Z80 dallamcsengő és eprom

Mindenféle hardver tuning, ötlet ZX81-hez, ZX Spectrum-hoz régről és napjainkból...
buddhasoft
Kapcsolat:

Z80 dallamcsengő és eprom

Hozzászólás Szerző: buddhasoft » 2015.01.04. 18:30

Sziasztok!

Úgy alakult, hogy nagybátyám hagyatékából hátramaradt vagy 200db UV eprom. Már sikerült egy égetőre is szert tennem - igaz a 4 és 8k-s epromok kifogtak rajta a speciális tápfesz miatt. Törlőlámpát is hozza a Jézuska, csak nagyon vastag ólombélés van a csizmáján :(

A lényeg:
Van pár régi 1995-ös évkönyv alapján legyártott Z80 dallamcsengő panelem és tudok írni szoftvereket is hozzá.

2db már működik eltérő eprom mérettel.

Azonban a hardver készítője csinált egy csúnya trüköt, hogy egyoldalasra megcsinálhassa egyszerűen a paneleket. Felcserélt néhány címlábat.

Ezeket össze is írtam, mert valamiért úgy döntöttem - szebbre szeretném megcsinálni a panelt, nem tetszik a letrasetes íves vonalvezetés.

Van esetleg köztetek valaki, aki jobban elmélyedt már a Z80 Assembly részébe?

Ugyanis jó lenne a meglévő eprom tartalmakat az eredeti címvezetékekre visszaállítani.

Ezzel együtt lehetne írni ma már jobb szoftvert is az epromokba, mivel sok játék zenéje lejátszható lenne amolyan Z80BOX módjára.

Tudom persze, hogy egy androidos kütyü (sőt még a gyerek okosórája is) képes erre emulátorral.

De ez mégis "vas". Azaz ha akarom beépítem egy dobozba és speccy hangon megy a csengő.

Egyben szeretném megosztani az eddig elkészült panelterveket és eprom tartalmakat - ha volna rá igény.

Most 5 panelt hirtelen legyártatok, hogy leteszteljem - mindent jól adoptáltam-e?

Akkor talán meggyőzőbb lesz a dolog. Igyekszem valami videofélét is összedobni még a napokban az eredeti dallamcsengőről.

Amit még tudni kell róla: Kb 1,5MHz-en megy benne a Z80. Két nyomógombot képes fogadni: 1.) BIM BAM 2.) dallam

Egy átkötéssel át lehet kapcsolni a nagyobb epromoknál a felső (HI) tartományra, ahol jobban megkomponált zenék vannak kb 15db.

Alapban 150 dallamot tud.

Üdv:
(c) 1986 BUDDHA SoFtWaRe HUNGARY

Zozosoft
Kapcsolat:

Re: Z80 dallamcsengő és eprom

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.01.04. 18:52

Nem tűnik túl bonyolult feladatnak :-)

Hangkeltő része milyen? Ha valami hasonló 1 bites mint a Spectrum, akkor esetleg a meglévő zenéket is lehetne Spectrumra konvertálni.

Laki

Hozzászólás Szerző: Laki » 2015.01.04. 19:31

buddhasoft írta: Van esetleg köztetek valaki, aki jobban elmélyedt már a Z80 Assembly részébe?

Ugyanis jó lenne a meglévő eprom tartalmakat az eredeti címvezetékekre visszaállítani.
Szia Buddha!

Ha megvan a lista a címvezetékek összecseréléséről, akkor egy egyszerű algoritmussal visszaállítható az EPROM tartalma címről címre, minden különösebb Z80 assembly tudás nélkül. A címvezetékeken kívül az adatvezetékek között is akad összecserélt? Mert ebben az esetben az adatbájtokat is át kell forgatni.

Nem lehet, hogy egyfajta adatvédelem miatt cserélte össze a vezetékeket, ezzel értelmezhetetlen kódot kinyerve az EPROM-ból? Abban az időben ez egy létező "titkosítási" módszer volt, vagy inkább csak nehezítés, amivel első körben le lehetett pattintani az adatbányászokat.

Latyi.ca

csege
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: csege » 2015.01.05. 02:31

Üdv!
Anno rengeteg iljen készült, eredetileg az Urbán-féle Hobby Elektronika árulta kit formában.
elméletileg nekem is van egy 25 éves darab valahol. ha érdekel, előhalászom néked, hátha jó az EPROM benne.

a lényeg: az RT1995-es évkönyvében leközölték az áramkört, a nyák tervét.
első körben vesd össze ezt a nyáktervet a tieddel, hasonlít-e? a file:
Dallamgenerator-z80al.pdf
Dallamgenerátor z80-al
(741.49 KiB) Letöltve 56 alkalommal.
azután meglátjuk a többit :)
(c)csege

Ja, és nekem nem rémlik címvezeték csere, úgy emlékszem, egyenesben olvastuk- írtuk az EPROMokat Speccys égetővel.
Ez valami úri huncutság lehet...

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2015.01.05. 10:14

Pont jó Pgyuri fejtörője ehhez, mindenki beleásta magát a bitcsereberék programozására.

buddhasoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: buddhasoft » 2015.01.05. 11:18

Szia Csege!

A panelek, amiket örököltem és amik működnek - azokban a címek biztosan fel vannak cserélve.

A rajzot én is az RT ÉK 1995-ös számából digitalizált pdf-ből nyertem. Ez alapján ugyanaz a panel, csak nem tetszett.

Mellékelem a rajzot, amit készítettem, az összes adattal a cseretáblázattal együtt.

A cseretáblázatot én készítettem - csipogós módszerrel, lábról - lábra.

Igazad van az adatbuszt nem néztem meg, de az már komoly perverzióra vallana, ha azt is elcsereberélték.

Az Eprom tartalmak megvannak a dallamcsengőkben és ki is mentettem a saját égetőmmel, bináris formában. Vissza is tudtam ezekből írni és működnek is,
bár valamiért mindig 0-ra kell állítanom a kezdőcímet íráskor. Emiatt kellett eprom törlőt rendelnem, mert párat rontottam, mielőtt rájöttem, hogy a default cím az 1.
Z80_dallamcsengo.zip
(269.27 KiB) Letöltve 43 alkalommal.
eprom.zip
(5.07 KiB) Letöltve 40 alkalommal.

csege
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: csege » 2015.01.06. 01:04

hully-haw!
A dallamcsengő még a mai napig létező termék;
http://www.urbanelektronika.hu/

És milyen csalóka az emlékezet: még az általam berakott pdfben is megemlítik a cím- ÉS adatvezetékek megkavarását.
Tehát: bocs, nekem is a kavart EPROM csücsül a fiókomban. :/
(anno az iljen 'varázsolt' promokat a laborban dekoder ááramkörrel ültettük az égetőbe, ha nem akartunk sokat xarakodni a dekódolással. tüskesor-pici nyák-kilincses foglalat-[e]prom
Lehet, hogy ezért nem hagyott bennem mély nyomot a 'varázslás'
(c)csege

Ui:
Néztem a kapcs rajzodat. láttam, korrektebb a tápàramkör került rá, mint az eredeti '95ös.
Ui2:
A legdurvább változat ugatott, vagy őrült fejhangon üvöltözött:'csengettel!csengettekcsengetttek, CSENGETTEK!!!'
:D
:D

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2015.01.06. 10:01

Nem csak a titkosítás lehetett a cél, hanem a nyák rajzolat egyszerűsítése
mivel sok vezetéket kell bekötni a cpu és eprom között, egyszerűsíthető a rajzolat, elég az egy oldalas panel, kevesebb átkötéssel.
a fejlesztésnél meg két ic-foglalatból egy adapter azután már lehet égetni közvetlenül a mester-ről.

buddhasoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: buddhasoft » 2015.01.06. 19:47

Zozónak!
Nem bonyolult - 1 bites felbontás, tűimpulzusokkal. Ha elolvasod az RT ÉK működési leírását benne van - Sajnos én is csak másodszorra olvastam el - az alapján alakítottam vissza a címvezetékeket. A tűimpulzusokból egy nagyobb kitöltési tényezűjű impulzust állít elő a 7474, majd rákerül egy tranzisztoros erősítőre. A jelformálás nélkül is szól, de nagyon halkan. A Jelformálást követően szép telt hangja lett és kellően hangos.

Esetleg lehet egy árkötést még rátenni, ami kihagyja a 7474-et - bár ez az ic foglalaton is simán megvalósítható (én is ezt csináltam) a 11 és 9-es lábak átkötésével (igaz én egy ellenállást is beiktattam a körbe.

Most már olyan lesz amilyen, mert nem volt időm az adatbuszt is átböngészgetni - ha hibás - a paneleken majd javítom. Úgyis prototípusnak készült.

Szóval ezek szerint senkinek nincs meg az eredeti kód?

Disassemblerrel mennyire macerás eljutni a lényegig?

Nekem biztosan, mert vagy 25 éve nem ültem le Z80 elé...

csege
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: csege » 2015.01.08. 20:24

Nos és tehát: Aki keres, az talál!
:)
A gugli segítségével megtaláltam az eredeti közlést az 1987 02 es rádiótechnikában.
Az áramkör nem olyan spártai, mint az Urbán féle, ( korrekt táp, hidegített nyomógomb, késleltetett reset, erősítő 'végfok'),
de a lényeg ugyanaz
És itt a futtatóprogram hexa dump formában.
Mivel scannerem nincs, telefon CamScan appjával digitalizálva
rt87.pdf
(3.68 MiB) Letöltve 76 alkalommal.

Válasz küldése