Spectrum Raspberry Pi-ből

Mi a helyzet a klón piacon?
csege
Speccyalista

Re: Fuse – a ZX Spectrum emulator running on Raspberry Pi

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.05.30. 13:57

joco írta:Hali,

Tegnap megjött a kicsike.
...
Ígéretesnek tűnik, de túl kevés még az információ róla, hogy többet is írhassak.
Működik, az tény.
...
nekem még csak a szállítási díjat emelte le a Farnell, azt igérték, hogy a héten feladják a kicsikét!

bújom a netet, de épkézláb zx bill>>USB adaptert még nem találtam.
(8x5ös mátrix USB bill emuláció)

Látott-e már valaki ilyet?
http://www.benf.org/other/speccyusbkbd/index.html

VAGY:
vegyek egy fekete kbd-t, és írjam rá a billparancsokat fehér/piros/szürke lakkfilccel?
a zoldalára pedig színes tsíkokat festve készen is vagyon az ZXusb kbd?
esetleg iljet gyárt(ott)-e, látott-e valaki?

ö egy flexibilis(szilikon) billentyűzetet alakított át:
http://www.flickr.com/photos/zxspectrum ... 432551132/
ha ez működik, lehet, hogy ez lészen a nyerő ötlet?
:)

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.06.01. 14:57

Appropos, nincs valakinek üres/reménytelenül halott Zx Spectrum háza/gépe?

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.06.05. 13:53

kpbendi írta:Engem maga a raspberry project eredeti célja is érdekel, azaz olyan eszköz, ami visszaszoktatja az emberek legalább egy részét a hobbi fejlesztéshez, hogy a jövő generáció informatikai tudása ne merüljön ki a "lájkolásban".
a Raspberry magazin The MagPi első száma ( http://www.themagpi.com/ ) is így kezdődik:
tisztelgés a nagy elődök előtt :)
The ZX81 and Spectrum by Sinclair
Research, were among the first
affordable home computers available
during the early 1980's.
Although these 8-bit computers were
crude by today's standards, they gave
ordinary people the opportunity to
write computer programs and games.
(5.oldal)
http://issuu.com/themagpi/docs/the_magp ... ode=window

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.06. 07:00

Hali,

Pár újabb tapasztalat.
- A Pi támogatása szoftver és humán oldalról is elég jó, bár kicsit bele kellett ásnom magam a fórumba, de végső soron azért minden kérdésre kaptam választ előbb-utóbb.

- A debian alapú kernellel fut a cucc, azt írnám, hogy egy 700MHz-es cpu-hoz képest normálisan. Desktop PC-nek viszont természetesen használhatatlan. Elindul ugyan az X rajta, és web browsere is van, de nem ajánlom senkinek. Lassú, szar, fagyós.

- Pár alap programot fordítottam, elméletileg van rá libSDL és a saját példaprogramjai, ha valaki emulátort akar rá írni, annak nem látom akadályát. De az biztos, hogy kicsit rá kell optimalizálni. Segítség, hogy pontosan ismert hardverre kell írni a programot.

- Számomra titok marad, hogy miért pont a phyton-t választották programozási nyelvnek, de szerencsére a gnu C/C++ is tökéletesen működik rajta, és biztos vagyok abban is, hogy más fordítók is mennének, pl free pascal.

- A fuse-t még nem fordítottam le rá, de egyszer majd nekiülök, csak hogy lássam, mit mutat. Egyébként az alap cuccot eléggé tuningolni kell az első boot után, pl érdemes firmware-t frissíteni, az SD kártyát átpartíconálni, arm debian csomagokat feltenni stb. De mindezek után egész pofás lesz. Megjegyzem, hogy ezek a lépések időigényesek. Egy apt-get install gcc fél óra, ami azért szokatlan már ma a PC-s világban. (az sd kártyáról alapvetően lassan fut a rendszer, minden file io művelet lassú)

- Composite video módban és HDMI módban is intelligensen elindul a cucc, szépen megbeszéli a monitorral a felbontást és a frekvenciákat is. Kissé bosszantó (már programozói szempontból), hogy ettől a beállított felbontástól aztán eltérni nem lehet. Illetve, egész biztosan lehet, csak még senki sem tudja a fórumon, hogy hogyan. Mindenki azt ajánlotta nekem, hogy ha alacsonyabb felbontást akarok egy játékhoz, húzzam szét openGL-el és kész. Nekem sántít a megoldás, de azt írják az okos britek, hogy az úgy jó lesz. Szerencsére composite módban a felbontás fix 720x480, tehát ha erre akar valaki emulátort csinálni, azt jól meg lehet írni, és a kinézete autentikus lesz. CRT TV-n szépen jön a pal jel összes interferenciája :)
- Fentebb említettétek az usb billentyű illesztést. Ha esetleg valaki a Pi-t egy spectrum dobozba akarná betenni, egy kisebb avr vagy pic mikrokontrollerrel ez szerintem simán megoldható. Ráadásul nem is kell hozzá usb, mert a Pi-n van egy GPIO port, amin van SPI, UART és általános IO port is.

- Összességében szeretem a kicsikét. Emulátor fejlesztői szempontból a linux kernel illetve az os nyilvánvalóan sok mindent levesz a programozó válláról, ugyanakkor felesleges komponensekkel is tele van. Pl nekem a zx spectrum elulátorhoz biztosan nem fog kelleni sshd meg xinetd. Szerencsére ezek mind kikapcsolhatók. Ha a kernel és az os felesleges komponenseit eltávolítjuk, biztos vagyok benne, hogy bármely 8 bites gépet szinte tökéletesen lehet emulálni a Pi-vel. A GPIO-nak köszönhetően mindenféle joy/printer, egyéb hardver illesztése megoldható. Persze megfelelően odatett mikrokontrollerek segítségével.

Marad még egy érdekes lehetőség, ha az egész Pi-t egy soc-nak tekintem, akkor ugye adott egy arm proci meg egy viszonylag tökéletes
gpu. Ha pl a linux kernelt egy saját bináris arm kóddal helyettesítjük, akkor full kontrolt kapunk a hardver felett és mindent meg lehet oldani. Nem lesz persze semelyik perifériához driver (usb, ethernet stb), de nem lesznek felesleges komponensek sem. Ennek az esélyét látom, előbb-utóbb lesz ilyen. A fórumon is értekeznek róla, de amíg nincs a hardver megfelelően dokumentálva, addig azért erre várni kell. Kell pár tökös fiú, aki szépen visszafejti a kernelt. Bár, őszintén, nem tudom, van-e értelme, ha az előbb említett módon a debian is lebutítható.

Joco

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2012.06.06. 10:16

amíg nincs a hardver megfelelően dokumentálva
És miért nem dokumentálta a gyártó :?:

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.06. 11:30

És miért nem dokumentálta a gyártó ?
Szerintem szándékosan. Pont azért, amiért ma semmilyen hardvert nem kapsz meg dokumentálva, mert a fejlesztői
doksikat csak a hivatalos fejlesztők kapják meg. Valójában persze alacsony szinten a CPU dokumentálva van, de a GPU-ról
semmi infó nincs. Természetesen valaki tudja, hiszen a kütyü működik, de a tudás el van ásva a kernel forrásban meg a
kommentekben. Röhej, hogy egy-egy rendszerhívásról akkor tudok meg a legtöbbet, ha a megfelelő header fájlt megnyitom és
elolvasom a commenteket.
Ezért érzem a SoC szintű felhasználást ma még esélytelennek. Hacsak nincs egy nyugdíjas állásod, ahol semmit nem kell csinálni.
Sajna nekem nincs :)

Joco

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.06.07. 08:37

Én egy kicsit vitatkoznék Veled:
a múlt héten megkapsz egy kütyüt, erre a hétre feléleszted, bütykölöd, tapasztalatokat tudsz közölni róla.

morgolódol, hogy nincsenek dokumentációk. szerintem most készülnek. a közösség által is.

a Zx Sp megjelenése után fél évvel mennyi infónk lett volna a gép lelkéről? hiszen csak nemrég lett készen az ULA könyv is...

idővel (szerintem a készítők szándékával összhangban) a lelkes "amatőrök" feltérképezik a kütyüt, és használatba is veszik teljesen.

lehet, hogy idealista vagyok, de ez a kütyü nem a technologia elrejtéséröl, hanem a felfedezhető(!) kihívásokról és a közösségi oktatásáról kell hogy szóljon.
és ilyen téren optimista vagyok.
hiszen megjelentek az első add-on hardverek, fejlesztenek rá az emberek, talán beindul a dolog.

tehát ne veszítsd el csüggedésedet, láttunk már ennél gyatrábban dokumentált rendszert is! :)

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2012.06.07. 12:09

joco írta: - Számomra titok marad, hogy miért pont a phyton-t választották programozási nyelvnek
Gondolom mert a koncepció az volt, hogy egy basic-hez hasonló (tehát totál kezdők által is könnyen tanulható), de a kor elvárásainak megfelelő nyelvet használjanak. A python ebből a szempontból tényleg jobb, mint a C/C++.

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.08. 07:17

csege: Nem kell vitatkoznunk, hiszen alapvetően egy nyelvet beszélünk, én magam is optimista vagyok és személy szerint is rajta vagyok a témán. Csak azt gondolom, hogy a PI azért mégiscsak nagyságrendekkel bonyolultabb jószág, mint a 8bites era gyermekei, dokumentálni is összetettebb feladat. És a gyártói oldalról a hajlandóság hiányzik, marad tehát a felfedezés. Az meg időigényes. De lesz eredménye előbb-utóbb biztosan.

kpbendi: Én ma már nem látok igazi különbséget a nyelvek között. Nagyjából mind ugyanazt adja, csak más dialektikában. Nálam a phyton azzal vágta el saját magát, hogy a program blokkokat - amit más nyelveknél a begin/end vagy { } mutat - itt indent-el vagyis bekezdésekkel kell jelölni. Ekkora ökörséget én még nem láttam. Hogy van már az, hogy a text editortól függ a nyelv? Mi van, ha az én editorom nem TAB-ot tesz, hanem space-t? Mi van, ha az enyém 4 space-t,a tiéd 8-at? És ha én másképp szeretném tördelni?
Egyszerűen nem értem a koncepciót. De ha van közöttünk profi phyton-os, elmagyarázhatná. Biztos van ennek értelme. De tényleg, mi van, ha
nekem a notepad, neked a nano, neki meg a vi ? És mind másképp tabulál? Mit kezd ezzel az interpreter?

kpbendi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: kpbendi » 2012.06.08. 10:57

joco írta:kpbendi: Én ma már nem látok igazi különbséget a nyelvek között. Nagyjából mind ugyanazt adja, csak más dialektikában. Nálam a phyton azzal vágta el saját magát, hogy a program blokkokat - amit más nyelveknél a begin/end vagy { } mutat - itt indent-el vagyis bekezdésekkel kell jelölni. Ekkora ökörséget én még nem láttam. Hogy van már az, hogy a text editortól függ a nyelv? Mi van, ha az én editorom nem TAB-ot tesz, hanem space-t? Mi van, ha az enyém 4 space-t,a tiéd 8-at? És ha én másképp szeretném tördelni?
Egyszerűen nem értem a koncepciót. De ha van közöttünk profi phyton-os, elmagyarázhatná. Biztos van ennek értelme. De tényleg, mi van, ha
nekem a notepad, neked a nano, neki meg a vi ? És mind másképp tabulál? Mit kezd ezzel az interpreter?
A pythonnál csak arra kell figyelni, hogy ne keverd az ident típusokat, a többit lekezeli. Azaz ne használj hol space-t, hol tabot, hanem vagy ezt, vagy azt. Az mindegy, hogy hány space vagy tab van egy blokk előtt, a lényeg, hogy a számuk jelezze, hogy melyik sor melyik blokkba tartozik.
Elsőre én is viszolyogtam a megoldáson, de éles használatban egyáltalán nem gáz, tanítási célokra meg ideális, mert rákényszeríti a kezdőket a strukturálásra és arra, hogy átlátható kódot írjanak.
Ha az a kérdés, hogy használj-e C helyett pythont, akkor ne használj, mert minek.
Ha viszont az a kérdés, hogy melyik nyelvet tanulja meg egy totál kezdő elsőnek, akkor egyértelműen a python a nyerő.
Amúgy pl. CGI területen - ahol dolgozom -, a python már amolyan ipari szabvánnyá vált, mert úgy lehet vele scriptelni az alkalmazásokat, hogy az interpreter egyenesen a c libraryból hívja meg a függvényeket. Így be lehet ágyazni az egyik alkalmazást a másikba. Pl. nemrég oldottuk meg, hogy Nuke alá beimportáltuk a Maya python library-t és a 3D kameraadatokat Nuke alatt direktben a Maya jelenetből ki lehetett olvasni, nem kellett külön exportert és importert írni hozzá. Ezt a feladatot pár óra alatt meg lehetett oldani, ha ugyanezt API szinten kellett volna, akkor jó pár hétig is eltartott volna, ráadásul sokkal komolyabb hozzáértés kell hozzá, mert az API használatához le kell ásni mindkét alkalmazás legalsóbb szintjéig, míg a python scripteléshez elég elolvasni a programok doksiját. Szal a lényeg: nagyon is van a pythonnak létjogosultsága, csak arra kell használni, amire való.

Válasz küldése