Új játék - Ishido: The Way of Stones

Kutassunk fel minden magyar fejlesztésű ZX81/Spectrum programot!
mezei

Új játék - Ishido: The Way of Stones

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.10.01. 07:28

Sziasztok!
Az úgy kezdődött… Szóval a kilencvenes évek elején, talán 1992-ben vették a szüleim a család első IBM kompatibilis PC-jét, ahogy akkoriban mondták. Ez egy 386-os gép volt, mono monitorral. Nem sok játék tudott rajta lekötni, de ami igen, az nagyon. Az egyik ilyen az Ishido volt, egy logikai, táblás játék. Egyszerűen lebilincselő volt a hangulata, az egyszerű, tiszta logikája, ami mégis kegyetlen bonyolulttá tud válni játék közben. A játék nem jelent meg Spectrumra, ki tudja miért, talán tervben sem volt soha, pedig a kiadója, az Accolade 1991-ig adott ki Spectrumra játékokat. Telt-múlt az idő, évek, teltek el, mire teljesen elfelejtettem a játékot. Aztán pár éve valamiről eszembe jutott, de még a nevét is nehezemre esett felidézni. Kerestem, kutattam, megtaláltam, és akkor tudatosult bennem igazán, hogy ennek a játéknak valóban nincs Spectrum verziója, pedig látszólag egy nagyon egyszerűen megvalósítható feladat lenne a megvalósítása. El is kezdtem tervezgetni, rajzolgatni hozzá figurákat, képernyőterveket,… De nem jutottam tovább, mert a programhoz nem tudtam hogy hozzákezdeni. Ennek több oka is volt, a legfontosabb, hogy elfelejtettem a gépi kódú programozást (pedig annak idején tényleg használtam Spectrumon is, PC-n is). Ez kb. 3 éve lehetett. Aztán Kapitány elkezdte lefordítani, az általam addig cask cím alapján ismert Jonathan Cauldwell művet, a “Hogyan írjunk játékot ZX Spectrumra...”-t. Ez még nem lendített ki a holtpontról, de eljött a pillanat, amikor a Speccyalista Világ tervéből végre konkrét munka is lett. A magazinban megjelent az első fejezet, amit ezúttal figyelmesebben átolvastam és kezdett valami motoszkálni a fejemben. Aztán újraolvastam a portálon fenn lévő másik két részt is és nekiláttam gépi kódban programozni. Semmi komoly dolgot nem műveltem, de úgy éreztem, hogy kellene valami terv, ami köré pakolgathatom a programrészleteket. Eszembe jutott az Ishido, próbáltam kirajzoltatni figurákat, betűket, hatjegyű számokat összeadni, mozgatni a köveket a képernyőn… Csupa komolytalan dolog, mégis kezdett összeállni a játék. Ez alig három hete volt, most pedig bejelenthetem, hogy elkészült a játék! Nem kell nagy dologra gondolni, de színes, hangos, szerintem jól használható és nem húzták volna le a korabeli sajtóban sem. A játék fut akár 16K-s gépen is, pedig nem mondhatnám, hogy optimális a programkód :)
Aki többet akar megtudni a játékról, esetleg le akarja tölteni, ne adj isten, játszani akar vele, az látogasson el a játék honlapjára, mert az is van neki :) http://fanzix.hu/index_elemei/Ishido.htm

Üdv
m/zx

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Re: Új játék - Ishido: The Way of Stones

Hozzászólás Szerző: Bali » 2015.10.01. 08:13

Áhá, szóval ezért nem készültek a kiadványok! :)
Még csak itt az autóban olvastam a hírt, de WOW! Új játék és a miénk, már a hír is óriási. Sajnos majd csak bent tudom megnézni a progit...
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

csory
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: csory » 2015.10.01. 08:26

1. Nem ismertem az Ishdo-t.
2. Letöltöttem, nagyon jól sikerült "konverzió" - gyári minőség :!:
3. Kollégák itt állnak mögttem (idejöttek a csipogásra) és mutogatják hogy mit hova tegyek :D

Köszi szépen és gratulálok!

Ps: a letöltés után kézzel kellett megadni a .tzx kiterjesztést mert az általam használt emu (ZXSP) nem ismerte fel a filet.
- Csory -

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.10.01. 08:58

Fantasztikus!!!
Nem csak maga a játék, hanem a körítés is: borítók, kézikönyv!

Egyetlen aprócska hiba a leírásban: a Szabályoknál van egy "követhkező"

Enterprise verziót nem tervezel? :-)

Zimi
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zimi » 2015.10.01. 10:03

Gratula!
10-féle ember van, aki érti a bináris aritmetikát és aki nem.

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2015.10.01. 10:18

Zozosoft írta:Enterprise verziót nem tervezel? :-)
Zozókám, még nincs kész a port? :)
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

mezei

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.10.01. 10:21

Köszi mindenkinek!
csory irígylem a munkahelyed! nem sok helyen lehetne Ishido partikat nyomni :)

mezei

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.10.01. 10:30

Zozosoft írta:Enterprise verziót nem tervezel? :-)
Nem zárom ki a dolgot, de ahhoz előbb kell egy gép! Még nem láttam működés közben, próbáltam többször venni, de mindig lecsúsztam róla.

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.10.01. 10:47

mezei írta: Nem zárom ki a dolgot, de ahhoz előbb kell egy gép! Még nem láttam működés közben, próbáltam többször venni, de mindig lecsúsztam róla.
Ezen szerintem könnyen lehet segíteni :-)

Kapitany

Hozzászólás Szerző: Kapitany » 2015.10.01. 11:20

Jajj de jó, hát ezt nagyon jó volt olvasni! Ha egyetlen igazi játék is elkészült a cikkek fordításának segítségével, akkor ez nekem löketet ad az összes maradék fejezet lefordításához, hátha készülnek még jó kis játékok! Mindenképpen ki fogom próbálni a programot. Sőt! Javasolom, hogy screenshot és említés kerüljön valamely következő számba a rovat végére, hogy lám, néhány fejezet elsajátításával már ilyen programot is lehet készíteni, alkalmazva a megszerzett ismereteket!

Háhááá, imádom a töltési idő megjelölést! :D

Belenéztem a programba. Engem nagyon érdekelne, hogy a program mennyiben készült a cikkekből felszedett tudás anyagból, és mennyiben más utánajárásból? Hallhatnánk erről kicsit részletesebben? Például, hogy hogyan készültek a grafikai elemek?

K

Válasz küldése