Rainbow (Multicolor) Graphics

Beszélgessünk érdekesebb Spectrum programokról...
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Re: Rainbow (Multicolor) Graphics

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.04.21. 14:56

Örülök ennek a témának, de jó lenne rendbe tenni a fejünkben ezt az egészet. Már korábban is gondoltam rá, hogy kéne valami összefoglalás egyáltalán a spectrum grafikus módokról, illetve a multicolor megoldásokról.

https://en.wikipedia.org/wiki/ZX_Spectr ... monochrome
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.04.21. 16:16

njozsef írta:El lehet menteni a képet TAP, TZX, JPG, BMP, stb. formátumban. A normál screen-t sikerült betöltenem TZX-ből, de a többi formátum "elszáll". Próbáltam értelmezni a program mellé csomagolt doksit, de nem jutottam közelebb a megoldáshoz.
Ha Speccy-n sikerülne ezeket a formátumokat megjeleníteni, akkor már csak egy Viewer kellene, ami támogatja pl. a ResiDOS-t.
Csak bottal piszkálom ezt a témát, de azt gondolom, hogy ez csak egy konverter program, viewert nem ad. Tehát ami nem SCR ZX mód azt csak így simán nem lehet megjeleníteni spectrumon. Vagy hardver vagy valami megjelenítő progi kell hozzá.

Pl. itt ez az MLT formátum, amihez mondjuk jól jön egy MB02+ vagy valami hasonló. :)

Amúgy ennek a proginak van egy újabb verziója is, szerintem az SDK-nkban is megvan.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

njozsef
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.21. 22:06

...azt gondolom, hogy ez csak egy konverter program, viewert nem ad. Tehát ami nem SCR ZX mód azt csak így simán nem lehet megjeleníteni spectrumon. Vagy hardver vagy valami megjelenítő progi kell hozzá.
Ebben egyetértünk :), kell egy viewer, amivel a Speccy meg tudja jeleníteni ezeket a képeket vagy, ha nem is ezeket, de pl. az Ultraviolet demo végén szereplőkhöz hasonlókat.
Amúgy ennek a proginak van egy újabb verziója is, szerintem az SDK-nkban is megvan.
A SDK-nkban is csak a 2.11a verziót találtam meg.
...de jó lenne rendbe tenni a fejünkben ezt az egészet. Már korábban is gondoltam rá, hogy kéne valami összefoglalás egyáltalán a spectrum grafikus módokról, illetve a multicolor megoldásokról.
Született már egy összefoglaló a témában: http://tarjan.uw.hu/zx_gfx_modes_hu.htm

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2017.04.21. 23:10

Igen ismerem Ricsibubus oldalát, de én valami struktúráltabb, mélyebb dologra gondoltam.

Spectrumon viszont teljes képernyős muticolor megjelenítés csak extra hardverrel megyen, ha jól értelmezem a leírásokat. Mondjuk a Nirvanás megoldás már közelít ehhez, az már majdnem teljes képernyő. De talán majd Pgyuri is hozzászól a témához, hogy megvalósítható-e egy ilyen viewer, aminek csak egy statikus képet kellene megjeleníteni.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

njozsef
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2017.04.25. 23:14

Spectrumon viszont teljes képernyős muticolor megjelenítés csak extra hardverrel megyen, ha jól értelmezem a leírásokat.
Igen, viszont a nem teljes képernyős multicolor megjelenítés lehetséges.
https://www.youtube.com/watch?v=1lFBXWxSrKE
Pondlife_01.JPG
Pondlife_02.JPG
Pondlife_03.JPG
Pondlife_04.JPG
Pondlife_05.JPG
Én is várom Pgyuri hozzászólását, hogy szerinte mekkora a legnagyobb multicolor kép, amit a Speccynek még van ideje megjeleníteni.

Olyan demót, játékot még nem találtam, amiből kiderül, hogy a 128K-s Spectrum két képernyőjének gyors váltogatásával milyen képet lehet megjeleníteni.

Pgyuri
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2017.04.26. 17:14

Üdv,

A megjeleníthető kép ekkora:
JPowerJ3.gif
Rákattintva mozog...
ZX Spectrumon NINCS képernyőmód, ezt tisztázzuk már egyszer s mindenkorra. A hardveres bolondságoknak semmi köze a Spectrumhoz, egyéb dolog meg nincs.

Alap:
8x8 pixeles (8 byte-os) területen belül egy PAPER és egy INK alkalmazható. Ehhez semmi trükk nem kell.

Színkeverés:
Alap módszer, csak ponthálóval tűnik úgy, hogy új szín jön létre. Ehhez semmi trükk nem kell, amúgy meg ronda.

Programozási "trükközés":
1x8 pixelen (byte-on) belül egy PAPER és egy INK alkalmazható. Ehhez programozás kell, lásd Nirvana+

Képváltogatás:
128K-s gépen 2 lap gyors váltása. Mindenképp vibrálni, ezért nem alkalmazzák.

A programozási "trükközés"-hez - ha jól tudom - van már rajzoló, képkonvertáló program. Megjelenítő lehet, hogy még nincs, de hogy miért is lenne jó nézni egy képet sokkal "gagyibb" minőségben Spectrumon, ezt csak Ti tudjátok megmondani. Az Enterprise legalább szép minőséget tud, ott meg a processzor lassú a mozgó, sokszínű, nagyméretű sprite grafikákat alkalmazó játékokhoz.

Régen még elhűltünk, hogy milyen klassz a Samatha Fox Strip Poker képe, ma már csak megmosolyogtató, milyen jó is volt a fantáziánk :)

Pgyuri

Válasz küldése