nélkül felmegy.

128-asról +3-ra átdugva rendben működik.

Több külöböző 48-assal is próbáltam.

Válasz küldése