MGT +D ResiDOS package beta teszt

Mátrix, ZXCF kérdések, válaszok...
forumadmin
Site Admin

MGT +D ResiDOS package beta teszt

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:31

Sziasztok!

ZXCF/Mátrix tulajdonosok figyelem!
Pár perce kaptam az alábbi levelet. Lehet jelentkezni a készülő +D package tesztelésére.
Én mindenesetre már jelentkeztem is a Sinclair.hu nevében, így szerintem akit még érdekel annak én továbbítom a teszteléshez szükséges anyagokat.

Edy: segítene neked a SpeccyDOS package fejlesztésében, ha megszereznénk a forráskódját?

Üdv,
Bali

A developer has produced a package for ResiDOS which supports and emulates the MGT +D interface, and would like some beta testers for it.

The package supports physical drives & printers attached to a real +D (or Disciple) interface. It also supports emulation of the +D by mounting disk image files stored on any ResiDOS drive, so you do not actually need to own a +D in order to help beta-test this package.

If you're interested, please email me and let me know which hard disk/CF interface you are running ResiDOS under (since the beta requires an as-yet unreleased new version) and whether you have a real +D or Disciple interface.

Thanks

forumadmin
Site Admin

Re: MGT +D ResiDOS package beta teszt

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:32

Sziasztok!

Bali, szívesen segítek tesztelni, mit kellene csinálni? (Az angol szövegen nem rágtam át magam)

Üdv
M/ZX

forumadmin
Site Admin

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:33

Szia!

Nagyjából az a pálya, hogy kapunk egy beta plusD package-et, amit plusD disk image-ekkel kellene próbálgani ZX Mátrixon vagy ZXCF-en.
Az is elképzelhető, hogy talán beta residos-t is kapunk... Megírom, ha lesz valami.
Az imént jelentkezett Sami is a tesztelésre.

üdv,
Bali

forumadmin
Site Admin

Hozzászólás Szerző: forumadmin » 2012.01.07. 20:35

Sziasztok!

Megérkezett a tesztelendő PlusD image kezelő package. Van hozzá remekbeszabott manual is. Kérdésekkel forduljatok hozzám, illetve a teszt eseteket is nekem küldjétek.
Természetesen a pályázatban résztvevőknek kötelező! :)
+DManual.txt
(57.84 KiB) Letöltve 43 alkalommal.
mgtbeta.zip
(14.3 KiB) Letöltve 15 alkalommal.
Üdv,
Bali

-----Original Message-----
Subject: Re: MGT +D ResiDOS package beta test

Hi all,

As promised, attached is the beta of the new MGT +D package (despite what I said in the original request, it will not work with Disciple hardware, just the +D). You will need to install the latest version of ResiDOS (v2.25, just released) in order to use it.

This package has been written by a developer who wishes to remain anonymous, so please send all bug reports/comments to me and I will forward them on.

Attached is a zip file containing the package itself (install with %INSTALL "pdpkg.pkg"), the developer's release notes and a .mgt disk image.

Quickstart:
If you have a real +D, insert a system disk into your drive and enter the special command to boot to G+DOS:
!

If you don't, first map drive 1 to the supplied disk image (the following command does so in r/w mode):
%pdena 1,0,"mysys9.mgt"

You can see assignments add any time with:
%pdlist

After doing the map, boot to G+DOS with the boot command:
!

After doing one of these boot processes, you can enter +D commands as well as ResiDOS commands (even after resetting etc - the +D settings are retained). I've attached a copy of the +D manual for those of you unfamiliar with it - other documentation and software can be found on World of Spectrum and elsewhere on the web.

A few simple +D commands to get you started:
CAT 1
SAVE d1"test"
LOAD d1"test"

Garry

--
Garry Lancaster

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.01.31. 16:22

Én teszteltem ezt a csomagot korábban és remekül, stabilan működött. Egy baja volt csupán, hogy csak a .mgt mentéseket tudja olvasni a .img-ket nem.
Azt hiszem a 2 fajta mentés között annyi a különbség, hogy a track-ek sorrendje más, valahogy így:

IMG Format
Disciple/+D dump:
◦Side: 0 Track: 0
◦...
◦Side: 0 Track: 79

◦Side: 1 Track: 0
◦...
◦Side: 1 Track: 79

MGT Format
Disciple/+D dump:
◦Side: 0 Track: 0
◦Side: 1 Track: 0
◦Side: 0 Track: 1
◦...
◦Side: 0 Track: 79
◦Side: 1 Track: 79

Valaki hallott már img -> mgt konverter programról?

üdv,
Bali
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.01.31. 16:37

Bali írta: Valaki hallott már img -> mgt konverter programról?
Diskimage-be belerakjam?

Válasz küldése