Harlequin 48K

Ismerkedjünk a különféle régiés új Sinclair klónokkal...
mezei

Re: Harlequin 48K

Hozzászólás Szerző: mezei » 2016.04.25. 19:34

Zozosoft írta:Van 128K-s verzió is:
http://www.ebay.co.uk/itm/Superfo-Harle ... 1965684430
De vajon miért nem lehet ezeket készen is megvenni?

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2016.04.25. 20:16

Most éppen nem találtam, de lejárt Ebay aukciókban volt összeszerelt is.

De itt maga az építés öröme is a dologhoz tartozik! :-)

mezei

Hozzászólás Szerző: mezei » 2016.04.26. 06:56

Zozosoft írta:De itt maga az építés öröme is a dologhoz tartozik! :-)
Értem én, de nem mindenki tudja összeszerelni. Lehet, hogy sikerülne közben kinyírnom pár alkatrészt, szóval inkább egy ügyesebb emberre bíznám.

gatora

Hozzászólás Szerző: gatora » 2016.04.26. 07:44

Üdv mezei !

Lehet, hogy tudnék ezen segíteni, bár az idővel mostanság hadilábon állok.
Van még 4 db vörös színű panelem.
Ezekből össze lehetne tákolni egyet.

De ne feledd, amit Zozosoft írt !
A megépítés öröme az egyik legfontosabb dolog.
És ami szintén nem elhanyagolható, hogy mire beforrasztasz minden alkatrészt, addigra szinte profin fogsz forrasztani.

mezei

Hozzászólás Szerző: mezei » 2016.04.26. 07:58

gatora írta: De ne feledd, amit Zozosoft írt !
A megépítés öröme az egyik legfontosabb dolog.
És ami szintén nem elhanyagolható, hogy mire beforrasztasz minden alkatrészt, addigra szinte profin fogsz forrasztani.
Szia gatora!

Szerintem az a legfontosabb, hogy működjön :)
Viccet félretéve, hogyhogy van még négy paneled?
Ha összsszedek egy kis rávalót, akkor jelentkezhetek nálad?

Üdv
m/zx

gatora

Hozzászólás Szerző: gatora » 2016.04.26. 08:32

Szia mezei !

6 szűz panelem volt, ebből kettőt megépítettem magamnak (mindkettő működik), és még maradt 4.
Ha gondolod, jelentkezhetsz.

Pgyuri
Alapító tag

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2016.04.26. 09:18

Üdv!

Először is gratulációm a kitartásodért!

Kíváncsi lennék, hányan mondhatják el magukról, hogy szűz paneltől kezdve maguk forrasztottak össze egy ZX Spectrumot ... nem sokaknak adódhatott meg ez az öröm, tehát azon kevesek egyike vagy!

Teljesen át tudom érezni, hogy milyen lehet a magad forrasztott gépét bekapcsolni és látni, hogy hibátlanul működik. Szuper!

Most a realitások mezejére lépve:

Az élcsatlakozó szerintem is a legnagyobb érték egy utángyártott gépnél (szerintem ez nem klón, de ezekről már töprengtünk eleget), tehát piros pont a neve mellett. Kiküszöböl egy manapság szinte pótolhatatlan alkatrészt, amiért szintén egy jó pont a neve mellett. Kérdés, hogy a Kínából rendelt alkatrészek még meddig elérhetők, de sejtésem szerint ez nekünk már nem fog problémát okozni.

A fekete pontok:

20.000 Ft az alkatrész-áradat, ami lássuk be, hogy egy dobozolatlan, tápgység nélküli, billentyűmentes Spectrumért nem kevés. És még nincs benne egy Z80 processzor (még szerencse, hogy régi telefonközpontokban is van), EPROM égetve (még szerencse, hogy Bali van) és pár apróság, mint egy tartós fólia (itt nincs szerencse).

Forrasztásban irigylem mezei urat, hogy csak "annyi" problémája van, miszerint kinyírna pár alkatrészt. Nekem sose volt sikerélményem forrasztásban, én valószínűleg a panelt tenném pár helyen tönkre. 500 forrasztás után újrakezdeni kicsit drága tanulás lenne. Tény, hogy a legérdekesebb gyakorlati foglalkozás lenne életemben egy ilyen kihívás, de azt hiszem, passzolom örökre. Mágusaink kötőtűvel is beforrasztanak egy számomra láthatatlan mütyürt, de nekem ehhez azért jó szerszámra is szükségem lenne. Így pedig már az egekbe ugrana a kiadási rovat.

De vidáman tekintek a jövő elé, mert ezek szerint, ha még egyszer életemben kicsomagolom Spectrumjaim és nem működnének, netán valamilyen interface-t is szeretnék működni látni, akkor van REMÉNY!

Köszönet érte minden tervezőnek, kivitelezőnek :)

Pgyuri

gatora

Hozzászólás Szerző: gatora » 2016.04.26. 10:03

Szia Pgyuri !

Szerintem sem Klón, de hát ez nézőpont kérdése.
És az is valószínű, hogy nem túl sok hazai ZX Spectrum rajongó forrasztott össze Harlequin-t, ráadásul kettőt.
Kb. 15 éve, hogy abbahagytam az elektronikával való foglalkozást, és amikor tavaly novemberben újrakezdtem, először saját készítésű paneleket forrasztgattam.
Úgy volt, hogy abba is hagyom, mert egyszerűen nem ment a dolog.

Aztán rátaláltam a Harlequin-re, amibe egyből beleszerettem.
Akkor azt mondtam magamnak, ezt meg kell csinálni.
És ha az ember egyszer valamibe beleszeret, akkor nincs megállás...

És akkor a költségek kérdéséről.
Tudom, hogy 20000 Ft nem kevés összeg egy ilyen billentyűzet és doboz nélküli panelért.
Magyarországon csak magát a panelt gyártanák le ennyiért.
(Van aki ennél több értékű cigit is elszív 1 hónap alatt --- nem a legjobb érv, ezt én is tudom)
És annak nem sok a 32000 Ft, aki az Ebay-ről veszi meg a komplett csomagot, és még forrasztgatnia is kell?

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha valaki mégis szeretne egy ilyen kis kincset, ha teheti, készítse el maga.
Mert olcsóbb is, még ha nem is olcsó, meg külön élmény az egész procedúra.

És kárpótol mindenért.
Sok-sok órát eltöltöttem vele, de úgy érzem megérte.

Ui.:
És azért tényleg kellett hozzá egy kicsi kitartás is.
Mert anélkül nem megy semmi.
A hozzászólást 7 alkalommal szerkesztették, utoljára gatora 2016.04.27. 06:05-kor.

mezei

Hozzászólás Szerző: mezei » 2016.04.26. 11:09

Zozosoft írta:Most éppen nem találtam, de lejárt Ebay aukciókban volt összeszerelt is.
Igen, igazad van, meg is néztem nagy lelkesen, de sajna azoknak az ára megduplázódott: Ebayen 96 font (+23 posta), Sellyretron 99 font (+7 posta), szóval nem nagyon éri meg, vagyis számomra elérhetetlen kategória.

Üdv
M/ZX

Zozosoft
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2016.04.27. 10:19

Pgyuri írta:egy dobozolatlan, tápgység nélküli, billentyűmentes Spectrumért nem kevés.
Szerintem sokaknak akad hibás gépük, amibe így lehetne új életet lehelni, és akkor a doboz és billentyűzet kérdés letudva.
Ha jól nézem a táprészt, akkor ez nem csak az eredeti táppal megy, hanem kb bármivel.
És még nincs benne egy Z80 processzor (még szerencse, hogy régi telefonközpontokban is van)
Z80-am van vagy 20 darab :-)
EPROM égetve (még szerencse, hogy Bali van)
Én is tudok égetni.
és pár apróság, mint egy tartós fólia (itt nincs szerencse).
EP fóliákból kiindulva az ugyanott gyártott modern Spectrum fóliák, akár az angol, akár az új magyar, sokkal jobb minőségűek mint a 30 évvel ezelőttiek.

Konkrétan ennél a gépnél meg ott van, hogy nem melegszik benne semmi, az eredeti gépben a 7805-ös jó forró hűtőbordája volt a fólia nagy ellensége.
Forrasztásban irigylem mezei urat, hogy csak "annyi" problémája van, miszerint kinyírna pár alkatrészt. Nekem sose volt sikerélményem forrasztásban, én valószínűleg a panelt tenném pár helyen tönkre. 500 forrasztás után újrakezdeni kicsit drága tanulás lenne.
Forrasztásnál a legfontosabb a jó páka. Én is szenvedtem sokáig mindenféle vicik-vacakkal, aztán vadásztam, egy használt Weller-t a Vaterán, és azzal öröm dolgozni.

Válasz küldése