Spectrum Raspberry Pi-ből

Mi a helyzet a klón piacon?
FpgaJoco
Speccyalista

Re: Fuse – a ZX Spectrum emulator running on Raspberry Pi

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.08. 19:51

A pythonnál csak arra kell figyelni, hogy ne keverd az ident típusokat, a többit lekezeli. Azaz ne használj hol space-t, hol tabot, hanem vagy ezt, vagy azt. Az mindegy, hogy hány space vagy tab van egy blokk előtt, a lényeg, hogy a számuk jelezze, hogy melyik sor melyik blokkba tartozik.
Hmm. Ez addig nagyszerű, amíg zárt környezetben fejlesztesz, de mi van, ha oda kell adni a kódot valakinek. Odaírod, hogy, légyszi nano-val szerkesszétek már ha lehet... még mindig sántít nekem, de végül is ez a thread nem erről szól, szóval mindegy.

Ami Pi-t illeti, csinálom tovább a felfedező munkát, és írom majd a tapasztalataimat. A hang demot is sikerült közben elindítanom, szirénázik szépen. Az mp3 lejátszásba viszont következetesen belefagyott korábban, kíváncsi leszek, hogy a frissített firmware segít-e a problémán.

Joco

mopi
Web Team

Hozzászólás Szerző: mopi » 2012.06.09. 22:52

Most láttam a veterán egy raspberry PI B-t http://szamitastechnika.vatera.hu/pc_as ... 201ft-rol!

1 forintról indult, még mindig nem vészes az ára. Kedvet is kaptam azok alapján, amit itt leírtatok, csak a ráfordított idő - amit szinte a nulláról indulva bele kellene tennem - rettent el. Na azért evidenciában tartom a dolgot, és lehet, hogy egyszer kitalálom, hogy mire lenne jó nekem.

A spectrum emulátor rész kicsit zavaros nekem. Az odáig oké, hogy egy kibelezett házba belegyógyítják. A spectrum billentyűzetét átalakítják USB-sre, tesznek bele valami háttértárat, jellemzően SD kártyát. Ha van hálókártyája, akkor .tap fileokat is le lehet vadászni a netről. Az egész linux alatt fut-na, de azt írod, hogy az x-window nagyon lassú rajta.

Kisarkítva: van egy spectrum emulátor, ami tárgyiasult megjelenésében is az eredeti gépet formázza? Végül is ez lehetne a D64, a joystickba épített commodore spectrumos "riválisa". Az én elvárásaim, vagy ötleteim ezzel kapcsolatban azok lennének, hogy
- legyen kompakt, semmi plusz perifériát ne kelljen hozzá cígölni,
- működjön akksiról is
- a billentyűzetet strapabíróbbra lehetne készíteni, akár mikrokapcsolókkal, akár dom érintkezőkkel. A legtöbb játék megy billentyűzetről, ha nem az a gyenge láncszem, akkor joy nem is nagyom muszáj hozzá.
<álomvilág>
- Ne kelljen ezért feláldozni mindig egy spectrumot, lehetne készíteni egy házat, az eredeti mintájára, az eredeti designt megtartva. Lehetne kisebb, vagy nagyobb is egy picivel. Kártyaolvasónak, USB és egyéb csatlakozónak eleve kialakított kivágással, a belül rasbberrynek előkészítve a helyet.
- El tudok képzelni egy dokkolóegységet hozzá, saját kis monitorral, így lenne egy spectrum laptopunk. :-)
</álomvilág>

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.10. 07:53

A spectrum emulátor rész kicsit zavaros nekem. Az odáig oké, hogy egy kibelezett házba belegyógyítják. A spectrum billentyűzetét átalakítják USB-sre, tesznek bele valami háttértárat, jellemzően SD kártyát. Ha van hálókártyája, akkor .tap fileokat is le lehet vadászni a netről. Az egész linux alatt fut-na, de azt írod, hogy az x-window nagyon lassú rajta.
Az SD kártya alap, anélkül a PI el sem indul. Ahogy korábban írtam, a speccy keyboard-USB is megoldható de szerintem a GPIO porton egyszerűbb az illesztés. Az USB-s megoldáshoz biztosan kell mikrokontroller, a GPIO-val talán elkerülhető.

Igen, van hálózati csatlakozás is a PI-n, tehát megy az alap internet elérés.

Nem kell X az emulátorhoz, sőt én magam kifejezetten natív képernyős megoldásban gondolkodom. Az nekem nem autentikus élmény, ha egy ablakban fut az emulátor. Akkor az egésznek nincs értelme, felteszem a mostani desktopomra az emulátort és kész. A PI-vel viszont jó eséllyel composite video jel kimenetű full screen spectrum képet kaphatunk.
- legyen kompakt, semmi plusz perifériát ne kelljen hozzá cígölni,
- működjön akksiról is
- a billentyűzetet strapabíróbbra lehetne készíteni, akár mikrokapcsolókkal, akár dom érintkezőkkel. A legtöbb játék megy billentyűzetről, ha nem az a gyenge láncszem, akkor joy nem is nagyom muszáj hozzá.
Természetesen megy akkumulátorról, elvileg 5V kell neki, de szerintem 4.5 is elegendő.
A külső ház/joy terevzése szerintem megint autentikus érzés/használhatóság kompromisszum valahol. Ez ízlés dolga lesz és
nem tudsz olyat csinálni, hogy mindenkinek jó legyen. Én magam is amellett vagyok, hogy az eredeti spectrumnál jobb, de ahhoz hasonló ház legyen, esetleg valami beépített joy-al. De mondom, ahány ember, annyiféle igény lesz majd erre.
"szerencsére" itt még nem tartunk :)

Joco

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.06.11. 14:46

hát jól el lettünk dugva :/
de annak örülök, hogy nem egyedül engem érdekel ez a kis kütyü :)
remélem, a többiek is megtalálnak minket...
Ami Pi-t illeti, csinálom tovább a felfedező munkát, és írom majd a tapasztalataimat. A hang demot is sikerült közben elindítanom, szirénázik szépen. Az mp3 lejátszásba viszont következetesen belefagyott korábban, kíváncsi leszek, hogy a frissített firmware segít-e a problémán.
egy másik forumban azt írták, hogy a gyári debian csomagban nem műxik, de beszerezhető már a működőképes csomag is (a forgalmazó oldaláról letölthetően)

ezt még mint ellenőrizetlen információt adom tovább, mivel még midig nem ért ide a kicsike, és nem tudom kipróbálni élesben :(

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2012.06.11. 16:44

Egyáltalán nem lett elrejtve a téma, de ide tartozik a klónok közé. Egyébként engem is érdekel...
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.06.27. 15:11

az RS hírlevélből egy czikk:
A Raspberry Pi összehasonlításban a Sinclair ZX Spectrum mainframe számítógéppel...
Amikor a Raspberry Pi szállítása elindult, a Sinclair ZX Spectrum 30 éves lett...
https://eu.rs-email.com/pub/cc?_ri_=X0G ... vCGwZsGxM.

"Mainframe SZÁMÍTÓGÉP!"
:)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára csege 2012.06.28. 22:12-kor.

buddhasoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: buddhasoft » 2012.06.28. 17:46

Raspberry Pi a Hobbi Elektronikán :)

http://www.hobbielektronika.hu/hirek/hir_169.html
(c) 1986 BUDDHA SoFtWaRe HUNGARY

FpgaJoco
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: FpgaJoco » 2012.06.29. 08:32

Alapvetően jó cikk lenne, de sajnos ez is csak marketing leírás. Az összes előnye ki van emelve,
de a hátrányok nem. A szerző valószínűleg nem használta még a Pi-t. A pi sajnos kicsi, lassú,
döcögős, félkész termék. És az is marad, amíg a gyártó nem ad több dokumentációt a
programozók kezébe. Nézzétek meg a fórumot a raspberrypi.org-on, a C/C++ szekcióban.
Nem csak én anyázok, másoknak sem tetszik ez a hozzáállás. Most akkor open source vagy sem?
El kellene dönteniük.

joco

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2012.07.10. 10:11

Display ügyben egy érdekes 5let:

Raspberry Pi + bluetooth LCD kijelző :)
http://legyes.hu/hu/post/raspberry-pi-b ... d-kijelzo/

az eredeti bejegyzés:
Raspberry Pi Wireless Display Using a Cheap Parrot LCD Photo Frame
http://www.cjb.im/2012/06/raspberry-pi- ... using.html

mondjuk nem tudom, mennyivel jobb mint a zsebtévé és rca kábel kombó, mindenesetre látványteljes :)))

mas:
találkozott-e már valaki a Speccy "mic in" portjának GPIO lábra portolt megoldásával?
(nem a HW része a nagy bumm, hanem hogy az emulátor lássa és kezelje a LOAD"" esetén)
vagy ez nagy marhaság?
(esetleg az eredeti micrdrive- GPIO illesztést pedzegeti-e már valaki?)

na, nagyon elszállt a zagyam :)

simi
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: simi » 2012.12.23. 18:21

Na megjött karácsonyra a Raspberry Pi. Most próbálom beüzemelni. Első mérföldkő a fuse installálása és működésre birása lesz. A végcél persze egy ZX Spectrum - Raspberry Pi mod készitése. Úgy látom az egyik nagy probléma a speccy billentyűzet használata. A gpio-s megoldáshoz nem találtam még kész driver-t, de nem tűnik lehetetlen feladatnak a megírása. A másik, még problémásabb dolog a bővítő busz. Mivel csak a Kempston joystick-emhez használnám, "csak" egy célirányos joystick drivert kellene készíteni. A teljes értékű bővitő busz emuláció azt hiszem elég messzire vezetne... Szoftver szempontból talán érdemes lenne összerakni egy saját, raspbian-on alapulo image-et amiben benne vannak a szükséges kiegészítők (fuse, driverek, stb), illetve egyéb Spectrumhoz kapcsolódó cuccok.

Válasz küldése