ZX Spectrum Vega

Mi a helyzet a klón piacon?
njozsef
Speccyalista

Re: ZX Spectrum Vega

Hozzászólás Szerző: njozsef » 2015.09.28. 21:37

Az igazi az lenne, ha összegyúrnánk a Vegát és a Recreatedet, így kapnánk egy hagyományos kinézetű Speccyt tartós billentyűzettel és modern belsővel. :)

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2015.09.28. 22:07

Üdv,

Számomra az is "borzasztó", ahogy az a vastag kábelköteg kilóg a hátán.

Egy:
Súlya is van, ami a kényelmes játékhoz hosszú időn át nem jó.

Kettő:
Rövid. Egy nagyméretű tévétől messze kell ülni, ahova a kábel már nem ér el.

Nekem fura, hogy Sir Clive urat rá tudták erre venni, mármint hogy a nevét adja hozzá. Ő, aki mindig valami olyan úton járt, ami szokatlan, megbotránkoztató, igazán kritikus szemmel is nézhette volna ezt a terméket. A minimum az lett volna, ha a vezeték nélküli képátvitelt megoldotta volna olcsón miközben alul egy szétcsúszó rejtett 40 gombos mini-gumi billentyűzet rejtőzik. De végülis valahol hagyományos Sinclair-es is a termék...majdnem használhatatlan. Csak a technikai meglepetés maradt ki belőle.

Lehet ám nem-egyetérteni is :)

Pgyuri

csege
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: csege » 2015.09.28. 22:34

Szerintem Sir Clive nem nagyon szólhatott ebbe bele, mivel anno az egész brandet eladta az Amstradnak, nem?
(pont ez megy az aktuális the sinclair show oldalhasábján.)
onnantól kb annyi beleszólása és hatása van arra, hogy mit tesznek vele, mint nekem abba, hogy ki fürdik a rólam elnevezett óceánban :)
vagy valamikor visszaszerezte a nevét kedvenc lovagunk?
(c)

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.09.29. 07:36

Pgyuri írta:Kettő:
Rövid. Egy nagyméretű tévétől messze kell ülni, ahova a kábel már nem ér el.
Sziasztok!

Sokan írták, hogy nagyobb tévéken szörnyű a képe, mert ugye egy sima RCA-n megy ki a kép és elcsúsznak, átszíneződnek a "pixelek". Erről jut eszembe, ha már VeGA a neve, akkor legalább egy VGA kimenete lehetne, persze erre is van magyarázat, csak nem tudom megérteni.

A billentyűzet elhagyása nem tudom mekkora költségcsökkentést eredményezhetett, de biztos nem érte meg. Amúgy nem értem azt sem, hogy miért kereszt alakban vannak az irányító billentyűk, miért nem a PC bill. kurzornyilainak megfelelően. Nekem ráadásul a bal oldalon való elhelyezés sem jön be, bal kézzel csak a Q és A nyomkodása megy :) Szóval, ha jobb oldalon lenne a négy kurzorgomb joy emulálásra (na meg programozhatóan bármelyik bill.re), plusz lenne a bal oldalon még negyven gomb, azt mondanám, hogy abszolút használható. De így még a kinézete sem tetszik, túl üres.

Üdv
M/ZX
fanzix.hu

Pgyuri
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: Pgyuri » 2015.09.29. 09:29

Üdv,

A pixel-csúszásos átszíneződés legalább retro-s dolog, annak idején a zöld háttéren sárga szín mindenkit megkínzott, a tévék behangolhatatlanok voltak. Ez a "feature" nálam egy jó pont :)

Az irányításhoz:

A bal hüvelykujj már 1981 óta a fő, 4 irányt képviselte - kvarcjátékokban, régi konzolokon - tehát nem újkeletű. Nekem is szokatlan vívmánynak tűnt, de mikor a Wii-t megvettem és a mászkálós játékokkal játszottam, hamar ráállt a kezem. Remekül lehet irányítani bármit, tehát a koncepció jó, még a kőkemény QAOP vonalasok is gyorsan át tudnak rá állni.

Itt a fő baj a méret és a fizikai távolság. Egyszerűen nem jó. Ráadásul megnéztem egy videót, ahol jó közelről mutatják, hát a gombok mint egy borzasztó-pirosas színű cukorkák.

Még egy gondolat az irányításhoz:

Mindig elgondolkoztatott, hogy a 4 irányt miért a bal kézhez tették, hiszen úgy érezhetjük, az az ügyetlenebb. De valahogy mégse így van. A bal kezünket a jobb agyféltekénk irányítja:

"A jobb agyfélteke kreatív és fantáziadús. Muzikális, felismeri a dallamokat, “ő” felel az éneklésért, zeneszerzésért. Jó a térlátása, felismeri a színeket, arcokat, alakokat. Van humorérzéke. Nem érti a beszédet és nem tud beszélni. Erősebbek az érzelmi reakciói, érzékeli a beszédben lévő érzelmi színezetet. Nincs időérzéke."

időzítve ugarni, lőni, akár 2-4 gomb választásával pedig a bal, ami

"A bal agyfélteke racionális és logikus. Elemez minden beérkező információt, hipotézisekkel dolgozik, eltervezi és végrehajtja a problémamegoldás egyes lépéseit. Van időérzéke, kritikus és tárgyilagos. Itt található a beszédközpont, amely feldolgozza a nyelvi jeleket (értelmezi a szavakat), és a tanult szabályok szerint mondatokat alkot."

Az, hogy a mérnökök, kutatók, tervezők anno tudományosan is vizsgálták a jó elrendezést, azt nem tudom, de hogy a számítógépen világ 4 irányú kurzor-vezérlő nyilak elhelyezésével miket nem szenvedtek...

Pgyuri
Csatolmányok
wiikep.JPG
Wii vezérlő, ami szerintem maga a csúcs. Nagy kezemnek is tökéletesen kényelmes, bármilyen játékot kiválóan tudok vele vezérelni. Technikailag is a tökéletesség, vezetéknélküli, hangszóróval, rezgéssel, forgatás érzékelővel, sok gombbal (még a hátán is van), de mégis ergonómikusan, kényelmesen, hosszú órákon át fáradásmentesen használható. (x)

mezei
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: mezei » 2015.09.29. 10:31

Szia Pgyuri!

Persze, értem én, hogy logikus a bal kéz használata, de akkor sem tudom megszokni. Normál jobbkezes ember vagyok, semmi különleges, még ügyetlennek sem vagyok mondható. Balkezes kontrollerrel jól elboldogulok, de az meg nincs mindenhez.

Üdv
M/ZX
fanzix.hu

Zozosoft
Speccyalista
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Zozosoft » 2015.09.29. 12:09

Nekem már az se megy, hogy egy kéz kezeli mind a 4 irányt :oops: PC-n a nyilakat is két kézzel nyomom.
De ha már Spectrumról beszélünk, akkor QAOP gombokat kellett volna rá tenni...

Bali
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Bali » 2015.10.05. 17:23

Vega honlap:
http://retro-computers.co.uk/

Vega fórum:
http://forum.retro-computers.co.uk/

Itt jó pár kérdésre lehet választ kapni.
-= Bali =-
(c) 1983-2017 Evil-Soft

zboszor
Speccyalista

Hozzászólás Szerző: zboszor » 2015.11.27. 08:30

Válasz küldése