NEXT BASIC

Lássuk mit tud a NEXT új BASIC-je...
Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

NEXT BASIC

Hozzászólás Szerző: Bali » 2019.03.15. 21:16

Többek között az Spv-ben megjelent cikksorozat kapcsán kezdjünk el beszélgetni a Spectrum NEXT új BASIC-jéről.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Kapitany

Re: NEXT BASIC

Hozzászólás Szerző: Kapitany » 2020.03.04. 09:37

Úúúú, én nagyon felbuzdultam az új masinán! Ahogy megjött, teljesen azt az izgalmat éreztem, mint amikor annak idején megjött a kis Speccy és még nem éltem! :lol:

Bitang jó dolgokat tettek a Next BASIC-be, tök jók az integer kifejezések, és fantasztikus, hogy az egész hardver elérhető BASIC-ből! Én teljes NEXT lázban égek! Már azon is gondolkodtam, hogy összedobok egy gyors kis mókás március 15-i demót a Forever 2020-ra, de aztán természetesen az idő rövidsége miatt ez nem fog sikerülni - na meg azért, mert még soha semmit nem írtam Spectrumra, és így azért elég meredek a kezdés... :)

Ellenben ezen kívül nem nagyon találtam a Next-es topicot, hol van a hemzsegés, a felhype-olódott emberek, az ordító tömegek, a kilométeres Speccy Next beszámolók az új gépről????! :D

Eddig nem éreztem a hívását, de most azt hiszem itt az idő, hogy a Spectrum felé forduljak, már most többet foglalkoztam vele az elmúlt 2 hétben, mint eddig valaha. Persze nagyon jó a BASIC, és komolyan mondom, még akár játékírásra is használható ha az ember feltekeri kicsikét az órajeleket (csinálhatnánk Next BASIC compót is valamikor, fővédnök PGyuri :) ), ellenben rögtön átugrott nálam a vezérlés ismételten a komolyabb dolgok felé. Szedtem le ZCC C nyelvű cross-compilert (erről nincs valami a fórumon?), nézegetem a memóriakiosztást, bankolást, Next Registereket... és csak most jutott eszembe, hogy felnézzek ide, miután a teljes angol internetet végignyaltam, hogy biztosan itt is van nagy tudás és jó anyagok megosztva. Pl. zene ügyileg az AY azért elég low level... aztán elkezdtem utánanézni a Tracker progiknak, meg megszakításból hívható lejátszó rutinoknak... biztos erről is van itt némi iromány :) .

Szóval... hol a link a Next Mindenre? 8-)

A Túl Lelkes Kapitány

Pgyuri
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2020.03.04. 16:10

Üdv,

https://www.specnext.com/forum de ez alap, hogy ismered :)

Tömegekre nem kell számítani, mivel még kezdeti stádiumban tart. Örülnek, hogy működik, de egyelőre csak egy Spectrumjuk lett más belső elektronikával és egy kicsit áttervezett külsővel. Ha lenne rá bőven olyan játék, amivel csak NEXT-en lehet játszani - nem pl. a játéktermi SCRAMBLE klónra gondolok - akkor arról megindulhatna eszmecsere, de ez még várat magára. Szuper BASIC volt Spectrumra is tömegével (Beta, Mega, az új Boriel, stb. stb.), de nehéz rászokni egy új szintaktikára, meg igazából feladat nélkül értelmetlen nézni a villogó kurzort. A kör rajzoláson és sinus görbén meg már túl vagyunk.

Külsőre nekem is vonzó, de hát egy Switch ezernyivel jobb és arra is sajnálok kiadni tízezreket. Sajnos használt NEXT-re reális árban - kérdés, mennyit ér egy technikailag tökéletes, szép megjelenésű porfogó - nincs esély.

Egyetlen indoka lehetne, hogy az asztalra kerüljön, mégpedig a fránya billentyű-kezelés miatt. Az emulátorokon semmi esély úgy játszani, mint az igazi gépeken és sok új játékba tesznek be olyan cheat és egyéb trükköt, amit csak igazi gépen lehet elérni gombnyomásokkal.

Mindenesetre jó érzés lehetett kibontani, át tudom érezni, bár a hiányzó HORIZONS kazetta sokat levon a hangulatából :)

Pgyuri

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2020.03.05. 12:58

Kapitany írta:
2020.03.04. 09:37
Úúúú, én nagyon felbuzdultam az új masinán! Ahogy megjött, teljesen azt az izgalmat éreztem, mint amikor annak idején megjött a kis Speccy és még nem éltem! :lol:
Nagyon-nagyon irigyellek!
hol van a hemzsegés, a felhype-olódott emberek, az ordító tömegek
Azoknak nem jutott Next... Amikor rendelni lehetett, akkor nem volt rá pénzem, amikor lett volna pénz, már nem lehetett rendelni. Most meg dupla-tripla áron van az Ebay-en, és még nincs vége a liciteknek... Ja és közben a forint is romlott egy csomót...
Így megint ott tartunk, hogy nincs rá pénzem...

csaba
Alapító tag
Rádióamatőr hívójel: HG5BMU
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csaba » 2020.03.05. 14:02

Majd lesz emulátor, egy usb-s átépített billentyűzettel. :)

Most, hogy szóba került, megnéztem mi is van benne, és visszagondolva, hogy pár hete amikor egy szegény gumigombosra rádugtam egy illesztőt úgy, hogy nem volt benne a csatlakozóban a pozicionáló, majd utána egy pár órás javítás következett. Hát elnézve a Next-belsejét igen csak fogtam volna a fejem.

Kapitany

Hozzászólás Szerző: Kapitany » 2020.03.05. 14:09

Zozosoft írta:
2020.03.05. 12:58
Azoknak nem jutott Next... Amikor rendelni lehetett, akkor nem volt rá pénzem, amikor lett volna pénz, már nem lehetett rendelni. Most meg dupla-tripla áron van az Ebay-en, és még nincs vége a liciteknek... Ja és közben a forint is romlott egy csomót...
Így megint ott tartunk, hogy nincs rá pénzem...
Nyugi Zozó, érkezik a KickStarter 2, elvileg ugyanannyi lesz az ára mint a KS 1-ben, illetve a régi Speccy-nek újonnan 1982-ben: 175 GBP. ;)

Kapitany

Hozzászólás Szerző: Kapitany » 2020.03.05. 14:14

csaba írta:
2020.03.05. 14:02
Majd lesz emulátor, egy usb-s átépített billentyűzettel. :)
Igen, van 2 jó emulátor is, az egyik ez: https://www.specnext.com/emulating-the-next-zesarux/
A másik valami CSpec vagy mi.
Most, hogy szóba került, megnéztem mi is van benne, és visszagondolva, hogy pár hete amikor egy szegény gumigombosra rádugtam egy illesztőt úgy, hogy nem volt benne a csatlakozóban a pozicionáló, majd utána egy pár órás javítás következett. Hát elnézve a Next-belsejét igen csak fogtam volna a fejem.
Nekem szerencsére nincs ilyen gondom egyelőre - még nem tudtam levenni az élcsatlakozó takaró elemét, úgy rácsinálták a Nextre. :lol:

Bali
Alapító tag
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2020.03.05. 17:52

Akkor nyitottam ennek a témának is egy helyet, lehet majd külön topikokban eszmecserélni egyes új parancsokról vagy minta programokról tematikusan.

ZX Spectrum NEXT BASIC programozás
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

Laki

Hozzászólás Szerző: Laki » 2020.03.06. 03:28

Pgyuri írta:
2020.03.04. 16:10
de hát egy Switch ezernyivel jobb
Mi ez a Switch? Én még nem hallottam róla!

Latyi.ca

Laki

Hozzászólás Szerző: Laki » 2020.03.06. 03:36

Kapitany írta:
2020.03.05. 14:14
Nekem szerencsére nincs ilyen gondom egyelőre - még nem tudtam levenni az élcsatlakozó takaró elemét, úgy rácsinálták a Nextre. :lol:
Ebből a video-ból kiderül, hogy szét kell szedni hozzá a gépet, de legalábbis egyszerűbb úgy:

https://youtu.be/oQP0jieY7F4

Latyi.ca

Válasz küldése

Vissza: “ZX Spectrum NEXT BASIC programozás”